The Jazz Jousters - EnduranceOd blisko dekady na świecie nieprzerwanie trwa rosnące zainteresowanie płytami winylowymi. Na całej kuli ziemskiej zanotowano wzrost sprzedaży winyli na rynku pierwotnym i wtórnym. Wyraźnie to widać na przestrzeni ostatnich 5 lat, kiedy to zarówno tzw. majorsy, jak i niezależni wydawcy, położyli większy nacisk na publikowanie muzyki na woskach. Jednak czy odtrąbiony przez tysiące osób renesans kultury płyt winylowych w pełni oddaje faktyczny stan rzeczy? Prawda jest zgoła inna, ponieważ ukazuje się wiele winyli, których nikt praktycznie nie kupuje. Ponadto część wytwórni płytowych nastawionych na ten nośnik ma trudności ze sprzedażą całego nakładu danego wydawnictwa. Z drugiej strony, nisza odbiorców oczekuje właśnie wosków po niektórych oficynach wydawniczych. W tym kręgu znajduje się Millennium Jazz Music. W pierwszej połowie maja ukazał się drugi winyl wydany przez MJM„Endurance” The Jazz Jousters.

W ostatnich latach kolektywy muzyczne zaczęły przyciągać wielu odbiorców, przekształcając się niekiedy we wpływowe i prężnie działające platformy wydawnicze (patrz: Soulection). W niezależnym środowisku hip hopowym sporo osób zwróciło uwagę właśnie na The Jazz Jousters. Inicjatywa powstania wspólnego kręgu zrzeszającego producentów z różnych krajów wyszła ze strony założyciela labelu Millennium Jazz Music, Gadgeta. Wraz z odpowiednio dobranymi współpracownikami pokazał on, że można kreatywnie bazować na starych nagraniach jazzowych i łączyć je w dobrym stylu ze stylistyką hip hopową.

Od początku istnienia The Jazz Jousters kierowało się z kilkoma podstawowymi wytycznymi. Wszystkie osoby zaangażowane w życie kolektywu wytrwale i sukcesywnie pracowały nad nowymi nagraniami, demonstrując przy tym rozległą wiedzę o jazzie. Millennium Jazz Music w błyskawicznym tempie publikowało kolejne płyty, działając z ogromnym rozmachem. Przez 4 lata funkcjonowania pod egidą MJM ukazało się mnóstwo wartościowej muzyki. Większość projektów przypisano do dwóch rubryk. Pierwsza dotyczy specjalnych hołdów składanych wielkim muzykom jazzowym, zaś druga to seria „Locations” dedykowana wybranym państwom z całego świata (w marcu ub.r. ukazała się kompilacja „Locations: Poland”). Oprócz materiałów wydawanych w ramach The Jazz Jousters pojawiły się też solowe produkcje artystów, w tym polskiej grupy NoName KolektyF („Piramida Maslowa LP” + EP-ka z remiksami). Pod koniec ub.r. Millennium Jazz Music wydało po raz pierwszy nagrania na płytach winylowych – składanka „The Vault – The Best of The Jazz Jousters” cieszyła się dużą popularnością wśród kupujących (łączny nakład szybko wyprzedano). W maju wypadło 100. wydawnictwo MJM. „Endurance” stanowi zarazem premierowy oficjalny album TJJ.

The Jazz Jousters wydaje EndurancePremiera wydawnictwa miała miejsce 6 maja. Millennium Jazz Music informowało o planowanym wydaniu tego projektu znacznie wcześniej. Wzmianki o pierwszym oficjalnym albumie The Jazz Jousters przewinęły się przy okazji ww. premierowego winylu kolektywu – „The Vault LP” – a następnie grupa producentów kilkakrotnie wspominała o tym materiale za pośrednictwem portali społecznościowych. MJM postarało się również odpowiednio rozłożyć akcenty pomiędzy „Endurance” a pozostałymi materiałami, które były szczególnie promowane w tym samym czasie („Locations: England” i „The Repetory Volume 2” Bonesa The Beat Heada, o którym więcej jeszcze w przyszłym miesiącu na łamach naszej strony).

Na najnowszym materiale The Jazz Jousters usłyszymy w zasadzie wszystkich najważniejszych przedstawicieli tego kolektywu. Wystarczy wymienić tutaj osoby będące przy TJJ od jego początku – Gadgeta, Stay Classy’ego, SmokedBeata, Pawcuta i Bones The Beat Heada. Oprócz nich na „Endurance” zagościły produkcje autorstwa Slone’a (w lutym br. wydał on solowe „At the Boom Jazz Cafe”), Mr. Moodsa (produktywny kanadyjski beatmaker), Es-K (przed dwoma laty Cold Busted opublikowało jego album „Serenity”), Oldy Clap Recordza i najmniej znanego spośród tego towarzystwa Scaleya WaleZa. Każdy z nich przygotował po jednej około 3-minutowej instrumentalnej kompozycji. Nagrania osadzone w jazz-hopowych realiach skrzętnie łączą się w całość, będąc właściwą wizytówką Millennium Jazz Music. Osoby bliżej zaznajomione z dokonaniami The Jazz Jousters mogą też słusznie zauważyć, że „Endurance” to jak dotychczas jeden z najbardziej udanych projektów tego kolektywu. TJJ nadal pozostaje w formie, pokazując przy wytrwałość i umiejętnie dążenie do celu, jakim jest docieranie do kolejnych sympatyków współczesnego jazzu i instrumentalnego hip hopu.

Wydawnictwo dostępne do odsłuchu za pośrednictwem Bandcampa oraz pozostałych serwisów streamingowych (Spotify, Deezer, YouTube, etc.). Wydanie winylowe „Endurance” do nabycia na BC i HHV.DE. Oczywiście pojawiła się również wersja elektroniczna projektu. Album promuje nagranie Es-K, „Lude”. The Jazz Jousters stanowi jeden z najbardziej pracowitych i interesujących kolektywów na niezależnej scenie muzycznej. Już w tej chwili wypada życzyć kolejnej setki płyt opatrzonych logiem Millennium Jazz Music.

Brytyjska platforma wydawnicza regularnie publikuje nowe projekty. Oprócz ww. ostatniej płyty Bonesa The Beat Heada we wrześniu na łamach naszego serwisu zagości „Mood Swings” duetu Lady Paradox & Gadget (nieoczekiwany nowy materiał tych wykonawców).

Tracklista

  1. Slone – Part of My Life
  2. Stay Classy – Classy’s Café
  3. Gadget – Egg Flan
  4. Mr. Moods – Point Blank
  5. SmokedBeat – Secret Tears
  6. Pawcut – Entourage
  7. Es-K – Lude
  8. Bones The Beat Head – Astro
  9. Scaley WaleZ – Malachi’s Flavours
  10. Oldy Clap Recordz – Dust on the Road

Zapisz