Jazz Spastiks - The ProductDrugi kwartał roku zawsze zwiastuje wzmożony ruch w branży muzycznej i liczne premiery płytowe. W tym roku kwiecień upływa pod znakiem nowych albumów, reedycji projektów sprzed lat oraz specjalnych produkcji wypuszczonych na Record Store Day. Zdecydowanie największe zainteresowanie mediów towarzyszy „Ilmattic XX”, dwupłytowemu materiałowi wydanemu na 20.lecie debiutanckiego longplaya Nasa. Również spore mówiło się o podwójnym albumie Mobb Deep, „Mobb Deep – The Infamous Mobb Deep”. Z kolei w przypadku świeżych płyt, to dużo osób zwróciło uwagę na wydawnictwa Pharoahe Moncha („P.T.S.D.”), AOTP („In Death Reborn”) i L’Orange’a („The Orchid Days”). Należy mieć też na uwadze, że w tym miesiącu ujrzało światło dzienne wiele mniejszych projektów, wśród których znajdziemy „The Product” grupy Jazz Spastiks.

Wykonawcy z Wysp Brytyjskich często przewijają się przez serwisy muzyczne dedykowane niezależnemu hip hopowi. Coconut Delight & Mr Manyana nie należą może do najpopularniejszych twórców z tego kraju, ale również mogą pochwalić się wsparciem różnych stron i słuchaczy. Szkocki duet prowadzi działalność wydawniczą od 2010 roku. Debiutancki materiał Jazz Spastiks„12 Bit Spit” – rozpoczął serię udanych projektów tej grupy. Od początku aktywności na scenie muzycznej, formacja koncentrowała się nie tylko na instrumentalnych produkcjach, ale także starała się współpracować z raperami.

Jednym z pierwszych Emcees, którzy zdecydowali się na wspólne nagrywanie muzyki z Brytyjczykami, okazał się przedstawiciel NYC, junclassic. Owocem ich kooperacji był album „Mode 7”. Projekt trafił do sprzedaży w połowie 2011 roku nakładem HiPNOTT Records. Po tym wydawnictwie Jazz Spastiks wypuściło mnóstwo singli powstałych przy udziale różnych raperów. Kolekcja powstałych w ten sposób nagrań przy wsparciu Sleep Sinatry, Uppanotcha, C-Dasha i Richarda Wrighta uzupełniona o instrumentale ukazała się na płycie „Singles Collection”. Oprócz tego wydawnictwa w ub.r. Coconut Delight & Mr Manyana dorzucili „Mindmaze Instrumentals”, po czym zabrali się za tworzenie kolejnego longplaya. Na początku drugiego kwartału tego roku materiał na „The Product” był już gotowy.

Jazz Spastiks wydają "The Product"Wydawnictwo trafiło do obiegu 13 kwietnia. Jazz Spastiks wypuścili płytę własnym sumptem, w ramach prowadzonego przez siebie labelu Jazzplastik. Jak przedstawia się najnowszy produkt tego duetu? Ano naprawdę bardzo porządnie, można wręcz powiedzieć, iż miejscami wyśmienicie. Szkoci nigdy nie ukrywali swojej sympatii do starej szkoły rapu i brzmienia hip hopowego łączącego lata 90.te z undergroundowymi standardami sprzed dekady. Właśnie taki klimat nagrań unosi się nad „The Product”. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych płyt, Coconut Delight & Mr Manyana zaprezentowali mieszankę strictle instrumentalnych nagrań i tracków powstałych w wyniku kooperacji z utalentowanymi twórcami z Ameryki Północnej. Gospodarze LP zaprosili na album Apani B Fly, Count Bass D, Ladybug Meccę, Moka Only, Sacha (aka Nouka Basetype z The Nonce) i Yesha. Tak dobrane towarzystwo wydatnie pomogło im w ukazaniu swojej wizji współczesnego jazz-hopu. Brytyjscy producenci świetnie odnajdują się w tym nurcie hip hopowym, umiejętnie korzystając ze starych wzorców, ale nie zapominając przy tym o dodawaniu własnych pierwiastków do tworzonej muzyki. Trzeba przyznać, iż szkockim beatmakerom ta sztuka udaje się z coraz większym powodzeniem.

„The Product” opublikowano na Bandcampie. Jazz Spastiks zdecydowali się na wydanie albumu w wersji elektronicznej i fizycznej. W sprzedaży znajdują się płyty kompaktowe i limitowana seria kaset. Wydawnictwo promuje singlowe nagrania z udziałem Count Bass D („Delicious”), Moka Only („Frequency”) i Apani B Fly („Move”). Do dwóch pierwszych utworów powstały również pomysłowe animowane videoclipy. Wszystkie powyższe tracki wraz z ich remiksami można pobrać jako „buy now – name your price” za pośrednictwem Bandcampa. Brytyjski duet udowodnia, że drzemią w nim duże pokłady możliwości i jeszcze nie raz w przyszłości usłyszymy od nich wartościowe nagrania.

Aktualizacja #1: Jazz Spastiks kontynuują promocję albumu. Brytyjska grupa przy wsparciu oficyny wydawniczej Dusty Platter wypuściła siódemkę „Move”. Przedsprzedaż płyty w tym miejscu. Do nagrania z udziałem Apani B Fly powstał też sympatyczny videoclip.

Aktualizacja #2: Od tej pory można zapoznać się z instrumentalną wersją „The Product”, co powinni docenić coraz liczniejsi fani formacji.

Tracklista

 1. The Product Intro
 2. Power Of The Tongue feat. Sach
 3. Drop
 4. Dumb! feat. Yesh
 5. Hits
 6. Move feat. Apani B Fly
 7. Tapedeck
 8. Delicious feat. Count Bass D
 9. Flying
 10. Select The Dialect
 11. The Product
 12. Frequency feat. Moka Only
 13. Jazz Party
 14. Woofers And Tweeters
 15. Rhyming and Freestyling
 16. Parley to Parlet feat. Ladybug Mecca