The ParanormL (T.A.P.) - OnenessWydawnictwa płytowe nagrywane w wyniku współpracy artystów mieszkających na co dzień w odległych od siebie krajach nie stanowią już obecnie żadnego zaskoczenia. Od czasów kultowego albumu Phonte i Nicolaya„Connected” z 2004 roku (o trzecim wspólnym materiale obu panów – „Authenticity” możecie więcej przeczytać w tym miejscu), produkcje powstające w wyniku międzynarodowej kooperacji stały się popularne w Europie. W końcu europejskim beatmaker jest łatwiej wybić się poza rodzimym krajem niż raperom przywiązanym do ojczystego języka (nie oszukujmy się, anglojęzyczny hip hop wypiera narodowościowy rap w wielu państwach). W związku z tym, otrzymujemy zatrzęsienie wiele płyt tworzonych przez producentów ze Starego Kontynentu, wśród których wcale nie jest łatwo wybrać wydawnictwa stojące na odpowiednim poziomie artystycznym. Do jednych z najciekawszych postaci zajmujących się tworzeniem beatów, a zarazem nagrywająca wraz z różnymi wokalistami z różnych stron świata, należy artysta rodem z Francji, Terem.

Przyglądając się biografii francuskiego producenta łatwo można dostrzec mnóstwo podobieństw z jego kolegami po fachu. Terem czerpie swoje inspiracje głównie z jazzu, soulu i hip hopu w klasycznym wydaniu. Do swoich ulubionych albumów rapowych Francuz zalicza „Livin’ Proof” Group Home, „Moment of Truth” Gang Starra, „The Main Ingredient” Pete Rock & C.L. Smootha, „Like Water for Chocolate” Commona, „Reflection Eternal” Taliba Kweli & Hi-Teka, czy „The Renaissance” Q-Tip. Całkiem ładnie prezentująca się lista, nieprawdaż? Terem ma na swoim koncie współpracę z wieloma artystami, m.in. znanemu czytelnikom strony Sene, Johazem (Deep Rooted), Kohndo, Rockin’ Squatem, Oxmo Puccino, Soulsticem, Amadem Jamalem, DJ’em Atomem & DJ’em Greemem (C2C). Większe kolaboracje rozpoczęły się w 2009 roku, kiedy to Emcee pochodzący z Pittsburgha Melodiq powierzył mu w pełni produkcję materiału na longplayu „Straight from the Soul”. Następnie przyszła płyta nagrana wraz z The ParanormaLem i wokalistą Adamem Paynem zatytułowana „Oneness” (odsłuch na Bandcampie). Melodyjny, spokojny, jazzowy album furory nie zrobił, jednak okazał się niejako przystawką do dalszych nagrań sygnowanych przez francuskiego beatmakera.

Tracklista

 1. Transcendence
 2. As Above So Below
 3. Patience is a Virtue
 4. The Way (Home)
 5. All I Do
 6. Gone to Far feat. Menacin Johnson
 7. Oneness (P.S.A)
 8. Divine (Light Workers)
 9. Microcosm
 10. Astray feat. Fat Hed
 11. Never be the Same
 12. Eternal Karmic Values feat. Braille
 13. AstroLogically feat. DJ LEMS

Mr Brady & Sha Dula - Lava Lamp EP prod. by Terem7 maja 2011 roku ukazała się wspólna produkcja Terema, Mr. Brady’ego i Sha Duli„Lava Lamp EP”. Materiał zawiera 6 tracków oraz dwa bonusy w postaci instrumentalnych wersji „The Struggle” i „Too Far”. Członka Deep Rooted (po więcej wiadomości o Mr. Bradym odsyłam na jego Bandcamp) i Sha Dulę dodatkowo w dwóch trackach wspierają LMNO i Moka Only. „Lava Lamp EP” zostało umieszczone do odsłuchu na Bandcampie, za którego pośrednictwem możecie też nabyć EP-kę. Płytę promuje wideoclip powstały do utworu „Things Change”.

Tracklista

 1. Get Lost
 2. Too Far
 3. The Struggle feat. LMNO
 4. Things Change
 5. Make It
 6. Something You Can Feel feat. Moka Only
 7. Too Far Instrumental (Bonus)
 8. The Struggle Instrumental (Bonus)

Po „Lava Lamp EP” przyszła kolej na solowe wydawnictwo Terema, instrumentalną odsłonę ww. longplaya „Straight From The Soul”. Ze względu na specyficzną barwę głosu i leniwe flow, Melodiq może nie trafiać do wielu słuchaczy, więc pomysł Francuza o zaprezentowaniu ich wspólnego wydawnictwa pozbawionego warstwy wokalnej stanowi strzał w dziesiątkę. Dzięki temu można też bez przeszkód zapoznać się ze sposobem produkcji beatmakera. Płytę możecie odsłuchać rzecz jasna na Bandcampie.

Tracklista

 1. Intro (Instrumental)
 2. This Is What We Do (Instrumental)
 3. Worldwide feat. Kohndo (Instrumental)
 4. Searching feat. Just Brea (Instrumental)
 5. Let It Go (Instrumental)
 6. Soul Patrol feat. Enz (Instrumental)
 7. Get Down (Instrumental)
 8. Just Like That (Instrumental)
 9. The Overseers feat. Nelace (Instrumental)
 10. Don’t Worry About a Thing (Instrumental)
 11. Situations feat. Stacy Vickroy (Instrumental)
 12. Proceed (Instrumental)
 13. Let Your Light Shine (Instrumental)
 14. Outstanding (Instrumental)
 15. Brand New feat. Elodie Rama (Instrumental)
 16. The Next Chapter feat. DJ Atom (Instrumental)

W tytule artykułu celowo wziąłem słowo „świeże” w nawias, mające na celu raczej grę słów, aniżeli wskazanie dopiero co wydanych projektów Terema. Warto zwrócić uwagę na tego beatmakera, posiadającego ciepłe, jazzowe, uduchowione brzmienie, które po prostu nadaje świeżości na niezależnej europejskiej scenie hip hopowej. W przeciągu najbliższych dni następnych miesiącach Francuz ponownie zawita na U Call That Love, tym razem za sprawą wydanego w lipcu b.r. zbioru nagrań zatytułowanych „Here and Now”.