Red Bull BC One (foto. Lost Art Red Bull Photofiles)Red Bull BC One to unikalne cykliczne zawody bboyowe 1 vs 1, największe tego typu na świecie. Od 2004 co roku najlepsi tancerze, także odważne przedstawicielki płci pięknej, walczą o globalny prymat w pojedynkach, mając przed sobą jednego przeciwnika. Formuła finału imprezy oparta na systemie pucharowym dostarcza obserwatorom zmagań uczestników tego wydarzenia. Ostateczne rozstrzygnięcia Red Bull BC One co roku padają w innym kraju, co nadaje contestowi unikatowego wymiaru. Do tej pory finałowe edycje zawodów odbywały się w następujących miastach: Bielu (Szwajcaria, 2004),  Berlin (Niemcy, 2005), Sao Paulo (Brazylia 2006), Johannesburg (RPA, 2007), Paryż (Francja, 2008), Nowy Jork (USA, 2009), Tokio (Japonia, 2010). 26 listopada międzynarodowa elita bboyów zawita do Moskwy, aby rozstrzygnąć walkę o prymat w 2011 roku.

Długa droga eliminacji, jaką przeszli uczestnicy tegorocznej edycji Red Bull BC One, wyłoniła wszystkich tancerzy zakwalifikowane do moskiewskiego finału imprezy. 16 tancerzy z 10 krajów zawalczy na arenie Old Circus zlokalizowanej na Tsvetnoy Boulevard w Moskwie o tytuł Mistrza Świata Red Bull BC One. Na liście startowej ósmej edycji zawodów znalazło się pięciu bboyów, zwycięzców turniejów kwalifikacyjnych w Brazylii, Hiszpanii, Tajwanie, Turcji i USA oraz 10 bboyów wybranych przez międzynarodowy zespół ekspertów. Faworytem wydaje się być zeszłoroczny mistrz Neguin, z Brazylii, mający sporą szansę zapisać się w historii jako pierwszy bboy, któremu udało się wygrać mistrzostwa dwa lata z rzędu. Drugi w kolejce do zwycięstwa w Moskwie jest bboy Morris z USA. Amerykański tancerz właśnie wygrał prestiżową bitwę UK B-Boy Championship, a w 2009 roku doszedł do półfinałów Red Bull BC One, przegrywając z ówczesnym mistrzem Lilou z Francji. W tym roku na scenę powraca również weteran Red Bull BC One i członek Red Bull BC One All Stars, Hong 10 z Korei Południowej.

Tancerze będą musieli zrobić wrażenie na pięciu międzynarodowych sędziach, wśród których znaleźli się: lokalna legenda z Moskwy Bootuz – uczestnik Red Bull BC One w 2006 i 2007 roku; powszechnie szanowany old schoolowy bboy Lamine rodem z Francji; bboy Machine ze Stanów Zjednoczonych – uczestnik Red Bull BC One 2005; trzykrotny uczestnik i członek Red Bull BC One All Stars Pelezinho z Brazylii oraz mistrz z 2008 roku, koreański bboy Wing. Muzykę podczas tego legendarnego wydarzenia zapewni znany brytyjski DJ Renegade, goszczący za sterami podczas bboyowych bitew na całym świecie, będący zarazem gwarantem odpowiedniej jakości podkładów.

Do wygrania zawodów Red Bull BC One jest potrzebna cała gama składowych: moc, wytrzymałość, przemyślana strategia, muzykalność, nerwy ze stali i imponujący arsenał ruchów. Już za kilkanaście godzin dowiemy się, który z 16 zawodników łączy w sobie wszystkie te cechy.

Transmisję na żywo z Moskwy będzie można obejrzeć na oficjalnej stronie Red Bull BC One: www.redbullbcone.com.