Hip Hop Kemp 2011 - piąta odsłona line-upu: R.A. The Rugged ManZ każdym tygodniem pozostaje już coraz mniej czasu do 10.tej edycji festiwalu Hip Hop Kemp. Już od pięciu tygodni trwa ogłaszanie wykonawców, którzy pojawią się na jubileuszowej odsłonie imprezy. W kolejnym tygodniu wspomnimy 5.tą edycję czeskiego festiwalu, która odbyła się pomiędzy 18 a 20 sierpnia 2006 roku. Jak można łatwo zauważyć, data tegorocznego eventu pokrywa się co do joty z terminem Hip Hop Kemp pięć lat temu.

Piąta edycja festiwalu Hip Hop Kemp zgromadziła niemalże dziesięciokrotnie większą publiczność niż pierwsza, co jest potwierdzeniem na ogromny wzrost zainteresowaniem tym wydarzeniem wśród sympatyków hip hopu z wielu europejskich krajów. Podobnie jak w 2005 roku, miasteczko festiwalowe wyrosło na terenie byłego lotniska wojskowego w Hradec Kralove. Zacne, piąte urodziny imprezy spowodowały, iż wzrosła ilość festiwalowych scen, a na każdej można było trafić na poszczególne elementy kultury hip hopowej. Poza soczystym rapem można się było zachwycać bboyingiem, bitwami freestyle’owymi oraz ogromem wspaniałości, czekających na licznych festiwalowych stoiskach.

Jako pierwsi publiczność wręcz oczarowali swoją energią członkowie francuskiego zespołu Hocus Pocus. Na głównej scenie w Hradec Kralove pojawił się również Afu-Ra, zaskakując przy tym wszystkich niesamowitym występem oraz nową fryzurą – porzucił swoje legendarne dready. Scenę zdobył też kolektyw Cali Agents (Rasco i Planet Asia), Curse (Niemcy) oraz  One Self, czyli DJ Vadim razem z Yarah Bravo i Blu Rum 13. Ostatnią świeczkę z urodzinowego tortu zdmuchnęli Non Phixion, serwując prawdziwie szalony i energetyczny występ, sowitą rekompensatę za poprzedni Hip Hop Kemp, przy okazji będący pożegnalnym występem grupy.

Raperzy z nowojorskiej ekipy zostali w kolejnych latach na scenie, tworząc nowe projekty. ILL Bill zajął się solową działalnością, wydając w 2008 roku album „The Hour Of Reprisal” oraz „Kill Devil Hills” (2010) nagrany wespół z DJ’em Muggsem (o wydawnictwie szerzej informowałem niemal rok temu na U Call That Love). Ponadto przedstawiciel hardcore’owej odmiany rapu stał się ważną częścią supergrupy La Coka Nostra, którzy zagrali jeden z bardziej pamiętnych koncertów na Hip Hop Kemp 2009. Natomiast Vinnie Paz oprócz aktywności w ramach istotnych kolektywów dla niezależnej sceny hip hopowej – Army Of The Pharaohs i Jedi Mind Tricks, przygotował w ubiegłym roku debiutancki solowy longplay zatytułowany „Season Of The Assassin”. Od niedawna obaj artyści utworzyli grupę Heavy Metal Kings, której krążek pod tym samym tytułem ukazał się na rynku płytowym 5 kwietnia 2011 roku.

Hip Hop Kemp 2011 - piąta odsłona line-upu: ILL Bill & Vinnie PazŹródło: www.jmthiphop.com

Do najbardziej szalonych koncertów w całej historii festiwalu Hip Hop Kemp zalicza się solowy występ jednego z najbardziej kontrowersyjnych i obrazoburczych raperów w historii gatunku. R.A. The Rugged Man, bo o nim mowa, szokował na wiele lat przed pojawieniem się Eminema, a jego kartoteka wybryków jest pokaźna niczym arsenał punchline’ów u Supernaturala. Gloryfikowanie przemocy, publiczne obrażanie osób związanych z branżą hip hopową, grożenie wytwórni płytowej, w której wydawał płyty, nagrywanie takich utworów, jak „Cunt Renaissance”, czy „Every Record Label Sucks Dick” – piękna lista, będąca zaledwie wierzchołkiem góry stanowiącej pełen przekrój popisów Rugged Mana. Niemniej jednak, od lat artysta pozostaje wielkim raperem.

Heavy Metal Kings i R.A. The Rugged Man, a także K.I.Z. (Niemcy) i Pio Squad (Czechy) dołączają do tegorocznego line-upu eventu. Tym samym wystąpią w sierpniu w Hradec Kralove obok m.in. Looptroop Rockers, K-Otix, DJ’a Vadima, czy Wildchilda, czyli gwiazd jubileuszowej tegorocznej edycji HHK.

Przy odkrywaniu pozostałych części line-upu, trzeba się będzie cofnąć do 6. edycji festiwalu, która zdarzyła się w ostatni weekend sierpnia w 2007 roku.

Bilety normalne i karnety VIP na festiwal w promocyjnych cenach można kupić w Polsce w przedsprzedaży przez internet oraz punktach sieci Eventim.