Skyzoo - Music For My FriendsPrzygotowując się do napisania tego tekstu, przejrzałem w sieci artykuły i wzmianki, pojawiające się przy okazji kolejnych projektów autorstwa Skyzoo. Stosunkowo sporo na jego temat znalazło się także na łamach U Call That Love (także przy moim skromnym wkładzie) i…

…i znowu nie chciałbym zaczynać podobnie jak wcześniej. A mam z tym mały problem, gdyż za każdym razem, gdy słucham kolejnych projektów tego rapera, pierwsze o czym myślę, to to, jak bardzo jest on niedoceniany, niezauważany, a masa komentarzy pod jego dokonaniami zamyka się w dwóch słowach: slept on. Czy Skyzoo faktycznie przespał swoje 5 minut?

Od czasu „A Dream Deferred” (2012) raper pokusił się o nagranie mixtape’ów, serii freestyli czy EP-ki „An Ode To Reasonable Doubt”, nawiązującej do twórczości Jay-Z. Wśród większych projektów na uwagę bez wątpienia zasługuje projekt „Barrel Brothers” (2014), nagrany wespół z Torae’em, będący naprawdę pozytywnie odebranym albumem. Sęk w tym, że pomimo wielu superlatyw charakteryzujących Skyzoo, ciężko jest wskazać jakiś moment przełomowy w jego karierze. Fantastycznie, że jego nagrania zawsze są na dobrym poziomie, jednak sądzę, że niektórzy słuchacze przyzwyczaili się do tego, że Skyzoo po prostu „był, jest i będzie” – z pokaźną ilością rzetelnych utworów, jednak na bocznym torze, a wręcz w drugiej lidze. Patrząc na to z tej perspektywy, robi się naprawdę przykro, gdyż artyści tego pokroju naprawdę zasługują na szerszy rozgłos.

Skyzoo wydaje Music For My FriendsSam Skyzoo jednak nie wydaje się być tym zbyt przejęty. Do tej pory poznaliśmy Gregory’ego Skylera Taylora jako rapera niesamowicie wiarygodnego, potrafiącego zjednać sobie bardziej wnikliwych słuchaczy nie tylko techniką, ale przede wszystkim niewymuszoną naturalnością, którą słychać w każdym utworze. W dobie popularności wielu raperów skupiających się głównie na technice bądź wizerunku, autentyczność odkładana jest na dalszy plan, jednak to właśnie ona pozwala budować więź ze słuchaczami i tworzyć lojalny fanbase. Nawet w tym kontekście możemy rozpatrywać tytuł i koncept najnowszego LP tego Emcee – „Music For My Friends”.

Wydany w połowie 2015 roku album stanowi niejako nawiązanie do „A Dream Deferred”. Także i tym razem dostajemy do odsłuchu dojrzały (co nie znaczy, że zawsze poważny) projekt, opiewający w historie z lat młodzieńczych, jak i te bardziej aktualne, oraz ich wzajemne korelacje. Można powiedzieć, że Skyzoo słynie z tego typu tematyki – szerszego spoglądania na codzienność, szukania dalszych den w tym, co pozornie najbardziej prozaiczne. Warto wspomnieć, że hip hop dotykający prozy życia codziennego, dający poczucie identyfikacji odbiorcy z artystą, jest coraz częściej określany jako tzw. blue collar rap, a artysta ten doskonale wpisuje się w ten umownie nazywany nurt, nie tylko zresztą na „Music For My Friends”, ale na każdym pozostałym swoim materiale.

Na zawierającym 15 utworów albumie wydanych nakładem First Generation Rich we współpracy z Empire gościnnie pojawiają się tacy artyści jak Black Thought, Bilal, Elzhi czy Jadakiss, zaś wśród producentów wymienić należy Theoloniusa Martina, Illminda, AntMana Wondera czy Apollo Browna. Wśród promujących „Music For My Friends” videoclipów znajdziemy te do utworów „Luxury” z Westside Gunnem i „Playing Favorites” z Christonem Grayem.

Całość można przesłuchać na YouTube, Spotify, Deezerze czy DJBooth.net.

Tracklista

 1. All Day, Always (prod. AntMan Wonder)
 2. Suicide Doors (prod. MarcNfinit)
 3. The Moments That Matter feat. Kay Cola (prod. Jahlil Beats, Co-prod. AntMan Wonder)
 4. Luxury feat. Westside Gunn (prod. Skyzoo)
 5. Everything’s For Sale (prod. !llmind)
 6. See A Key (Ki’) feat. Jadakiss (prod. Thelonious Martin)
 7. Money Makes Us Happy feat. Black Thought & Bilal (prod. The Rvlt.)
 8. Playing Favorites feat. Christon Gray (prod. !llmind)
 9. Meadow Of Trust feat. Saba (prod. Black Metaphor)
 10. Women Who Can Cook (prod. Thelonious Martin)
 11. Civilized Leisure feat. MoZaic (prod. !llmind)
 12. The Experience (prod. MarcNfinit)
 13. Asking Bodie For A Package feat. Skarr Akbar (prod. !llmind)
 14. Things I Should’ve Told My Friends (prod. Apollo Brown)
 15. Sweet Pursuit feat. Kay Cola (prod. Seige Monstracity)
 16. Falling Out The Sky (prod. Praise) [iTunes Bonus]
 17. Hands Folded Together feat. eLZhi (prod. DJ Prince) [Vinyl/Cassette Bonus]

Zapisz