Foreign Beggars na czterech koncertach w Polsce - 9-12.02.2012Od kilkunastu dni Polska znajduje się pod rządami srogiej zimy, która ani myśli abdykować i opuszczać Europę Środkowo-Wschodnią. Siarczyste mrozy dają się we znaki wszystkim, wpływając na funkcjonowanie wielu sfer życia. Pogoda skutecznie zniechęca do wychodzenia spod ciepłych koców i pierzyn, chyba, że sytuacje wymagają tego. Z drugiej strony, można znaleźć powody ku temu, żeby wyściubiać nosa poza drzwi ciepłego mieszkania. W najbliższym tygodniu szczególną okazję do wyjścia otrzymają mieszkańcy Wrocławia, Krakowa, Warszawy i Gdańska. Właśnie w tych miastach zagra popularny angielski zespół z pogranicza rapu, grime’u i dubstepu – Foreign Beggars.

9 lutego 2012 roku, klub Alibi, ul. Grunwaldzka 67, Wrocław
Start: godz. 21:00

10 lutego 2012 roku, klub Fabryka, ul. Zabłocie 23, Kraków
Start: godz. 21:00

11 lutego 2012 roku, klub 1500m2, ul. Solec 18, Warszawa
Start: godz. 21:00

12 lutego 2012 roku, Św. Ducha 2, Gdańsk
Start: godz. 20:00

Cena biletu:

  • Kraków/Warszawa/Gdańsk: 35 zł (pula ograniczona), 45 zł do 8 lutego, 55 zł w dniu koncertu
  • Wrocław: 35 zł (pula ograniczona), 45 zł do 8 lutego, 60 zł w dniu koncertu

Brytyjska grupa grająca mieszankę brzmień hip hopowych z grimem i dubstepem przebojem podbija publiczność z kolejnych miast podczas swoich tras koncertowych. Popularność osiągnięta w ostatnich latach przekłada się na dużą dawkę imprez z udziałem Foreign Beggars (grupa gra obecnie około 100 koncertów rocznie). W Polsce fani mieli szansę usłyszeć ich tylko raz – podczas styczniowego koncertu w krakowskich Krzysztoforach. W lutym 2012 roku formacja odwiedzi kolejno Wrocław, Kraków, Warszawę i Gdańsk.

W skład grupy rezydującej poza koncertami w Londynie wchodzi pięć osób: DJ NoNames, raperzy Orifice Vulgatron i Metropolis, beatboxer Shlomo oraz producent Dag Nabbit.  Debiutancki album formacji, „Asylum Speakers” (Dented Records) ukazał się w 2003 roku. Po trzech latach pojawiła się druga płyta, „Stray Point Agenda”. W 2010 roku światło dzienne ujrzał kolejny, długo oczekiwany materiał – „United Colours Of Beggattron”. Ten czas to również  zagrane dziesiątki koncertów oraz spore plany na przyszłość. Foreign Beggars są wymieniani jako jedna z najbardziej charakterystycznych współczesnych brytyjskich grup muzycznych w nurcie rapu, grime’u i dubstepu. Zespół może pochwalić się także zdobyciem kilku branżowych nagród – „Best New Act” (UK Hip Hop Awards) w 2004 rok, czy przyznaną rok później „Lyric Pad Hip Hop”. W 2010 roku zostali nominowani  do nagrody za najlepszy europejski „Hip Hop Act” (Urban Music Awards).

Ich sekret, a zarazem sukces tkwi we współczesnym pojmowaniu muzyki rapowej, odnoszącej się w wydaniu angielskim bezpośrednio do kultury sound systemu oraz brzmienia linii basu. Taka mikstura zwana grime (przez niektórych nazywany „brudnym hip hopem”) w połączeniu z muzyką dubstepową, drum’n’bassem daje wypadkową brzmienia Foreign Beggars. Niewątpliwie brytyjska formacja plasuje się w czołówce perforatorów współczesnych brzmień około hip hopowych oraz szeroko pojmowanej elektroniki.