Berry Weight - Music for Imaginary MoviesOd kilku lat muzyka instrumentalna znajduje coraz szersze grono fanów. Płyty stanowiące soundtracki do życia cieszą się uznaniem i można być pewnym, że w chwili pisania tego artykułu gdzieś na świecie powstaje kolejna tego typu produkcja. Niezliczona ilość kolaży, muzycznych mariaży i łączenia różnych gatunków daje początek dla wielu nowych dzieł. Jednym z ciekawszych instrumentalnych projektów, który ukazał się w 2010 roku jest album „Music For Imaginary Movies” kolektywu Berry Weight.

W przypadku projektu Berry Weight jak najbardziej na miejscu jest stwierdzenie, że muzyka nie zna żadnych granic. W skład grupy wchodzą Apewok i Stab, którzy pochodzą odpowiednio z Kanady i Szwajcarii. Oprócz nich zaangażowanych w działalność Berry Weight jest kilka innych osób – duńska wokalistka Astrid Engberg, francuski klarnecista Kledsy Jy, GwlGraphisme odpowiedzialny za okładkę płyty, Mathieu Foucher, który przygotował trailer i videoclip oraz Nhu Sao, bez którego nie powstałaby strona internetowa zespołu i dodatki do płyty. Międzynarodowe towarzystwo spisało się na medal, przygotowując debiutanckie LP grupy – „Music For Imaginary Movies”.

Wydawnictwo płytowe ukazało się na rynku muzycznym w styczniu 2010 roku nakładem wytwórni założonej przez członków Berry Weight, Hypnophonic Workshop. Materiał został skrupulatnie wydany, z dużą dbałością i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczom ceniącym sobie niezależne płyty. „Music For Imaginary Movies” ukazało się na płycie CD, winylu oraz wersji digital. Nie zabrakło również limitowanych serii dodatków do albumu, od deski (sic!) skateboardowej, przez art print i plakat promocyjny, a skończywszy na koszulce z charakterystycznym stworem, będącym logotypem grupy. Część z tych produktów nadal jest dostępna w sprzedaży za pośrednictwem internetowego sklepu Berry Weight.

O wszelkich drobiazgach dotyczących longplaya już wspomniałem, ale co z samą zawartością „Music For Imaginary Movies”? Produkcja zawiera 11 utworów utrzymanych w nostalgicznym klimacie, idealnie pasującym na długie jesienne i zimowe wieczory. Apewok i Stab zabierają słuchaczy w podróż pomiędzy dzikie odstępy kanadyjskiej puszczy, dodając do tego nutkę europejskiego smaku. Wokal Astrid Engberg stanowi dopełnienie do produkcji duetu, w naturalny sposób harmonizując się z całością albumu. Płyta jest skonstruowana w przemyślany sposób i już od pierwszych dźwięków posiada swój specyficzny klimat. „Music For Imaginary Movies” zostało zamieszczone do darmowego przesłuchania, dzięki czemu, każdy może się przekonać, iż moje słowa nie są bynajmniej naciągane.

W połowie września ukazał się teledysk promujący wydawnictwo płytowe Berry Weight, nakręcony do otwierającego płytę utworu – „Yeti’s Lament” (udany, klimatyczny, a zarazem smutny klip). Videoclip oraz trailer albumu zamieszczone zostają poniżej. „Music For Imaginary Movies” opublikowano w całości na Bandcampie.

Tracklista

 1. Yeti’s Lament
 2. Equations feat. Astrid Engberg
 3. The Day Nothing Happened
 4. Walking By Your Side
 5. Magicians Assistant
 6. The Lotus feat. Astrid Engberg & ASM
 7. The Way Of The Dodo
 8. Heart Shaped Rock
 9. Krakatoa
 10. Cowboys And Indians
 11. Sky Below feat. Astrid Engberg