Exile - 4 Trk MindW historii rozwoju hip hopu, niejeden producent muzyczny sięgał po mikrofon i z różnym powodzeniem występował w roli rapera. Łączenie obowiązków beatmakerskich i dostarczanie wokali na poszczególne projekty, nie stanowi żadnego novum na scenie hip hopowej. W gronie artystów co najmniej solidnie wypadających w obu rolach znajdziemy zarówno osoby o legendarnym statusie oraz uznanych twórców, dobrze rozpoznawalnych przez współczesnych słuchaczy głównie undergroundowego rapu. Z jednej strony mamy Pete Rocka, Diamonda D, Dra Dre, Ericka Sermona, Q-Tipa, Large Professora, The Alchemista, Madliba, zaś z drugiej Oh No, Kev Browna, Oddiseego, Black Milka, People Under The Stairs (Double K & Thes One). W drugiej połowie b.r. jeden z wysoko cenionych producentów muzycznych, Exile, ogłosił wydanie płyty z utworami opartymi w pełni o swoje wokale. „4 Trk Mind” trafiło do odbiorców na początku października.

Od dobrych kilku lat kalifornijski artysta sukcesywnie pnie się w górę hip hopowych producentów muzycznych. Po udanych, aczkolwiek nieco zapomnianych już teraz, wydawnictwach płytowych z Aloe Blacciem w ramach grupy Emanon, bohater tego artykułu skupił się na pracy z innymi twórcami. Pomijając solowy materiał „Dirty Science”, największy splendor beatmakerowi przypadł za nagrany wraz z Blu album „Below The Heavens” (Sound In Color). Wydany w 2007 roku wspólny materiał mieszkańców Zachodniego Wybrzeża wyjątkowo przypadł do gustu zwolennikom hip hopu ze stricte undergroundowym pazurem. Dowodów na to nie trzeba długo szukać, gdyż w maju b.r. ukazała się reedycja LP na płycie CD, a tuż przed świętami Bożego Narodzenia (coraz bliżej do szukania prezentów pod choinką i skarpetach świątecznych) do dystrybucji trafią 3 limitowane wydania produkcji na winylu. Jeżeli do tego dołożymy wyprodukowane przez Exile’a „Boys Meets World” Fashawna, solowe instrumentalne „Radio” LP z 2009 roku, kompilacje „Radio AM/FM” i „Radio Bonus” z ub.r., to otrzymamy obraz wziętego beatmakera, cechującego się wypracowanym stylem. Kunszt producencki Aleca Manfriedego podkreślają również gościnne udziały na płytach szeregu artystów (m.in. Pharaohe Moncha, Rakii Iriscience, Freestyle Fellowship). Wydawałoby się, iż postać o tak ugruntowanej pozycji w undergroundzie, nadal będzie podążać tym tropem. Jednak Exile zaskoczył wszystkich, decydując się na wydanie „4 Trk Mind” i zaprezentowanie pełnię swoich umiejętności jako raper.

Exile - Intro To The OutroOstatnie wydawnictwo płytowe uzdolnionego beatmakera zostało poprzedzone wydaniem darmowego mixtape’u „Intro To The Outro”. Exile zebrał wszystkie utwory z katalogu „rare & unreleased” i dorzucając publikowane wcześniej tracki, skracając tym samym słuchaczom oczekiwanie na październikowy materiał. Ekskluzywne nagrania pojawiły się od Pharoahe Moncha, Buna B, Blu, Fashawna, Aloe Blacca, Dag Savage (Johaz & Exile), Co$$a, ADaD-a i innych artystów. Całość trafiła do obiegu przy współpracy z firmą LRG. Projekt możecie odsłuchać na Soundcloudzie lub bezpośrednio pobrać, korzystając z poniższego odnośnika.

DOWNLOAD Exile – „Intro To The Outro”

Tracklista

 1. Dag Savage – Intro To The Outro
 2. Pharoahe Monch – Evolve
 3. Co$$ – Leimert Park
 4. Dag Savage  – Growing Pains feat. Fashawn
 5. Bun B – Brolic
 6. Fashawn – Freedom (Remix)
 7. ADaD – Slowly
 8. MED – Your Life feat. Blu
 9. Strong Arm Steady – Give It Up feat. Guilty Simpson & Talib Kweli
 10. J. Mitchell – Flawless feat. Co$$
 11. Emanon – Count You Blessings
 12. Blu & Exile – Below The Heavens Medley
 13. Blu & Exile – Cold Hearted
 14. Mobb Deep – Pearly Gates
 15. Blame One – Disturbed (Remix) feat. Sean Price & Fashawn
 16. Exile – Klepto
 17. Dag Savage – Mic Jackson
 18. Big Sean – Wait For Me
 19. Emanon – Forgive Us
 20. Fashawn – S.O.F. (Remix)
 21. Fashawn – Boy Meets World Medley
 22. Fashawn – Samsonite Man feat. Blu
 23. Blu & Exile – New Seasons
 24. BK-One – Tema Do Canibal (Exile Remix) feat. MF Doom
 25. MED – And They Say / Outro

Oficjalna premiera „4 Trk Mind” odbyła się 4 października 2011 roku. Album do sprzedaży trafił nakładem Soulspazm Records, i co ciekawe, ukazał się również na wosku, co nie jest zbyt często stosowane przez ten label. [pullquote]Przed opublikowaniem całości materiału, w sieci ochoczo nawiązywano do okładki płyty, która może kandydować na cover roku. [/pullquote]W pełni wyprodukowany przez Exile’a longplay (wyjątek stanowi jedynie „If You Know Like I Know” oparte o instrumental Alphabet Foura) zawiera jedynie gościnny występ Blu, co pozwoliło gospodarzowi albumu na swobodne zademonstrowanie swoich wokalnych umiejętności. Flow i sposób poruszania się Kalifornijczyka na beatach sprawia, iż można określić artystę w roli rapera, jako jego alter ego. Konceptualna zawartość, charakterne opowieści i historyjki oraz sposób budowania klimatu poszczególnych nagrań, sprawia, że album może łatwo wciągnąć, jak również okazać ciężkostrawnym produktem dla odbiorcy. Nawet jeżeli Exile-raper nie przypadnie do gustu słuchaczy, to należy docenić warstwę muzyczną na „4 Trk Mind”. Dowiódł on tym samym, iż należy mu się miejsce w ścisłej czołówce niezależnych beatmakerów w undergroundzie.

Exile przygotował dwie reklamy promujące swój ostatni album. Nagrania video prezentują kolejny element jego kreatywności, tego nie da się ukryć. Ponadto w ramach teasera został udostępniony do darmowego pobrania „Klepto”, a dodatkowo możecie pobrać „When Nothings Left” z udziałem Blu.

UPDATE: Opublikowano kolejne szalone video promujące album. Tym razem nakręcono teledysk do utworu „Knight Rider”.

Tracklista

 1. It’s Me
 2. The Man
 3. You and I
 4. Klepto
 5. Love, Luv, Love
 6. Younger Days
 7. Crazy in the Head
 8. Knight Rider
 9. If You Know Like I Know feat. Alphabet Four
 10. 4ever (Friend Zone Prt. 1)
 11. Momma Song
 12. When Nothings Left feat. Blu
 13. 2039
 14. Who Are You?
 15. I Like You As You Are
 16. Wanna Be