The Electric - Life Is MovingProjekty muzyczne powstające w wyniku współpracy pomiędzy artystami na trasach koncertowych, to nic nowego w branży muzycznej. Płyty rodzące się ze wspólnych pomysłów twórców, odbywających kilkumiesięczne tournee to także dobra okazja na ukazanie nowego oblicza dobrze znanych wcześniej postaci, jak również poznania szerzej nieznanych osób. Kształtowane w ten sposób formacje potrafią pozytywnie zaskoczyć słuchaczy, dostarczając wartościową muzykę, często w niczym nieustępującą wydawnictwom płytowym zespołów z długim stażem w branży muzycznej. Właśnie koncertujący razem wybitny producent DJ Vadim, niezależny Emcee Pugs Atomz oraz wokalistka Sabira Jade, powołali do życia grupę The Electric. Debiutancki materiał kolektywu zatytułowany „Life Is Moving” trafił do sklepów 14 marca 2011 roku.

Głównym inicjatorem powołanie do życia The Electric okazał się DJ Vadim. Pochodzący z Leningradu (dziś Sankt Petersburg) beatmaker zapisał się na stałe w historii europejskiego hip hopu. Posiadający na swoim koncie liczną dyskografię – albumy, EP-ki, single, nieoficjalne wydawnictwa – wpłynął na kariery muzyczne niezliczonych twórców muzyki mieszkających na różnych kontynentach. Odpowiedzialny za współtworzenie wielu projektów (m.in. One Self i The Soundcatcher). Dzielący swoje życie pomiędzy pracą w studiu nagraniowym, a licznymi występami na żywo muzyk należy do wiodących przedstawicieli hip hopu i brzmień pokrewnych na Starym Kontynencie.

W 2009 roku nakładem BBE Records ukazał się ostatni producencki album Vadima Peare, „U Can’t Lurn Imaginashun”. Po wydaniu tej płyty, znany z zamiłowania do wojaży po całym świecie muzyk ruszył w długą trasę koncertową, w czasie której odwiedził również Polskę. Wspomagali go mniej znani lecz niemniej uzdolnieni artyści. Wśród nich prym wiedli Pugs Atomz i Sabira Jade. Chicagowski raper stanowi integralną część niezależnej sceny hip hopowej z tego miasta, będąc przy tym ważnym ogniwem kultowego crew z Wietrznego Miasta o nazwie Nacrobats. Na swoim koncie Pugslee posiada sporo ciekawych materiałów, wśród których znajdziemy produkcje z ostatnich lat: wspólne LP nagrane z Grantem Parksem „Kinda Like a Rapper”, kompilację „The Decade”, czy całkiem świeży projekt „Enjoy LP”. Zaprzyjaźniony z DJ’em Vadimem raper w odpowiedni sposób odnajduje się na instrumentalach tworzonych przez beatmakera. Trzecie ogniwo The Electric, wokalistka Sabira Jade, pomimo tego iż jest stosunkowo mało znana, to z powodzeniem uzupełnia pozostałych członków zespołu. Ciepły głos Angielki świetnie pasuje do całości nagrań grupy. Wszystko to sprawiło, że po „Life Is Moving” można było spodziewać się wyłącznie dobrego longplaya.

The Electric - Hey You Guys!W lutym b.r. do sieci internetowej trafił materiał bezpośrednio poprzedzający wydanie płyty The Electric. Darmowy mixtape „Hey You Guys!”, zmiksowany przez DJ’a Intela, powstał przy udziale dwóch znaczących serwisów muzycznych – DJBooth.net i BamaLoveSoul.com. Projekt obfituje w poboczne kompozycje grupy, remixy i wszelkiego rodzaju ekskluzywne tracki. Znajdziecie tutaj produkcje choćby Fat Freddy’s Drop, Flako, czy Aloe Blacc. Wydawnictwo zostało udostępnione do darmowego pobrania (link poniżej).

DOWNLOAD The Electric – „Hey You Guys!”

Tracklista

 1. Intro – DJ Intel
 2. Electric Company
 3. Beautiful (Benji Boko Remix) feat. Yarah Bravo
 4. What a World
 5. Overload (Comfort Fit Remix)
 6. Flashback – Fat Freddy’s Drop & The Electric
 7. Toot Toot (Zeds Dead Remix)
 8. Toot Toot (Flako Remix)
 9. I Need A Dollar – Aloe Blacc, Killabits & The Electric
 10. Running – The Electric & Jackson5 & DJ Intel)
 11. That’s The Way It Is (Black Spade Remix) – Ill Legit & The Electric
 12. Didn’t Cha Know feat. Add 2, Qwazaar, Wes Restless & Yarah Bravo (Bonus track)
 13. Flashback – Fat Freddy’s Drop & The Electric (Bonus track)

Oficjalna premiera debiutanckiego wydawnictwa tego projektu odbyła się w połowie marca. Płyta ukazała się nakładem niezależnego labelu Organically Grown Sounds (O.G.S.). Album zawiera 16 pogodnych i przyjemnych utworów, łączących w sobie pozytywny hip hop, funk, soul, broken beat i pochodne gatunki muzyczne. Wszystko to oparte o solidną warstwę liryczną, za którą odpowiadają Pugs Atomz i Sabira Jade, wspierani w kilku nagraniach przez Yarah Bravo, Abstract Rude’a i Wesa Restlessa z The Gent$. Oczywiście, tuż po wydaniu „Life Is Moving” muzycy udali się w kolejną trasę koncertową, choć momentami wydaje się, że dla DJ’a Vadima i spółki całe życie skupia się na występach na żywo i nagrywaniu pomiędzy imprezami nowych płyt.

Za najlepsze podsumowanie „Life Is Moving” można uznać poniższą krótką wypowiedź DJ’a Vadima:

The Electric for me are songs that are filled with more joy, more sadness, more triumph, more faith in the supernatural, much deeper feelings.

Album jest promowany dwoma teledyskami, zrealizowanymi do „Running” i „Beautiful”, dzięki czemu można poznać wizualny przedsmak tego, co serwują artyści na swoich koncertach.

UPDATE: 23 listopada b.r. odbyła się premiera kolejnego videoclipu promującego „Life Is Moving”. Obraz powstały do singla „Overloaded”, podobnie jak zaległy teledysk do „Toot Toot” zamieszczam poniżej.

Tracklista

 1. Toot Toot (Freestyle)
 2. Overloaded
 3. We Rollin
 4. Sometimes
 5. So Now You Know
 6. Beautiful  feat. Yarah Bravo
 7. Life Is Moving feat. Abstract Rude
 8. You Can Try
 9. Hands Up
 10. I’m All In
 11. The Way It Is
 12. Running
 13. Electric Company
 14. Questions, Questions
 15. Lets Celebrate feat. Wes Restless
 16. Music Is Addictive