Ten Million Sounds - Finding TimeKompilacje muzyczne przygotowywane przez różnych ludzi – artystów, dziennikarzy muzycznych i wielu innych – zdobyły dużą popularność na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Wcześniej składanki kojarzyły się głównie ze zbiorem przebojów wszelkiej maści wykonawców, tworzonych często bez składu i ładu. Swoją rolę odgrywały też projekty z cyklu „the best of”. W tej chwili wygląda to inaczej, z korzyścią dla twórców, wydawców oraz twórców. Wśród wszystkich projektów pojawiających się obecnie na rynku wyróżnimy płyty zawierające nagrania artystów przynależnych do danego labelu, bądź kolektywu; poza tym w cenie są kompilacje tworzone przez serwisy muzyczne, utrzymane przeważnie w przejrzystej formie. 20 stycznia odbyła się premiera wydawnictwa spod tego ostatniego szyldu sygnowaną przez Ten Million Sounds„Finding Time”.

Anglojęzyczny serwis jest w szczególności przyjacielem producentów oscylujących wokół instrumentalnego hip hopu, downtempo, elektroniki i brzmień pochodnych. W styczniu ub.r. ukazał się pierwszy projekt utworzony przez label powstały przy tej witrynie. Kompilacja „Morning Light” zawierała utwory autorstwa mniej lub bardziej znanych postaci kojarzonych z instrumentalną stroną muzyki około hip hopowej. Na ubiegłorocznej płycie znalazły się kompozycje Avensa, Berry Weight, IV The Polymatha, Incise’a, Sinitusa Tempo, P.SUS-a oraz kilku innych twórców. Jesse z Ten Million Sounds postanowił kontynuować działalność swojej oficyny wydawniczej. Wydane przed 2 tygodniami „Finding Time” przykuło uwagę jeszcze większego grona odbiorców niż poprzedni projekt sygnowany przez TMS.

Obsada płyty wypada naprawdę godnie. Tegoroczna kompilacja wydana przez Ten Million Sounds zawiera nagrania artystów z różnych stron świata, dobrze znanych ogółowi sympatyków instrumentalnych brzmień około hip hopowych. „Finding Time” otwiera „Solace” beatmakera z San Antonio położonego w Teksasie, Aethera. Następnie mamy „With You This Far” przedstawiciela brytyjskiego Yorka, Handbooka. Kanadyjczyk Incise, współodpowiedzialny za kierowanie labelem Kitchen Dip Recordings, wprowadza do świata nocnych melodii na „Night Glow”. Wraz z Jimmym Whoo z Queens wybieramy się w podróże po przestrzeni kosmicznej przy akompaniamencie „Starchild”. Brock Berrigan rezydujący w Paryżu snuje opowieść o uzależnieniu od syntetycznych dźwięków na „Synthaholic”. W połowie albumu pojawia się kompozycja Poldoore’a z St. Louis, „Waiting For The World”, przechodząc delikatnie w „Badarou” autorstwa pochodzącego z Richmond w amerykańskim stanie Virginia Ohbliva. „Soft Touch” wyszło spod ręki kolejnego francuskiego beatmakera, Evila Needle’a. Jego rodak Somepling odpowiada za „ThirdCriminal”, zaś po nim następuje utwór Amerykanina IV The Polymatha, „The Recipe”. Drugi mieszkaniec Teksasu obecny na tej kompilacji, Rob Viktum z Dallas, nakreślił wspaniałe melodie na „4/17/1975”. Wydawnictwo zamykają Bahwee z Kalifornii („Every Time”) oraz jeden z najpopularniejszych australijskich twórców, Ta-ku („Fairy Tale”). Wszystko to się składa na wartościowe wydawnictwo, jedno z najciekawszych na początku tego roku.

Ten Million Sounds udostępniło wydawnictwo na Bandcampie. Kompilację można za darmo pobrać korzystając z poniższego odnośnika i/lub przekazać dowolną kwotę dotacji poprzez BC. Całkowity dochód uzyskany ze sprzedaży „Finding Time” trafi do organizacji charytatywnej Smile Train zajmującej się finansowaniem operacji dzieciom. W tym momencie są jeszcze dostępne plakaty dołączone do elektronicznego wydania płyty. Do albumu dołączono także piękny booklet zawierający informacje o wykonawcach wraz ze zdjęciami w formacie .pdf.

DOWNLOAD Ten Million Sounds – „Finding Time”

Tracklista

 1. Aether – Solace
 2. Handbook – With You This Far
 3. Incise – Night Glow
 4. Jimmy Whoo – Starchild
 5. Brock Berrigan – Synthaholic
 6. Poldoore – Waiting For The World
 7. Ohbliv – Badarou
 8. Evil Needle – Soft Touch
 9. Somepling – ThirdCriminal
 10. IV The Polymath – The Recipe
 11. Rob Viktum – 4/17/1975
 12. Bahwee – Every Time
 13. Ta-ku – Fairy Tale