Gangrene - You Disgust MeKalifornia przywodzi na myśl dziesiątki znamienitych twórców. Czy zastanawialiście się nad tym, jak obecnie mają się artyści wywodzący się z Cali, którzy byli (lub nadal są) silnie związani z niezależnymi kręgami hip hopowymi? Część z nich nadal usilnie pracuje nad nowymi materiałami, pokazując przy tym klasę, inni zaś odcinają kupony od dawnej sławy i/lub nagrywają znacznie gorszą muzykę, niż wcześniej. W tym miejscu nie zabrakłoby gorzkich słów kierowanych pod adresem wielu artystów, ale nie czas i miejsce na to. Warto pamiętać, że nie brakuje pozytywnych przykładów pośród doświadczonymi kalifornijskimi wykonawcami. W dalszym ciągu dzielnie trzymają się The Alchemist i Oh No. Po pracach nad ścieżką dźwiękową do „GTA V” artyści powrócili ze wspólnym projektem Gangrene. 14 sierpnia odbyła się premiera ich nowego albumu, „You Disgust Me”.

Na kalifornijskiej scenie hip hopowej można znaleźć multum ważnych i utytułowanych artystów. Do tego grona bez dwóch zdań zaliczają się The Alchemist i Oh No. Obaj producenci (występuję również w roli raperów) to dobrze rozpoznawalne postaci w branży muzycznej, posiadające bogate dyskografie. Ponad 5 lat temu mieszkańcy Cali postanowili ściśle współpracować, zakładając przy tym formację Gangrene. W latach 2010-12 grupa wydała dwa longplaye („Gutter Water” i „Vodka & Ayahuasca”) oraz 3 EP-ki („Sawblade EP”, „Odditorium” i nagrane wespół z Rociem Marciano „Greneberg EP”). Po tym okresie The Alchemist i Oh No skupili się na innych projektach. W takim razie, co obaj porabiali w ostatnich latach?

W trakcie minionych 3 lat głośniej było o pierwszym członku Gangrene. The Alchemist stał się wziętym i szalenie istotnym beatmakerem w środowisku rapowym. Doświadczony twórca wypuścił w tym okresie pełno nowego materiału, współpracując przy tym z wieloma innymi wykonawcami. Jego solowy dorobek poszerzył się o „Russian Roulette”, „The Cutting Room Floor 3”, „Rapper’s Best Friend 2-3”, „Israeli Salad” i pozostałe projekty. Oprócz tego wyprodukował on szereg płyt – „Rare Chandeliers” Actiona Bronsona, „360 Waves” Durag Dynasty, „Albert Einstein” Prodigy’ego, „My 1st Chemistry Set” Boldy’ego Jamesa czy „The Good Book” Budgie’ego. Na dokładkę na początku 2013 roku trafił do obiegu wspólny materiał The Alchemista i Evidence’a, „Lord Steppington”. Uff, można łatwo w tym pogubić się, a trzeba wziąć poprawkę pod to, że to nie wszystkie projekty, przy których pracował członek Gangrene od 2012 roku.

Oh No także nie próżnował i dostarczał słuchaczom świeżych wydawnictw. Dyskografia kalifornijskiego wykonawcy powiększyła się o solowe albumy – „Ohnomite”, „Dr. No’s Kali Tornado Funk”, „Oh No Vs. Now-Again 2: Now-Again Music Library Vol. 7” oraz „Disrupted Ads”. Obok nich pojawiły się płyty zrealizowane z innymi twórcami – „Stereo Jr.” (ze Strong Arm Steady), „The Subliminal Substance” (z Chaotik Stylzem) oraz „Animal Serum” (z Prince Po). Ponadto młodszy brat Madliba pracował wraz z The Alchemistem nad ścieżką dźwiękową do „GTA V” (w kwietniu ukazała się gratka dla wszystkich fanów tej gry – album „Welcome To Los Santos”). Po tych licznych produkcjach obaj bohaterowie tego artykułu powrócili do tworzenia nagrań pod szyldem Gangrene. Wydany nie tak dawno longplay „You Disgust Me” zwrócił uwagę mediów i słuchaczy na całym świecie.

Gangrene wydaje You Disgust MeInformacje o powrocie formacji rozeszły się po świecie na początku lipca. Artyści poinformowali o zmianie wytwórni płytowej (z Decon Media przeszli oni do Mass Appeal Records) oraz upewnili wszystkich, że płyta ujrzy światło dzienne w sierpniu. Po dopięciu terminów, co wcale nie jest nigdy pewne w przypadku MAR, wydawnictwo trafiło na sklepowe półki 14 sierpnia. Przy przyjętych założeniach „You Disgust Me” miało kontynuować brzmienie z poprzednich płyt Gangrene. Konstrukcja projektu też pozostała identyczna – The Alchemist i Oh No podzielili się produkcją poszczególnych utworów oraz wymieniała się za mikrofonem. Jednym słowem – żadnego większego zaskoczenia, co akurat nie było potrzebne amerykańskiemu duetowi. Kalifornijczycy kapitalnie wręcz uzupełniają się i długimi momentami wydaje się, iż nagrywają wspólnie muzykę od nastu lat. Brudne, przedzielone dziwacznymi dialogami brzmienie płyty wypada nader korzystnie. W tej mrocznej scenerii The Alchemist i Oh No czują się, jak ryby w wodzie. W podobnym tonie można wypowiedzieć się o ich gościach – Havoc, Sean Price, Your Old Droog, Action Bronson, Fashawn, Chuck Strangers i Evidence na ogół dają radę, chociaż momentami prosiło się o więcej ze strony niektórych z nich. Wszystkie te składniki przełożyły się na wyrównany album, który wcale nie jest odpychający, tylko przykuwający uwagę.

Po „You Disgust Me” sięgniecie na Spotify, Deezerze i pozostałych serwisach streamingowych. Wydawnictwo dostępne w sprzedaży w wersji elektronicznej i fizycznej (płyty kompaktowe znajdują się już w obiegu, na winyle trzeba zaczekać do 18 września). Gangrene postawiło na promocję albumu poprzez cztery nagrania – bonusowe „Hot Pillow”, a także „Driving Gloves”, „Reversals” oraz „Sheet Music”. Do dwóch ostatnich utworów nakręcono również videoclipy. Ponadto dorzucono obraz „The Last Great Disgrace”, stanowiący rozszerzenie pełnego LP o dodatkowy smaczek. The Alchemist i Oh No powrócili w dobrym stylu i kolejny raz pokazali wszem i wobec, że bez kłopotu dogadują się ze sobą, co słychać przez całą długość trwania płyty.

Tracklista

 1. The Filth (Intro) [prod. Oh No]
 2. Reversals (prod. Oh No)
 3. Sheet Music feat. Havoc & Sean Price (prod. The Alchemist & Party Supplies)
 4. Flamethrowers Pt. 2 (prod. Oh No)
 5. The Man with the Horn (prod. The Alchemist)
 6. Better Things (prod. Oh No)
 7. Driving Gloves feat. Action Bronson (prod. Tommy Mas)
 8. Gluttony feat. Your Old Droog & Fashawn (prod. Oh No)
 9. Scrapyards (prod. Oh No)
 10. Noon Chuckas (prod. The Alchemist)
 11. Just for Decorations feat. Chuck Strangers & Evidence (prod. The Alchemist)
 12. Hazardous Materials (prod. Oh No)
 13. The Hidden Hand (prod. The Alchemist)
 14. Hot Pillow (Bonus track) [prod. The Alchemist]

Zapisz