Eternia & MoSS - At LastW poprzednim miesiącu, przy okazji wpisu o albumie Likwuid – „Gummy Bears And Champagne” wspomniałem o wspólnej płycie innej artystki, Eternii i producenta MoSSa. Natomiast teraz przyszedł czas na zaprezentowanie ich wydawnictwa płytowego zatytułowanego „At Last” na U Call That Love.

Pochodząca z Toronto Eternia od kilku lat powoli przedzierała się na niezależnej scenie muzycznej. Szerzej dała się poznać poprzez wydane w 2005 roku albumy: „Where I Been – The Collection” i „It’s Called Life”. Kolejnym wydawnictwem płytowym Kanadyjki było „Where I’m At – The Setup” z 2007 roku. Styl artystki nawiązywał do klasycznego boom-bapu; można było się doszukać wiele wspólnego z east coastowymi produkcjami. Od tego momentu, zaczęto pokładać w Eternii duże nadzieje.

Wydany w 2009 roku mixtape „Get Caught Up” stanowił przedsmak nadchodzącego albumu artystki. Produkcja materiału została w pełni powierzona popularnemu beatmakerowi – MoSSowi. Producent wydatnie pomógł również przy promocji materiału, współprowadząc wraz z Eternią stronę internetową The Underground Come-Up. Wydawcą materiału została ceniona wytwórnia Fat Beats Records (znowu coraz bardziej licząca się na scenie), a oficjalna premiera longplaya odbyła się 29 czerwca 2010 roku. „At Last” zawiera 15 utworów utrzymanych w korzennym hip hopowym stylu. Gościnnie na albumie pojawili się m.in. Joell Ortiz, Termanology, Rah Digga, Reef The Lost Cauze. Czy Eternia i MoSS spełnili oczekiwania słuchaczy i krytyków? Na odpowiedź na to pytanie jest jeszcze zbyt wcześnie lecz na pewno slogan propagowany przez Kanadyjkę – „My Favorite Rapper Wears A Skirt” spotka się jeszcze z cieplejszym przyjęciem.

Poniżej kilka cytatów pochodzących z recenzji „At Last”, które ukazały się na stronach uznanych mediów.

Whoever declared Hip Hop a man’s treasure trove struck fool’s gold.The Source
An emotionally rich boom-bap tapestry… E can rhyme with the best.
HipHopDX
One of the most important releases of the year for Canadian hip-hop.
Hip Hop Canada
Hard-hitting, boom-bap cuts showcasing her densely-crafted wordplays
National Post
The most comprehensive material of their storied careers.
Exclaim Magazine
4 out of 5 Stars.
URB Magazine

Eternia wraz z MoSSem przeprowadzili długofalową kampanię promocyjną poprzedzającą wydanie „At Last”. Jednym z ostatnich etapów promocji był teledysk nakręcony do tytułowego utworu, na którym gościnnie pojawili się dobrze znani Termanology i Reef The Lost Cauze. Następnie przyszła pora na video nagrane do tracka „Goodbye”. Poniżej zamieszczam videoclipy życząc przy tym przyjemnego oglądania.

UPDATE: „At Last” w całości znajdziecie na Bandcampie. Oprócz tego w tym serwisie umieszczono również wersję instrumentalną albumu.

Tracklista

 1. The Intro
 2. Any Man
 3. 32 Bars
 4. It’s Funny feat. Joell Ortiz
 5. The BBQ feat. Rah Digga & Rage
 6. Pass That
 7. To The Past
 8. The Half
 9. Played Out feat. Jessica Kaya
 10. To The Future
 11. Dear Mr. Bacardi
 12. At Last feat. Termanology & Reef The Lost Cauze
 13. Day In The Life feat. Tona & Maestro Fresh Wes
 14. Catch Me
 15. Goodbye