Festiwal Underground/Independent 2014 - 19-22.03.2014, BiałystokJuż za nieco ponad dwa tygodnie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Kultury Niezależnej Underground/Independent w Białymstoku. W dniach od 19 do 22 marca czekają na wszystkich pokazy filmowe, warsztaty artystyczne, wystawy grafik i koncerty artystów. Szczególnie interesująco zapowiada się występ w ramach tej imprezy Berlin Underground w składzie Yarah Bravo i Sarah Farina. Poniżej znajdziecie więcej informacji dotyczących nadchodzącego koncertu tego duetu oraz wybranych pozostałych elementów składających się na całość Underground/Independent.

19 marca 2014 roku, klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Koncert Mikrokolektywu
Start: godz. 20:00
Cena biletu: 10 złotych

Mikrokolektyw powstał dekadę temu we Wrocławiu z inicjatywy Jakuba Suchara i Artura Majewskiego. Artyści poznali się w kultowym już dziś zespole Robotobibok, który w latach 1998-2008 wniósł sporo świeżego powiewu do polskiej muzyki i w efekcie stał się dobrym przyczynkiem do powstania nowego projektu. Muzycy od początku eksperymentowali z brzmieniem, którego podstawę zawsze stanowi trąbka (Majewski) i perkusja (Suchar). Do nich dodają pozostałe instrumenty, syntezator i/lub sampler. Grupa wydała do tej pory następujące wydawnictwa: „Revisit” (2010), „Dew Point” (płyta koncertowa, 2010) i „Absent Minded” (2013). Zespół otwarty jest na współpracę, czego dowodzi choćby muzyczna kooperacja z takimi muzykami, jak Rob Mazurek i Maurizio Takara (Sao Paulo Underground) czy Marcin Dymiter (Emiter). Współpraca Mikrokolektywu z Robem Mazurkiem zaowocowała nawiązaniem przez wrocławian kooperacji z amerykańską oficyną wydawniczą Delmark, dzięki czemu ich płyty są dostępne w dystrybucji na całym świecie.

Duet koncertuje w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Mikrokolektyw wystąpił też na wielu festiwalach, m.in. Saalfelden Jazz Festival, World Music Festival w Chicago, The Tel Aviv White Night Festival, Dour festival, Leipziger Jazztage, Art Rock Festival w Saint-Brieuc, Warsaw Summer Jazz Days i Gdynia Summer Jazz Days.

22 marca 2014 roku, klub Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Koncert Berlin Underground (Yarah Bravo & Sarah Farina)
Start: godz. 20:00
Cena biletu: 15 złotych w przedsprzedaży, 20 złotych w dniu koncertu. Wejściówki do nabycia w kasie kina Forum przy ul. Legionowej 5.

Yarah Bravo zagra na festiwalu Underground/Independent w Białymstoku

Foto: Lousy Auber

Yarah Bravo jest bez dwóch zdań ewenementem na skalę światową. Niezwykle trudno jest obecnie znaleźć równie utalentowaną, oryginalną i przebojową artystkę spośród przedstawicielek muzyki hip hopowej, elektronicznej, soulowej czy nowych brzmień. Ważnym czynnikiem, który wpłynął na twórczość tej twórczyni jest jej pochodzenie. Przyszła ona na świat w Szwecji, ale jej korzeni należy szukać w Ameryce Południowej. Jej matka jest z pochodzenia Chilijką, natomiast ojciec to Brazylijczyk. Jeżeli dodamy to tego, iż mąż Miss B, znany doskonale fanom muzyki na całym świecie DJ Vadim, urodził się w Sankt Petersburgu, to będziemy mieli obraz kulturowego tygla, z jakim artystka jest związana. Jej rodzice czynnie uczestniczyli w walce o prawa wolności ludzi, co w dalszym ciągu ma wydźwięk w twórczości Szwedki.

Od 2002 roku Yarah Bravo pojawia się na albumach muzyków z różnych stron świata. Warto tutaj wymienić gościnne udziały na doskonałej płytach DJ’a Vadima „U.S.S.R. The Art Of Listening” oraz „The Soundcatcher”. Można było ją także usłyszeć na albumie dobrze znanego Skalpela zatytułowanym „Sculpture” czy też wydawnictwie pochodzącego z Australii Spoonbilla„Zoomorphic”. W 2008 roku roku artystka wydała swój jedyny jak dotąd mixtape „Good Girls Rarely Make History”, który ukazał się nakładem jej własnej firmy Mothergrain. Raperka bardzo dużo koncertuje w trakcie każdego roku kalendarzowego. W Polsce wystąpiła do tej pory kilkakrotnie, odwiedzając również Białystok blisko 5 lat temu.

W ostatnich latach Sarah Farina zdobyła szturmem berlińską scenę klubową, obracając się w klimacie jungle, juke, bass & boogie. Dzięki silnemu wsparciu Sick Girls i WeBoogie twórczyni szybko została rezydentką kilku uznanych undergroundowych klubów w Berlinie. W 2012 roku dołączyła do międzynarodowego kolektywu i labelu Through My Speakers, co zapewniło jej większe możliwości koncertowania w całej Europie. Dotychczas wystąpiła u boku takich artystów, jak Kode9, Cooly G, Lazer Sword, Lunice, DJ Rashad, Scratcha DVA, czy Disclosure.

W trakcie czterech dni festiwalowych odbędzie się też kilka pokazów filmowych. W trakcie Underground/Independent zostaną wyświetlone następujące obrazy: „Człowiek który morza nie widział”, „(Nie)Prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Champana”, „Elektro Moskva”, „Mission To Lars”, „Pustelnik”, „Bobry”, „Uwaga! Mr. Baker” i „This Ain’t California”. Ponadto odbędą się wystawy Sztucznych Fiołków i komiksów i grafik Katie Woznicki; zaplanowano również warsztaty sitodruku.

Wszystkie dodatkowe informacje, program festiwalu oraz pozostałe szczegóły dotyczące Underground/Independent znajdziecie na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury i Facebooku.