Białystok z roku na rok systematycznie rozwija się pod względem kulturalnym. Dostarczane są przy tym coraz wyższe rangą cykliczne wydarzenia, które skupiają uwagę także mieszkańców innych miast w Polsce. Jednym z nich jest z całą pewnością coroczny cykl eventów odbywający się w ramach Dni Sztuki Współczesnej. Podczas festiwalu swoje pięć minut będą mieli writerzy, a także sympatycy brzmień serwowanych przez znamienitych Anglików z The Herbaliser.

W tym roku jedną z corocznych imprez – XXV Dni Sztuki Współczesnej (20-30 maja 2010 roku) rozpocznie trzecia edycja East Side Street Art. ESSA jest to wydarzenie artystyczne mające na celu przedstawienie wizualnej strony sztuki ulicznej, która w porównaniu o poprzednie odsłony eventu została znacznie rozszerzona. Każdego roku organizatorzy jamu wybierają miejsce w Białymstoku, które następnie jest zamieniane w galerię obrazów tworzonych przez specjalnie na tę okazję zaproszonych artystów ulicznych z różnych stron kraju i Europy.

W tym roku goście z Niemiec, Węgier, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, a także Katowic, Gdańska, Warszawy, Siemiatycz oraz białostoccy twórcy będą pracowali przy budynku Bison-Bialu przy ul. Łąkowej (poprzednie edycje odbywały się w tunelu pod wiaduktem przy ul. Dąbrowskiego i na ścianie budynku Ligi Obrony Kraju przy Al. Piłsudskiego). Tegoroczne spotkanie ze street artem wzbogacone będzie o dodatkowe atrakcje, m.in. występy tancerzy breakdance, mini event skateboardowy, pokaz footbagu, czyli popularnej „zośki”. Za oprawę muzyczną East Side Street Art 2010 odpowiedzialni będą Roball i EsDwa – na co dzień prowadzący autorskiej audycji HiphOpera nadawanej od 10-ciu lat w Polskim Radiu Białystok.

East Side Street Art rozpocznie się we wczesnych godzinach (około 10:00) i przy sprzyjającej pogodzie potrwa do 20:00. Jednakże, to nie będzie koniec eventu, gdyż after party wydarzenia odbędzie się w klubie Fama i również przedstawia się interesująco. W końcu niecodziennie mamy możliwość zobaczenia na żywo w naszym mieście przedstawicieli legendarnej londyńskiej oficyny wydawniczej Ninja Tune, duetu The Herbaliser.

20 maja 2010 roku, klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
The Herbaliser DJ set
Support: DJ Monsta (Litwa), DJ Senior Canardoo (Węgry), EsDwa (WieszOCoChodzi)
Start: godz. 22:00
Cena biletu: 20 zł w przedsprzedaży w kasie kina Forum, 30 zł w dniu koncertu.

The Herbaliser powinien być kojarzony przez każdego prawdziwego fana hip hopu i znawcę dobrej muzyki. Grupa została założona w Londynie na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia przez Jake’a Wherry’ego i Ollie’ego Teebę. Obaj artyści to kolekcjonerzy płyt winylowych, o wspólnych inspiracjach (od Jamesa Browna, przez Lalo Schifrina i Davida Axelroda, a skończywszy na DJ’u Premierze) i wizjach muzycznych.

Debiutancki album The Herbaliser„Remedies” z 1995 roku, pokazał słuchaczom charakterystyczny styl ekipy, opierający się na elektronice, funku i scratchu. Kolejne płyty („Blow Your Headphones” z 1997, „Very Mercenary” z 1999, „Session One” z 2000 jako The Herbaliser Band, „Something Wicked This Way Comes” z 2002, „Take London” z 2005) coraz dobitniej potwierdzały klasę Jake’a i Olliego. Przez lata działalności artystycznej Herbaliser współpracował m.in. z What? What? aka Jean Grae, Roots Manuvą, MF Doomem, Seaming To, T-Love, Princess Superstar, Rakaa Iriscience (Dilated Peoples), Bladem, Phi Life Cypher, Bahamadią, Dream Warriors. Jednym słowem – z uznanymi na całym świecie postaciami. Warto dodać, iż sława duetu dawno rozniosła się poza branżę muzyczną. Dzięki temu, The Herbaliser komponował muzykę dla Motoroli, programu nadawanego przez stację ESPN „Sunday Night Football”, soundtracków do filmu Guya Ritchiego „Przekręt (Snatch)” i gry na konsolę Playstation 2 „Tony Hawk’s Underground”.

Od 2008 roku grupa wydaje nagrania pod szyldem nowego labelu, !K7 Records. Album „Same As It Never Was” z tego samego roku ukazał nowe brzmienie duetu i udowodnił, że pomimo 15-letniego stażu na scenie można nadal poszukiwać i rozwijać się w nowych kierunkach. Ostatnimi czasy (szczególnie po instrumentalnym projekcie „Session 2” z ub.r.) występy duetu dzielą się na projekty związane z live bandami i eventy stricte DJ’skie. Można być pewnym, iż DJ set The Herbaliser w białostockim klubie Fama będzie stał na najwyższym poziomie, którzy dostaną wsparcie na scenie od DJ’a Monstę z Litwy, DJ’a Seniora Canardoo z Węgier i białostoczanina EsDwa. Pozostaje też mieć nadzieję, że prędzej czy później kolejni artyści z Ninja Tune (wcześniej byliśmy świadkami koncertów Hexstatica i DJ’a Fooda) odwiedzą Białystok.

Organizator:

Białostocki Ośrodek Kultury

Szczegółowe informacje:

XXV Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku
Białostocki Ośrodek Kultury

Writerzy:

Kiwie
Tron
Frost
CUE
Saki
AMC
Over
Boast
Cox
Hexanoise
Martin Kvasny
Roger, Ratio, Ehso (Niemcy)