Rapsody - The Idea of BeautifulOficyny wydawnicze zakładane przez artystów nie stanowią żadnego novum na scenie muzycznej. W ostatnich latach niniejsze zjawisko dodatkowo upowszechniło się na świecie i systematycznie zwiększa liczba wytwórni płytowych kierowanych przez raperów, producentów lub DJ’ów. Przypadki Eminema, Sluga, Peanut Butter Wolfa czy Buckshota dowodzą temu, iż warto postawić właśnie na taki model wydawniczy. W ślad za tymi postaciami podąża znany i lubiany beatmaker, 9th Wonder. Przy wsparciu kilku osób czołowy hip hopowy producent powołał do życia bliźniacze labele Jamla Records/It’s A Wonderful World Music Group, posiadające predyspozycje ku temu, aby niebawem stać się wiodącymi firmami w branży. Ostatnim projektem wydanym pod skrzydłami Jamli i IAWWMG jest płyta „The Idea Of Beautiful” członkini Kooley High, Rapsody.

W ostatnich latach kobieca strona rapu przywodzi na myśl twory artystyczne egzystujące w szeroko pojętym main streamie. Jednak to raperki związane z niezależnymi kręgami hip hopowymi są porównywane do klasycznych artystek w tym nurcie (MC Lyte, Queen Latifah, Lauryn Hill). Rapsody posiada sporo argumentów przemawiających na jej korzyść i właśnie jej warsztat wielu ekspertów przytacza jako wzór kobiecego rzemiosła w tym gatunku muzycznym. Trudno uciec od poszukiwania cech analogicznych pierwszej damy Kooley High z klasycznymi przedstawicielkami rapu. Pod względem czucia muzyki i wartości przekazywanych w nagraniach mieszkanka Północnej Karoliny przypomina Ms. Hill w starym-dobrym wydaniu. Jej potencjał został dostrzeżony przez Jamla Records, którzy okazali się bardzo konkretni i zwerbowali wykonawczynię w swoje szeregi.

Poza działalnością w ramach Kooley High (udany album „David Thompson” z ub.r.) i obecności na kilku płytach innych artystów („The Wonder Years” 9th Wondera, „Scars & Stripes” The Away Team), Rapsody rozpoczęła powolne budowanie własnej marki. Po różnych singlach na początku b.r. ukazała się EP-ka „The Black Mamba” stanowiąca przedsmak tego, co raperka szykowała na debiutancki album. Pół roku po wydaniu tego projektu światło dzienne ujrzał album „The Idea Of Beautiful”. Produkcja wzbudziła duże zainteresowanie mediów i słuchaczy.

Rapsody (Kooley High)Oficjalna premiery longplaya odbyła się 28 sierpnia, aczkolwiek na wydanie fizyczne płyty trzeba było zaczekać do 9 października. Już za sprawą singli promujących wydawnictwo dość głośno zrobiło się o tym materiale. Połączenie starej szkoły rapu ze współczesnym brzmieniem hip hopowym, oparte o pokłady muzyczne autorstwa znaczących beatmakerów, okazało się strzałem w dziesiątkę. Khrysis i 9th Wonder odwalili kawał dobrej roboty, przygotowując beaty wysokiej jakości. In plus wypadli również goście znajdujący się na LP; nawet Mac Miller i The Cool Kids przyzwoicie zaprezentowali się na „The Idea Of Beautiful”. Rapsody umiejętnie porusza się pomiędzy różnymi tematami, sięgając także po rzadko używane środki wyrazu, a ciepło i pasja bijące z każdej kompozycji pochodzącej z projektu da się odczuć od rozpoczynającego album „Motivation”. Wśród utworów zostających w głowie po pierwszym przesłuchaniu materiału należy wyróżnić „How Does It Feel” z Rocki Evansem, „Believe Me”, „NonFiction” z Raheemem DeVaughnem & Ab-Soulem, „Kind of Love”Nomsa Mazwai oraz „Destiny”. Przedstawicielka Kooley High udowadnia, iż z kondycją damskiego hip hopu nie jest wcale tak źle, jak wskazuje na to main stream. Przy dalszej ciężkiej pracy i rozwoju muzycznym, artystka ma niemałe szanse na osiągnięcie znacznego sukcesu na scenie muzycznej.

Stream albumu ładniejszej strony Kooley High trafił na DJBooth.net. Jak podałem wcześniej, początkowo płyta została wydana jedynie w elektronicznym formacie, ale po około 1,5 miesiąca od premiery wydawnictwa doczekaliśmy się też wersji fizycznej projektu. Rapsody osiągnęła dość dużą popularność w undergroundzie dzięki niewątpliwej wartości artystycznej „The Idea Of Beautiful” oraz przemyślaną polityką promocyjną tej produkcji. Do tej pory opublikowano videoclipy do singli „Believe Me” i „Kind of Love”, natomiast pozostałe trzy nagrania – „NonFiction”, „Roundtable Discussion” oraz „Good Good Love” – znalazły się na Soundcloudzie.

Tracklista

 1. Motivation feat. Big Rube (prod. Khrysis)
 2. How Does It Feel feat. Rocki Evans (prod. Khrysis)
 3. Precious Wings (prod. Eric G)
 4. Believe Me (prod. 9th Wonder)
 5. NonFiction feat. Raheem DeVaughn & Ab-Soul (prod. 9th Wonder)
 6. The Drums feat. Heather Victoria (prod. 9th Wonder)
 7. Kind of Love feat. Nomsa Mazwai (prod. 9th Wonder)
 8. Celebrate (prod. E. Jones)
 9. Destiny (prod. Khrysis)
 10. Good Good Love feat. BJ the Chicago Kid (prod. 9th Wonder)
 11. In the Town feat. Nomsa Mazwai (prod. 9th Wonder)
 12. Roundtable Discussion feat. Mac Miller & The Cool Kids (prod. 9th Wonder)
 13. The Cards feat. Big Remo (prod. AMP)
 14. Come Home feat. Rocki Evans (prod. Khrysis)
 15. When I Have You feat. Nomsa Mazwai (prod. 9th Wonder)
 16. Believe Me (9th Wonder Ha Ha Ha Ha Remix) (prod. 9th Wonder) [Bonus track]

Jamla Records prezentuje solowy album Rapsody z Kooley High