M.O.P. - How About Some HardcoreWystęp brooklyńskiego duetu Mash Out Posse będzie obok show Jeru The Damaja największą atrakcją podczas dnia koncertowego na Outline Colour Festival. W tym miejscu wypada wspomnieć o jednym z klasycznych singli M.O.P. – „How About Some Hardcore”, należącym do prawdziwej listy hall of fame w rapie.

Lil’ Fame i Billy Danze znają się od dzieciństwa, które spędzili w Brownsville (część Brooklynu). Jako nastolatkowie byli jednymi z głównych założycieli gangu Mash Out Posse, który kilka lat później przerodził się w grupę hip hopową. Początkowo Lil’ Fame miał być DJ’em M.O.P. lecz po krótkim okresie czasu zaczął także pisać pierwsze zwrotki.

W latach 90.tych ubiegłego wieku debiutantom bez dużego wsparcia ze strony hip hopowej branży było niezwykle ciężko przebić się ze swoim materiałem do szerszego grona odbiorców jak i wytwórni płytowych. M.O.P. mogli jedynie liczyć na siłę rażenia swoich nagrań oraz najbliższych przyjaciół, a wśród nich byli DR Period i Darryl Dee, który wyprodukował debiutancki singiel Lil Fame’a i Billy Danze’a. „How About Some Hardcore” wypuszczony do obiegu w 1993 roku w doskonały sposób przedstawił obraz M.O.P. jako duetu nieokrzesanych Emcees obdarzonych mocnymi głosami i charakterystycznym flow. Singiel definiuje styl reprezentantów Brooklynu, którzy pokazali, że są hardcore’ową ekipą pełną gębą. Ciekawostką jest również fakt, że reżyserem teledysku nakręconego do tego singla` był Hype Williams, w tamtym okresie jeszcze nieznany, a dziś zajmujący wysoką pozycję w branży hip hopowej. Jestem pewien, że przez długie tygodnie na ulicach Brownsville rozbrzmiewał refren tego nagrania.

How about some hardcore? (Yeah, we like it raw)/ How about some hardcore?

Utwór z miejsca odniósł na tyle sukces, że grupą zainteresował się label Select Records, który zaproponował im wydanie zarówno singla jak i debiutanckiego albumu. „To The Death” ukazał się w 1994 roku i jest uważany za najlepszy krążek w karierze muzycznej M.O.P. (całość produkcji zostało powierzona DR Periodowi).

Doskonale wiadomo jak wiodło się Mash Out Posse w kolejnych latach – od współpracy z DJ’em Premierem, przez ogłoszenie bankructwa, po pomoc udzieloną grupie przez 50 Centa. Nie jest także niczym dziwnym, że Lil’ Fame’a i Billy’ego Danze’a uważa się powszechnie za jedną z najbardziej niedocenianych grup hip hopowych, zarazem jednych z najlepszych artystów podczas występów na scenie.

M.O.P.„How About Some Hardcore” 12″

Tracklista

Strona A

How About Some Hardcore (Saratoga Ave Mix)

Strona B

How About Some Hardcore (Herb Mix Clean)
How About Some Hardcore (Saratoga Ave Instrumental)

Na koniec warto dodać krótką informację – o najnowszym albumie M.O.P. zatytułowanym „Foundation” postaram się napisać w ciągu kilku najbliższych dni. Na razie w tym miejscu dostępne są do odsłuchania snippety z nadchodzącej płyty krzykaczy rodem z Brownsville.