Ulica Dla Hospicjum vol. 2 - 28.04.2012, Koncertownia, BiałystokW lutym ub.r. odbyła się w białostockim klubie Gwint impreza charytatywna pod nazwą „Ulica Dla Hospicjum”. Wydarzenie kulturalne zorganizowano w celu pomocy Białostockiemu Hospicjum Dla Dzieci. Podczas jednego wieczoru na scenie klubu Gwint zaprezentowali się czołowi wykonawcy hip hopowi z kraju – Eldo, Małpa, W.E.N.A./Rasmentalism oraz Cira/Hukos. W ramach tej imprezy udało się łącznie zebrać ok. 12 tys. zł, przekazanych następnie na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci. Pod koniec kwietnia b.r. w nowo powstałej Koncertowni w obrębie kompleksu Węglowa w Białymstoku odbędzie się druga edycja tego charytatywnego przedsięwzięcia. Tym razem także nie zabraknie uznanych przedstawicieli sceny hip hopowej. 28 kwietnia w stolicy województwa podlaskiego zagrają Żyt Toster, Reno, Bonson, W.E.N.A., Pyskaty i Fokus.

28 kwietnia 2012 roku, Koncertownia (kompleks Węglowa), ul. Węglowa 8, Białystok
Ulica Dla Hospicjum vol. 2
Wystąpią:

  • Fokus
  • Pyskaty
  • W.E.N.A.
  • Bonson
  • Reno
  • Żyt Toster

Start: godz. 19:00
Cena biletu: 25 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu. Wejściówki do nabycia za pośrednictwem sklepu Jazgot (ul. Warszawska 44) i skateshopu Free-Way (ul. Malmeda 19/25).

Wstęp na koncert bez ograniczeń wiekowych.

Organizator: Stowarzyszenie „PKS” Pogotowie Kulturalno Społeczne oraz grupa Chotbh.

UWAGA: Awizowany wcześniej na imprezie Bonson z przyczyn zdrowotnych nie wystąpi na Ulicy Dla Hospicjum 2.

Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy dla dzieci po przebytych chorobach onkologicznych i ich rodzeństwa oraz rodzeństwa dzieci z Białostockiego Hospicjum Dla Dzieci. Wyjazd dzieci do Zakopanego organizowany przez Fundację „Pomóź Im” odbędzie się w wakacje tego roku. Podróż w polskie góry pomoże podopiecznym fundacji i ich rodzinom na pokonanie codziennych przeszkód, jakie spotykają na swojej drodze.

Łączna kwota potrzebna na przeprowadzenie jednego turnusu rehabilitacyjno-wypoczynkowego wynosi 40 tysięcy złotych.

Do udziału w drugiej edycji tej imprezy charytatywnej zaproszono wykonawców hip hopowych z różnych części kraju. Jednym z nich będzie wywodzący się z Suwałk raper o specyficznym pseudonimie – Żyt Toster. Suwalczanin ma na swoim koncie wydany dwa lata temu album „Rap od kuchni”. Młody przedstawiciel undergroundu nie tak dawno został laureatem konkursu labelu Aptaun Records i przygotowuje się do wydania kolejnych projektów. W najbliższym czasie powinien ukazać się jego wspólny materiał z DJ’em Krugiem, „Cover-akcje Mixtape!” i „5 Miejsc Po Przecinku” LP.

Obok nowego nabytku Aptaun Records na scenie zaprezentuje się mieszkaniec centralnej Polski, Reno. Pochodzący z Bełchatowa niezależny raper zapisał się w pamięci słuchaczy rapu w kraju wydanym w 2003 roku nielegalem „Następny level”. Działający na scenie hip hopowej od 1997 roku artysta należy także do trzonu kolektywu Lavoholics (obok Mielzky’ego, Spinache’a i Proceentego). Undergroundowy raper współpracował również z m.in. Te-Trisem, Lilu, Ortegą Cartel, Miuoshem, Rasmentalismem, Luckatricksem.

Podczas „Ulicy Dla Hospicjum 2” wystąpi również szczecinianin Bonson. Działając jeszcze na lokalnej scenie wypuścił kilka materiałów – „Wspomnienie z domu umarłych”, nagrane wraz z SoulPete’em (jako BonSoul) „Lepiej się witać” i z Brusem „EP Ci w D”. Raper młodego pokolenia zdobył szerszą popularność za sprawą wydanego z Matkiem w ub.r. albumu „Historia po pewnej historii”. Płyta znacznie zwiększyła zainteresowanie twórczością tego wykonawcy. 10 kwietnia nakładem Koka Beats ukaże się reedycja tego wydawnictwa, dodatkowo rozszerzona o nowe utwory, m.in. remixy „Pan śmieć”.

Na scenie Koncertowni zamelduje się również artysta, który zagrał w pierwszej odsłonie imprezy na rzecz Białostockiego Hospicjum Dla Dzieci, Wudoe. W porównaniu z poprzednim rokiem, W.E.N.A. pojawi się z nową partią materiału pochodzącego z wydanego w maju 2011 roku albumu „Dalekie zbliżenia”. Pomimo tego iż tę płytę uznaje się za oficjalny debiut warszawianina na polskiej scenie muzycznej, to nie zależy zapominać o jego wcześniejszych dokonaniach – „Wyższe dobro” (2007) i „Duże rzeczy” (2009, wraz z Rasmentalismem). Ponadto raper współpracował z wieloma przedstawicielami hip hopu w kraju – Te-Trisem, Quizem, VNM-em, Hi-Fi Bandą, Małym Esz Esz.

Kolejny artysta na kwietniowej imprezie, Pyskaty, to zarazem kolejny członek Aptaun Records i mieszkaniec Warszawy. Działający na scenie hip hopowej od 1995 roku raper współtworzył Edytoriał i duet Skazani Na Sukcezz. Pierwszy z zespołów nigdy nie doczekał się wydania legalnego LP, ale nie przeszkodziło to w zdobyciu uznania w oczach słuchaczy. Znany wcześniej jako Zeke warszawianin występuje od trzech lat jako artysta solowy. 9 października 2009 roku ukazał się projekt „Pysk w pysk”, spotykając się z pochlebnymi opiniami i recenzjami.

Główna gwiazda nadchodzącego wydarzenia, to zasłużony dla polskiej sceny hip hopowej raper i producent rodem z Katowic, Fokus. W przeszłości współtwórca Paktofoniki, Pokahontaz, Pijanych Powietrzem; współlaureat Fryderyka i Złotej Płyty za album tego pierwszego zespołu „Kinematografia”. Od początku 2007 roku twórca hip hopowy postawił na karierę solową. 17 listopada 2008 roku trafił do sprzedaży jego debiutancki solowy album „Alfa i Omega” (dwupłytowa edycja). W lutym ub.r. ukazała się jego druga płyta, „Prewersje”.

UPDATE: Awizowanego wcześniej Bonsona zastąpią Karwan & 2styKot.