Freeway & Statik Selektah – The Statik-Free EPNie da się zaprzeczyć, iż wszelkiego rodzaju kolaboracje pomiędzy różnymi artystami stały się pospolite jak okulary Ray-Bany w polskich sklepach. Niemalże na każdym kroku (czytaj: stronie internetowej) można natknąć się na wzmianki dotyczące wspólnego projektu pomiędzy producentem X, a raperem Y, względnie zespołem Z. Ilość tego rodzaju wydawnictw ukazujących się na rynku płytowym wymusza przeprowadzenie przez słuchaczy ostrej selekcji, gdyż nie sposób dokładnie zapoznać się ze wszystkimi płytami realizowanymi według tego klucza. Ponadto, poziom artystyczny albumów i EP-ek powstałych w wyniku współpracy poszczególnych postaci bywa doprawdy nierówny. Jednak po pewnych przedstawicielach niezależnego hip hopu można mieć pewność odnośnie poziomu ich produkcji. W tym koszyku należałoby umieścić Freewaya i Statika Selektah, którzy w połowie stycznia b.r. wydali wspólny projekt zatytułowany „The Statik-Free EP”.

Filadelfijski raper i pochodzący z Lawrence w stanie Massachusetts producent, to obecnie jedne z najjaśniejszych postaci na niezależnej scenie hip hopowej. Wyróżniający się specyficzną intonacją głosu i akcentowaniem Freeway wydał do tej pory trzy solowe albumy, kilka projektów nagranych jako State Property oraz kompilacyjne longplaye „The Roc Boys” ( z Beanie Sigelem) i „The Stimulus Package” (z udziałem Jake One’a). Z kolei Statik Selektah również może pochwalić się pokaźną dyskografią, a z jego ostatnich dokonań należy wyróżnić producenckie LP „100 Proof: The Hangover” z lutego 2010 roku oraz wspólny materiał z Termanologym jako 1982 (o wydawnictwie płytowym więcej znajdziecie w tym miejscu). Nic więc dziwnego, iż po „The Statik-Free EP” słuchacze mogli spodziewać się naprawdę wiele.

Wspólne dzieło Freewaya i Statika Selektah, to wydawnictwo niezwykłe, bowiem zostało zrealizowane w przeciągu 24 godzin. Wzięty beatmaker posiada doświadczenie w tego typu projektach, ponieważ wcześniej brał udział w powstaniu dwóch innych EP-ek zarejestrowanych w trakcie doby: „All In a Day’s Work” (2009) nagranej z Saigonem i „The Evening News EP” z grudnia ub.r., kiedy to Patrickowi Barilowi towarzyszył w studiu ww. Termanology. Proces powstawania „The Statik-Free EP” można było obserwować online za pośrednictwem Ustreamu przy wsparciu magazynu XXL (zamieszczam także video, prezentujące pracę nad EP zza kulis). Projekt duetu zawiera siedem utworów bogatych w gościnne występy raperów. Na EP znajdziemy Mac Millera, Reeka Da Villain, Lil’ Fame’a, Termanology’ego, Jakka Frosta (nie ma to jak dwóch brodaczy w jednym utworze), Teka ze Smif-N-Wessun, The Jacka i Husalah. „The Statik-Free EP” ukazało się 11 stycznia 2011 roku wyłącznie w wersji digitalowej (płyta jest sygnowana przez Showoff Records/Team Early).

Wspólna produkcja uznanych artystów doczekała się również teledysku promującego ich materiał. Videoclip do utworu „The Flow” w dobitny sposób przekonuje dlaczego Freeway i Statik Selektah cieszą się sympatią wielu słuchaczy i dziennikarzy muzycznych.

Tracklista

  1. Back At It
  2. The Flow
  3. P.A. feat. Mac Miller
  4. I’m In The Hood feat. Reek Da Villain
  5. From The Street feat. Lil’ Fame (of M.O.P.) & Termanology (of 1982)
  6. And It Don’t Quit feat. Jakk Frost & Tek (of Smif-N-Wessun)
  7. All Kinds Of Em feat. The Jacka & Husalah