Dday One - Gathered BetweenKiedy dochodzimy do tematyki związanej z najbardziej wpływowymi producentami hip hopowymi w historii, zewsząd padają różne odpowiedzi. Zwykle znaczna część osób skupia się tylko na najbardziej znanych twórców podkładów, co automatycznie stawia DJ-a Premiera, Pete Rocka, Dr. Dre i Marleya Marla na uprzywilejowanej pozycji. Liczne grono mediów i słuchaczy kładzie nacisk na spadek pozostawiony przez poszczególnych twórców, przypominając o dokonaniach J Dilli, Madliba, ATCQ czy Nujabesa. Z kolei sympatycy brzmień bezpośrednio wywodzących się z instrumentalnego hip hopu, downtempo, trip-hopu i pokrewnej elektroniki za każdym razem wielbią DJ-a Shadowa, RJD2 czy Flying Lotusa. Do tej ostatniej kategorii wypada przypisać pewnego kalifornijskiego producenta, o którym wciąż pamiętają postaci związane z niezależną sceną. W tym miejscu mowa o Dday One’ie. W marcu ukazała się nowa płyta tego nieszablonowego artysty, „Gathered Between”.

W instrumentalnych kręgach hip hopowych wyróżnimy wielu mniej i bardziej wpływowych wykonawców. W tym gronie wypada umieścić bohatera dzisiejszego artykułu. Od ponad dekady charyzmatyczny kalifornijski producent nieprzerwanie dostarcza interesujących i wciągających projektów. Za sprawą wyjątkowego stylu, opierającego się na pieczołowicie dobranych samplach do każdego utworu, Dday One dorobił się sporego grona sympatyków na całym świecie. Jego kunszt producencki doceniają również osoby z branży muzycznej, choćby założyciele słynnej oficyny wydawniczej Project: Mooncircle.

Dyskografia Dday One’a obejmuje kilka pełnych albumów, materiałów nagranych przy współpracy z innymi artystami i miksów. Wszystkie wydawnictwa beatmakera ukazywały się nakładem jego własnej wytwórni płytowej, Content (L)abel (większość płyt tej oficyny wydawniczej trafiło także na japoński rynek dzięki P-Vine Records). W latach 2005-11 mieszkaniec Los Angeles wypuścił głównie „Loop Extensions”, „Heavy Migration”, „Mood Algorithms” i „Journal”. Każda z tych produkcji ukazała wielką klasę tego twórcy. Instrumentalne formy nadawane przez niego znacznie wyróżniały się pośród nagrań innych beatmakerów, co skrzętnie wychwycili miłośnicy wysublimowanych dźwięków. Po ponad 2-letniej przerwie Udeze Ukwuoma dostarczył pod koniec 2014 roku czwarty album, „Dialogue With Life”. Na tym materiale artysta nawiązał do swoich poprzednich płyt, jak również udowodnił, że potrafi jak mało kto opowiadać o życiu bez pomocy żadnych wokali. Po tej płycie Dday One zabrał się za najbardziej wymagający materiał w swojej dotychczasowej pracy twórczej. „Gathered Between” opiera się o uprzednio utracone nagrania, które zrekonstruowano na nowo.

Dday One wydaje Gathered BetweenPierwsze kroki do odtworzenia i wydania projektu podjęto w zeszłym roku. Pierwotnie producent planował wydać materiał po „Heavy Migration”, ale wskutek uszkodzenia dysku twardego z zapisanymi nagraniami, pozostały jedynie szkice wybranych kompozycji. W początkowej fazie właściciel Content (L)abelu zebrał wszystkie wersje demo utworów, które dawniej miały trafić na tracklistę tej płyty. Dday One podjął udaną próbę rekonstrukcji ścieżek, przypominając sobie krok po kroku cały proces nagrywania kompozycji. Korzystając z setek sampli i klasycznych samplerów beatmaker złożył w całość „Gathered Between”. Piąty album amerykańskiego twórcy przedstawia wszystkie jego atuty znane z poprzednich materiałów. Nienaganny sampling, umiejętnie dobieranie perkusji i nadawanie jedynego w swoim rodzaju klimatu nagraniom stanowią znak rozpoznawczy marcowego wydawnictwa. Dday One posiadł również rzadko spotykaną umiejętność kapitalnego opowiadania o życiu za pośrednictwem instrumentalnych kompozycji. „One Another”, „Out of the Shadows”, „Memento Mori” czy „Contact” są doskonałymi przykładami, jak należy skrzętnie układać zajmujące opowieści muzyczne. Co ważne, potrafi on skutecznie wpływać na słuchaczy, tworząc kompozycje wykraczające daleko poza ramy nurtów, z jakimi artysta jest kojarzony. Każde nagranie Dday One’a cechuje nagromadzenie mnóstwa emocji, pozytywnych i destruktywnych, towarzyszących każdemu człowiekowi na przestrzeni dni, tygodni, miesięcy i lat. Wszyscy sympatycy brzmień instrumentalnych i abstrakcyjnych powinni docenić tę płytę, która niegdyś zaginiona w czasie i przestrzeni, ostatecznie pojawiła się w świecie materialnym.

Po marcowy materiał sięgnięcie na Bandcampie, Spotify, Deezerze i podobnych stronach. Wydawnictwo dostępne w sprzedaży w wersji elektronicznej i fizycznej (płyty kompaktowe i winylowe), które trafiły do różnych sklepów muzycznych. „Gathered Between” promuje singiel „Out of the Shadows”, a także obszerne snippety dołączone do tego projektu. Na YouTube znajdziecie również urywek wspólnego koncertu Dday One’a i Leksa (de Kalhex) wspieranych przez Segawę Tatsuyę w Tokio. Od lat pozostaje jednym z najoryginalniejszych i fascynujących producentów z kręgów instrumentalnego hip hopu i brzmień abstrakcyjnych. Jego nowy album, to klasa sama w sobie.

Tracklista

  1. One Another
  2. Our Music
  3. Out of the Shadows
  4. Cast No Stones
  5. Alchemy Loop
  6. Memento Mori
  7. Years Ago
  8. Give and Take
  9. Contact
  10. Natural Balance

Zapisz