J-Live - Around The SunW tym miesiącu czekają na nas liczne premiery płytowe. Wśród wszystkich albumów zapowiedzianych na maj najciekawiej prezentują się materiały uznanych twórców. People Under The Stairs („12 Step Program”), Atmosphere („Southsiders”), The Roots („…and then you shoot your cousin”), Blu („Good To Be Home”), Skyzoo & Torae („The Barrel Brothers”) oraz Kool Keith („Demolition Crash”) otwierają listę najciekawszych majowych materiałów (pierwsze dwa LP już ukazały się). Zanim wszystkie te projekty ujrzą światło dzienne, warto przyjrzeć się płytom z końca kwietnia. Pod koniec ub. miesiąca pojawiły się w obiegu produkcje wielu wykonawców (J-Live, Pigeon John, Apollo Brown, Blitz the Ambassador, Blueprint, Big Pooh & Roc C). W tym miejscu pragnę odsłonić kulisy kolejnego albumu pierwszego z tych artystów. „Around The Sun” to już 10-ta płyta wydana przez J-Live’a.

Jean-Jacques Cadet to jedna z ikon niezależnych kręgów hip hopowych, posiadająca na swoim koncie wiele zacnych nagrań. Nowojorski artysta od blisko dwóch dekad nieprzerwanie wykonuje świetną robotę, dostarczając regularnie najwyższych lotów muzykę hip hopową. W pierwszych latach działalności w undergroundzie, artysta wypuścił serię singli – „Longevity” b/w „Braggin’ Writes”, „Can I Get It?”, „Shiesty”, „Them That’s Not”. Wszystkie dwunastki wprowadzały do EP-ek i longplayów tego rapera, producenta i DJ’a w jednym.

W ciągu ostatnich 12-stu lat J-Live wydał 5 pełnych albumów – „The Best Part” (2001), „All of the Above” (2002), „The Hear After” (2005), „Then What Happened”(2008) i „S.P.T.A. (Said Person Of That Ability)” (2011) – oraz całą masę singli i EP-ek. Jego projekty trafiały do obiegu dzięki różnym wytwórniom płytowym (m.in. Tommy Boy Records, BBE Records, Coup d’État i Penalty Recordings); część płyt ukazała się nakładem labelu prowadzonego przez bohatera tego artykułu, Triple Threat Productions. Kilka lat temu wykonawca zamieszkały obecnie w Atlancie porzucił dotychczasową stałą pracę na rzecz hip hopu. Amerykański wykonawca założył nową oficynę wydawniczą, Mortier Music, dzięki której otrzymaliśmy 6 album J-Live’a, „Around The Sun”.

J-Live z nowym albumem - Around The SunKampania promocyjna nowego albumu tego artysty rozpoczęła się pod koniec stycznia. W pierwszej kolejności ukazał się główny singiel pochodzący z LP – „Money Matters”. Już po tym nagraniu można było stawiać w ciemno na to, że J-Live nadal potrafi dostarczać muzykę podaną w umiejętny sposób, po którą sięga się z nieskrywaną przyjemnością. Po trzech miesiącach od premiery tego tracka doczekaliśmy się pełnego wydawnictwa. „Around The Sun” to zdecydowanie album godny polecenia i spędzenia przy nim niejednego wiosennego dnia. Gospodarz tego projektu w specyficzny sposób określił brzmienie longplaya – „a smooth yet gritty OG boom-bap New York sound”. Trzeba przyznać, iż ta definicja wiernie oddaje klimat wszystkich tracków zawartych na płycie. Bujające, melodyczne, ciepłe i spokojne podkłady autorstwa DJ-a Nu-Marka, Oddiseego, Korede’ego, The Audible Doctora, Illastrate’a, PJ-a Katza oraz DJ-a Spinny idealnie pasują do stylu J-Live’a. Doświadczony twórca z pomocą zaproszonych gości (Tanya Morgan, Sam London, Homeboy Sandman, Boog Brown, Ekundayo, Rome Supreme) zatroszczył się o urozmaiconą warstwę liryczną. J-Live bez problemu porusza się w tematyce dotyczącej hip hopu czy sprawach bliskich każdemu człowiekowi na świecie. W każdym utworze – od otwierającego album „Around The Sun (Solstice)”, aż po zamykającego LP „Equinox” – czuć na tym projekcie miłość do kultury hip hopowej i oddanie korzeniom, czego teraz coraz mocniej w branży.

Płytę opublikowano na Bandcampie. „Around The Sun” trafiło do sprzedaży jedynie w postaci cyfrowej, ale nie wpłynęło to negatywnie na zainteresowanie materiałem. Album promują trzy singlowe nagrania – „Money Matters”, „Not Listening” i „City To City”. Do tego pierwszego utworu J-Live dołożył również videoclip. Zaprawiony w bojach na scenie hip hopowej twórca pochodzący z NYC kolejny raz udowodnił, iż potrafi nagrywać muzykę na wysokim poziomie. Jeden z najpogodniejszych i najlepiej przygotowanych tegorocznych longplayów, co naprawdę jest godne podkreślenia.

UPDATE: Doczekaliśmy się drugiego teledysku promującego „Around The Sun”. Obraz nakręcono do jednego z moich ulubionych utworów z albumu, „Not Listening”.

Tracklista

 1. Around The Sun (Solstice) (prod. Korede)
 2. Eight Minutes (prod. J-Live)
 3. Walk Like (prod. DJ Nu-Mark)
 4. Top Of The Food Chain feat. Rome Supreme & Ekundayo (prod. Oddisee)
 5. Not Listening (prod. Korede)
 6. World’s Apart (prod. Oddisee)
 7. Hang On Tight feat. Homeboy Sandman (prod. The Audible Doctor)
 8. No Doubt (prod. J-Live)
 9. The Fun Razor Remix feat. Boog Brown (prod. Illastrate)
 10. Money Matters (prod. Oddisee)
 11. City To City feat. Sam London & Tanya Morgan (prod. PJ Katz)
 12. Equinox (prod. DJ Spinna)