Exile - Radio AM FMObecnie coraz popularniejsze stają się albumy będące różnego rodzaju kompilacją utworów. Odnawianie tracków wyprodukowanych przez innych beatmakerów, bądź też remiksowanie własnych nagrań stało się też dobrą formą promocji. W ten sposób artyści nawiązują również do swoich poprzednich materiałów, dzięki czemu w dobitny sposób utrwalają się w świadomości odbiorców ich muzyki. Właśnie na takie działanie marketingowe zdecydował się członek Emanon, Exile, który pod koniec wakacji poprzedniego roku wydał zbiór odrestaurowanych nagrań jako „Radio: AM/FM”.

Wywodzący się ze słonecznej Kalifornii Alexander Manfredi posiada ponad 15-letnie doświadczenie na scenie muzycznej. Początki jego kariery przypadają na przygotowywanie mixtape’ów wydawanych jedynie na kasetach – „Stretch Marx” (1995), „Imaginary Friends” (1996) i „Gone Postal Mix Up Mix Tape” z 1998 roku. Pod koniec XX wieku Exile założył wraz z poważanym obecnie reprezentantem Stones Throw Records, Aloe Blacciem, grupę Emanon, której wydawnictwa płytowe narobiły sporo zamieszania w undergroundzie. W szczególności EP-ka „Anon & On” (Ill Boogie Records, 2002) oraz longplay „The Waiting Room” uzyskały największy rozgłos, stanowiąc przy tym odpowiedni wstęp do dalszego rozwoju artystycznego obu postaci.

Debiutancki solowy album Exile’a„Dirty Science”, ukazał się w 2006 roku nakładem labelu Sound In Color. Producencka płyta zawierała 19 utworów z gościnnymi udziałami plejady artystów, od Slum Village, przez Blu, Oh No, Medaphoara, Aloe Blacca, kończąc na występach Ghostface Killah i Trife Da Goda. Znacznie większym echem od tego materiału odbiła się wspólna produkcja Kalifornijczyka z bożyszczem większości blogerów, raperem Blu„Below The Heavens”. Wydany cztery lata temu krążek pokazał kunszt producencki połowy duetu Emanon, którego intrumentale znakomicie współgrały z warstwą liryczną dostarczoną przez Blu.

W lutym 2009 roku Exile ponownie pokazał się z dobrej strony, tym razem za sprawą instrumentalnego projektu „Radio”. Wydawnictwo opierało się na samplach wziętych z audycji radiowych nadawanych przez publiczne stacje w Los Angeles. Półtorej roku po zaprezentowaniu słuchaczom niniejszych nagrań, beatmaker przygotował remiksy radiowych utworów, zebranych jako „Radio AM/FM” LP. Wydana na początku przez Plug Research Records ub.r. płyta jest kompozycją obrobionych na nowo tracków. Kompilacja obfituje w świeżo brzmiące nagrania, za którymi stoją m.in. The Alchemist, Evidence, Shafiq Husayn, Samiyam, Blu, DJ Day i Free The Robots. Pomimo różnego warsztatu producentów, „Radio AM/FM”, charakteryzuje się spójnością i można zaliczyć ten album do udanych. Ponadto, jako teaser, a raczej bonus poprzedzający wypuszczenie na rynek płytowy longplaya, Plug Research i Exile’a wydali projekt „Radio Bonus Remixes”, z którym możecie zapoznać się na Bandcampie.

„Radio AM/FM” jest dostępne w sprzedaży w postaci digitalowej, wydaniu CD oraz winylowym za pośrednictwem sklepu Plug Research, a także w uznanych sklepach online. Jeden z remiksów utworu „Population Control” autorstwa Samiyama możecie odsłuchać na Bandcampie.

Tracklista

 1. It’s Coming Down (Shafiq Husayn Remix) (prod. Shafiq Husayn)
 2. Population Control (Samiyam Remix) (prod. Samiyam)
 3. In Love (Milo1 Remix) (prod. Milo1)
 4. Your Summer Song feat. J. Mitchell (prod. Exile)
 5. Were All In Power feat. Evidence of Dilated Peoples, Krondon of Strong Arm Steady, Blame One (prod. Exile)
 6. Population Control (Free The Robots Remix) (prod. Free The Robots)
 7. Frequency/ It’s Coming Down (Knxwledge Remix) (prod. Knxwledge)
 8. So We Can Move (P.U.D.G.E. Remix) (prod. P.U.D.G.E.)
 9. Stay Here feat. Muhsinah (prod. Exile)
 10. So We Can Move feat. Co$$, Aloe Blacc of Emanon (prod. Exile)
 11. Population Control (Ruckazoid Remix) (prod. Ruckazoid)
 12. Population Control feat. Grouch & Eligh of Living Legends (prod. Exile)
 13. Love Line feat. Blu (prod. Exile)
 14. In Tune (Assembly Line Remix) (prod. Assembly Line)
 15. Mega Mix (Mike Gao Remix) (prod. Mike Gao)
 16. It’s Coming Down feat. The Alchemist, Evidence of Dilated Peoples (prod. Exile)
 17. Your Summer Song (Take Remix) (prod. Take)
 18. In Love (DJ Day Remix) (prod. DJ Day)
 19. Sound Is God feat. ADaD (prod. Exile)
 20. Mega Mix feat. Fashawn, Blame One, Big Tone, ADaD (prod. Exile)
 21. In Love (Clutchy Hopkins Remix) (prod. Clutchy Hopkins)