Grandmaster Roc Raida (18.05.1972 - 19.09.2009)Wczorajszego dnia kultura hip hopowa straciła jednego z największych DJ’ów, Grandmastera Roc Raidę. Notka o śmierci tego wspaniałego turntablisty pojawiła się wczoraj na UCTL lecz należy mu się więcej niż kilka zdań. Oficjalny komunikat o śmierci Rockraidera brzmi następująco:

Anthony Williams, znany na świecie jako legendarny Grand Master Roc Raida odszedł niespodziewanie dzisiaj, 19 września 2009 roku. Przeżył przy żonie, trojgu ślicznych córek, matce i przyjaciołom. Raida niedawno miał wypadek podczas treningu mieszanych sztuk walki, czymś co trenował przez kilka lat. Chociaż miał za sobą dwie operacje zakończone sukcesem, został wysłany na leczenie zdrowotne jako pacjent szpitalny i pozostawał w dobrym nastroju w minionych kilku dniach. Poranek rozpoczął się od komplikacji, które spowodowały jego śmierć. Rodzina prosi o zachowanie prywatności w tym momencie.

Anthony Williams (ur. 18.05.1972 roku) już jako 10-letni chłopiec odkrył w sobie ogromną pasję do muzyki i gramofonów. Jego największą inspiracją, podobnie jak w przypadku Roba Swifta, był ojciec, związany z Sugar Hill Records. Na drugim miejscu stał Grandmaster Flash, który na początku lat 80.tych ubiegłego wieku stał się ikoną dla wielu młodych pasjonatów hip hopu. W latach 90.tych Roc Raida wraz ze wspomnianym Robertem Aguilarem, Total Eclipsem i Mista Sinistą stworzył najbardziej rozpoznawalne crew turntabslityczne w historii hip hopu – The X-Ecutioners (oryginalnie założone przez Dr. Butchera, Steve D, Seana C. i Diamonda Jaya pod nazwą The X-Men będące odpowiedzią na Super DJ Clark Kent’s Crew). Turntabliści startowali w wielu battlach, a palma pierwszeństwa należy się tutaj właśnie Roc Raiderowi, który w popisowym stylu został mistrzem świata DMC World DJ Championships w 1995 roku. Wcześniejszymi sukcesami DJa było pierwsze miejsce w 1991 roku w As One, drugie w Superman DJ Battle For Supremacy w 1992 oraz drugi stopień na podium w amerykańskich eliminacjach DMC z tego samego roku. Następnie kolektyw postanowił skupić się na produkcji longplayów, zresztą z dużym powodzeniem. Debiutancki longplay crew, „X-Pressions” z 1997 roku zyskał wysokie noty wśród słuchaczy i krytyków. Największy komercyjny sukces The X-Ecutioners przypadł wraz z albumem „Built From Scratch”, który osiągnął łączną sprzedaż ponad 500 tysięcy egzemplarzy przy tym dając złotą płytę. Wraz z sukcesem przyszły podziały, które doprowadziły do odejścia z ekipy Mista Sinisty. Kolejne wydawnictwa płytowe X-Menów nie spotkały się z tak dużym uwielbieniem, aczkolwiek kolektyw w znacznym stopniu przyczynił się do popularyzacji turntablismu na szerszą skalę. Roc Raida uważany jest przez wielu za najciekawszego DJ’a działającego w ramach tego crew, zresztą nie bezpodstawnie.

W podsumowaniach dotyczących kariery muzycznej Anthony’ego Williamsa zapomina się, niestety zbyt często, o istotnym wydarzeniu związanym z TV show Saturday Night Live. Roc Raida był pierwszym DJ’em, który wystąpił w tym programie rozrywkowym udowadniając przy tym, jak wielkim jest artystą.

Krótka lekcja historii. Rockraider wydał 5 solowych albumów i 4 mix-CD’s. Dodatkowo pojawił się na wielu wysoko ocenianych albumach i współpracował z zacnymi producentami i raperami. Dołożył skrecze na m.in. debiucie Fat Joe „Represent” („Bad Bad Man”, „I’m A Hit That”), „Godfellas” duetu Show & AG (klasyczny „Next Level”), pierwszym LP O.C. „Word…Life” (kolejny klasyk „Time’s Up”), albumie „Wrong Side Of Da Tracks” Artifacts („C’mon Wit Da Git Down”), „The Natural” Mica Geronimo („Masta I.C.”),  „Wild Cowboys” Sadata X („The Lump Lump”), „In 12s We Trust” DJ’a Revolutiona („Dynamic Duo”), „Capital Punishment” Big Punishera („Tres Leches (Triboro Trilogy)”), „From Where???” Mad Skillza („It’s Goin’ Down”), „II” DJ’a Hondy („Roc Raida Intro”). Wyprodukował „Time For” i „Got The Flava” dla Show & AG, „Funky Piano” (E Bros), „How Ya Want It We Got It (Native Tongues Remix)” dla Jungle Brothers„100 Jewels” i „H.U.S.T.L.E.R.” na „Hood Politics IV: Show & Prove” Termanology’ego czy „The Truth” Smif-N-Wessun z płyty „Tek & Steele: Reloaded”.  Współpracował także z wieloma innymi artystami, również jako koncertowy DJ (przed śmiercią odbywał wspólną trasę z Bustą Rhymesem). Był postacią bardzo szanowaną na scenie hip hopowej i uwielbianą za niesamowite występy na żywo. Mistrz beat jugglingu. Inspiracja dla niejednego artysty. Prawdziwa ikona i legenda.

Śmierć Grandmastera Roc Raidy przyszła niespodziewanie i poruszyła wiele osób. Wielki cios dla środowiska turntablistycznego, jego bliskich i całej kultury hip hopowej.

Spoczywaj w pokoju, w hip hopowym niebie…