Fredfades & Ivan Ave - BreatheJednym z podstawowych założeń naszego serwisu jest prezentowanie muzyki napływającej od szeregu różnych wydawców i artystów. Od początku działalności strony pojawiło się u nas mnóstwo artykułów dotyczących wydawnictw mniej i bardziej znanych twórców z kilku kontynentów. W przypadku U Call That Love nie ma żadnych ograniczeń do prezentowania nowych produkcji, sięgając po produkcje zarówno doskonale kojarzonych w branży twórców, jak i tzw. newcomerów i osób nieposiadających silnego wsparcia w środowisku. Podchodząc w ten sposób do muzyki jesteśmy w stanie uchwycić znacznie więcej wartościowych projektów. Właśnie dzięki szerokim horyzontom prezentujemy kolejnych utalentowanych wykonawców zasługujących na szerszy rozgłos – Fredfadesa & Ivana Ave’a. W ub. miesiącu ukazała się ich klimatyczna płyta „Breathe” wydana przez KingUnderground Records.

Większość sympatyków brzmień hip hopowych kojarzy Skandynawię przez pryzmat szwedzkich artystów (Looptroop Rockers , Timbuktu, Supersci, Adam Tensta). Wystarczy tylko sięgnąć nieco głębiej do tego środowiska muzycznego z Europy Północnej, aby przekonać się, iż nie tylko Szwedzi potrafią nagrywać wartościowe wydawnictwa rapowe. Norweski duet Fredfades & Ivan Ave stanowi świetny przykład potwierdzający powyższe słowa. Obaj twórcy spędzili kilka lat w lokalnej scenie hip hopowej w Oslo i okolicy.

Pierwszy z nich początkowo zajmował się tworzeniem muzyki wraz z Deckdaddym & Johnem Rice’em w ramach działalności grupy The Oslo SP Ensemble. Formacja dała się poznać z jak najlepszej strony za sprawą „SP Shit Series”, instrumentalnych projektów zawierających beaty powstałe przy użyciu kultowego samplera SP-1200. Wszystkie pięć części tego przedsięwzięcia udostępniono bezpłatnie w sieci (ostatnią odsłonę beat tape’u znajdziecie na Soundcloudzie). Zespół ze stolicy Norwegii był też współodpowiedzialny za wydanie kompilacji „Produced In Norway 2”. Fredfades to również dobry specjalista od remiksów (próbka jego umiejętności pojawiła się na Bandcampie). Producent prowadzi także cotygodniową audycję w Goodshit Radio, a także posiada na swoim koncie singiel 7-calowy „Track Charmer” nagrany z Blame One’em.

Pochodzący z norweskiego Telemarku Ivan Ave przez pierwsze lata swojej działalności muzycznej spędził głównie w roli DJ’a. Wykonawca współtworzył grupę The Afeeliated, w której też zaczął udzielać się jako raper. Po raz pierwszy więcej osób usłyszało o nim za sprawą płyty wydanej w 2009 roku – „The Brains EP”. Wydawnictwo opublikowane pod jego dawnym pseudonimem Ivy League w całości wyprodukowali członkowie The Oslo SP Ensemble. Od tamtej pory relacje Fredfadesa & Ivana Ave’a zacieśniły się. Jeszcze przed rozpoczęciem nagrywania wspólnego materiału, IA zrealizował kilka projektów z Bishopem, w tym mixtape „Saving The City”. Po tym wydawnictwie przyszła kolej na realizowanie przez duet pierwszych utworów. W ten sposób narodziła się idea stworzenia „Breathe”. Ostatecznie materiał przybrał formę rozszerzonej EP-ki złożonej z tracków wokalnych i instrumentalnych.

Winylowa wersja projektu Fredfadesa & Ivana Ive'a - "Breathe"Począwszy od czerwca ub.r. zaczęły napływać informacje o wspólnym materiale norweskich artystów. Przy tym wydawnictwie Skandynawowie podjęli współpracę z brytyjską oficyną wydawniczą KingUnderground Records. W czerwcu ub.r. ukazał się singiel „Still”. Nagranie wprowadzało słuchaczy do „Breathe”, które miało pierwotnie ujrzeć światło dzienne pod koniec 2013 roku. Po zweryfikowaniu planów płyta trafiła do obiegu kilka tygodni temu. Warto było nieco dłużej czekać na ten projekt, ponieważ Fredfades & Ivan Ave przestawili nad wyraz klimatyczną jazz-hopową EP-kę. Na początku mamy 8 utworów wokalnych (strona A wydania winylowego), zaś pozostałe tracki należą do instrumentalnych kompozycji. Warstwa muzyczna na tym materiale przypadła pierwszemu z nich; zajął się on też niemal wszystkimi cutami, jedynie w „Intro” wyręczył jego Mr Brown. Fred świetnie wywiązał się z zadania dostarczenia beatów (w dwóch nagraniach wsparł jego Deckdaddy) przywodzących na myśl stare-dobre czasy undergroundowego hip hopu. Natomiast za warstwę liryczną na płycie odpowiada drugi członek duetu. Chemia panująca pomiędzy tymi twórcami jest znakomita. Ivan Ave więcej niż poprawnie poradził sobie w środowisku stworzonym przez Fredfadesa. „Honey Dip”, mini-seria „Breathe”, „Mirrors” i „Still” wypadają na wysokim poziomie, co również można powiedzieć o nagraniach zawartych na stronie B tej EP-ki.

Wydawnictwo norweskiego duetu można odsłuchać na Bandcampie. „Breathe” trafiło do sprzedaży w wersji elektronicznej i fizycznej (płyty winylowe są dostępne w sklepie KingUnderground Records). Do winylowej edycji rozszerzonej EP-ki dołączono również bonusowy singiel 7-calowy z utworem „Comes and Goes” z udziałem Charli Dos Santos i Kristoffera Eikrema (wersja oryginalna i instrumentalna) i dodatkowymi beatami. Projekt promują 3 singlowe nagrania – „Breathe”, „Honey Dip” i „Still”; tytułowy track z materiału Skandynawów można pobrać bezpłatnie z sieci. Do każdego z tych utworów powstały również videoclipy.

Tracklista

 1. Intro
 2. Still
 3. Honey Dip
 4. Breathe (One)
 5. Mirrors
 6. Breathe (Two)
 7. Outro
 8. Honey Dip (Remix)
 9. All I Do
 10. West Coast
 11. Down With Clowns
 12. Firmer Funk
 13. Both Hands Free
 14. Waiting Forever
 15. Radioactive/Dirtyhans Beat
 16. Supreme Jazzblaster
 17. Kiss Me