Freddie Joachim - MidwaySłoneczna Kalifornia słynie z wielu znamienitych artystów hip hopowych. Dotyczy to zarówno przedstawicieli gangsta rapu, jak i wykonawców zajmujących się tworzeniem ciepłego, organicznego i korzennego hip hopu. Jednym z najprężniej działających okręgów w tej części Stanów Zjednoczonych są miasta skupione w Bay Area. Szczególnie postacie zamieszkałe na stałe w San Francisco nie raz pokazały się na scenie muzycznej z jak najlepszej strony. Wśród wszelkich raperów, producentów i DJ’ów rezydujących w The City by the Bay wyróżnić można kilka osób o korzeniach azjatyckich. Obok Lyrics Borna, Son of Rana, czy Kero One’a nie sposób pominąć beatmakera, Freddiego Joachima. W połowie lipca ub.r. producent muzyczny wydał swój trzeci album, „Midway”.

Początki kariery muzycznej artysty z Bay Area przypadają jeszcze na lata 90.te ubiegłego stulecia. Freddie Joachim stopniowo przeistaczał się ze zwykłego słuchacza i pasjonata muzyki w DJ’a i producenta z krwi i kości. Na pierwsze efekty pracy beatmakera trzeba było poczekać do 2006 roku, kiedy to przyczynił się do powstania longplaya Son of Rana, „Tribute to Sky City”, czy nagrania autorstwa Braille’a, „Cooling Out”. Po drodze w przygotowaniach do debiutanckiego albumu, mieszkaniec San Francisco współpracował również z m.in. The ParanormLem, Choice 37, The Upstarts.

Pierwsza płyta Freddiego Joachima, „In With Time” trafiła na półki sklepowe wiosną 2008 roku. Wydawnictwo płytowe ukazało się nakładem japońskiego labelu Subcontact i obfitowało w gościnne występy utalentowanych postaci, m.in. Aloe Blacca, Blu, Othello, Profile’a (Sound Providers), Choice 37, Surreala, Patena Locke’a. Po udanym debiucie w branży muzycznej, beatmaker zrealizował wspólne LP ze swoim przyjacielem, Questionem, zatytułowane „Study Guide”. Instrumentalny materiał został wydany ponownie w Japonii, tym razem w labelu DJ’a Tonka, Milkdipper. Po tej płycie, Freddie Joachim ponownie powrócił do solowej twórczości, kompletując kompozycje na trzeci album, „Midway”.

Ostatni projekt muzyczny artysty z Zachodniego Wybrzeża, oficjalnie został wydany 16 lipca 2010 roku. „Midway” ukazało się na płycie CD oraz w formie digital. Materiał został wypuszczony na rynek płytowy za sprawą labeli Mellow Orange Music (założony przez Freddiego Joachima i Yusaiego) i Organology. W porównaniu do wcześniejszych dokonań beatmakera, płyta różni się pod względem brzmienia. Jazzy hip hop ustąpił nieco miejsca dla wyrafinowanej elektroniki, łączącej się z soulem i jazzem. Całość materiału nie ucieka w stronę szalonych i nowatorskich eksperymentów, trzymając się ciepłych i uduchowionych dźwięków.

Freddie Joachim postanowił w kilku zdaniach streścić „Midway”, a z jego wypowiedzią możecie zapoznać się poniżej:

„Midway” is a collection of instrumentals that i have been working on for the past year and half (or so). Because a lot of music styles inspire me, I just wanted to present my range as a hip hop/soul producer, not just with this album, but also me as a producer in general. I’ll continue to release free music and mixes, so please support by purchasing this album, and future albums when they become available.

Przedsmak pełnego albumu został zaprezentowany w postaci snippetów na Bandcampie. Poza tym, powstało video promujące płytę, nagrane do utworu „Can’t Say”. „Midway” można nabyć za pośrednictwem sklepów specjalizujących się w sprzedaży niszowej i nisko nakładowej muzyki, m.in. Access Hip Hop, HHV, Fresh Crate, Amoeba SF, czy też sklepu Mellow Orange.

Tracklista

 1. Moments
 2. One Foot Forward
 3. Autumn Rain
 4. Return
 5. Baiser
 6. Ride
 7. All Right
 8. Night Cap
 9. Can’t Say
 10. Someone
 11. Galaxy
 12. Queen
 13. Interlude
 14. Love Gun feat. Lauren Santiago
 15. That’s Life
 16. Stay
 17. Chance
 18. Don’t Dye
 19. Can’t Run Away
 20. Digits
 21. The 54
 22. Static
 23. Dreamer
 24. Close Love
 25. My People
 26. Through The Rain