Concept - Impromptu NotesJazzowe albumy hip hopowe bez wątpienia należą do jednych z najbardziej eklektycznych wydawnictw płytowych tego gatunku muzycznego. Płyty hip hopowe silnie inspirowane jazzem święciły swoje największe triumfy w latach 90.tych XX wieku. Za sprawą świetnych nagrań zawierających jazzowe sample autorstwa choćby Digable Planets, A Tribe Called Quest, De La Soul, Dream Warriors (zapomniani dzisiaj pionierzy kanadyjskiego hip hopu), Freestyle Fellowship jazz rap (jazz-hop) został doceniony przez branżę muzyczną. Obecnie kreatywny sampling ustępuje miejsca nowym rozwiązaniom muzycznym, producenci coraz częściej eksperymentują, przykuwając szczególną uwagę do elektroniki. Korzenne brzmienie hip hopowe nie jest zbyt powszechne, pojawiając się głównie na niezależnych wydawnictwach muzycznych, jak choćby na projekcie holenderskiego duetu the Jazzment. Hip hop w klasycznym jazzowym wydaniu znalazł się także na najnowszej produkcji stałego bywalca U Call That Love, nowozelandzkiego producenta Concepta zatytułowanej „Impromptu Notes”.

O nowozelandzkim beatmakerze można było już niejednokrotnie przeczytać na stronie. Dotychczasowe wydawnictwa płytowe Concepta dzieliły się na wspólne materiały nagrane wraz z pochodzącym z Filadelfii Mirage’em oraz solowe instrumentalne płyty. Nowozelandczyk wydał z amerykańskim raperem trzy albumy: „Long Days & Long Nights” (2008), „Rejuvenation” (2009) oraz wydany dwa lata temu w maju „Inner Pains”, który ukazał się także w wersji fizycznej. Poza tym artysta przygotował trzy części kompilacji pod tytułem „Instrumentals”, zawierających (jak sama nazwa wskazuje) zbiór jego beatów. Natomiast w ramach współpracy z labelem Digi Crates Records na początku tego roku ukazała się płyta „Envision” składająca się z remiksów i ekskluzywnych nagrań Concepta. Przez ostatnie miesiące niezależny producent pracował nad swoim kolejnym longplayem. „Impromptu Notes” doczekało się premiery 14 sierpnia 2011 roku.

Tytuł wydawnictwa beatmakera nawiązuje do wolnej formy kompozycyjnej o charakterze improwizacji używanej przez muzyków już w XIX wieku. Jednak w przypadku Concepta nie ma mowy o utworach nagranych bez przygotowania, a „Impromptu Notes” odnosi się do jazzowego klimatu wydawnictwa, który w połączeniu z hip hopem daje znakomity efekt. Artysta sprawnie operuje samplami, od początku wprowadzając słuchaczy we właściwy nastrój. Beatmaker dobrał sobie kilku partnerów, w pełni odnajdujących się na jego instrumentalach. W trzech utworach pojawia się poważany na niezależnej scenie hip hopowej John Robinson, a w jednym z nich obok niego znajdziemy I.D 4 Windza, z którym wspólnie tworzą grupę Scienz Of Life. Dopełnieniem męskich wokali na płycie jest damska Emcee, StaHHr, gościnnie występująca w utworze „All I Got”.

Wydawnictwo płytowe nowozelandzkiego artysty jest dostępne do odsłuchu na Bandcampie. Za pośrednictwem tego serwisu można też nabyć „Impromptu Notes”. Obecnie trwają prace nad wydaniem materiału na płycie CD nakładem nowo założonego przez Concepta labelu, Definition Records. Album jest promowany kreatywną wizualizacją stworzoną do singlowego utworu „Constellations”. Trzeba przyznać, iż obraz powstały do tego tracku w pełni odwzorowuje tekst Johna Robinsona, stanowiąc dopełnienie całości wydawnictwa.

U Call That Love przygotowało dla Czytelników strony niespodziankę związaną z „Impromptu Notes”. Poniżej możecie pobrać track „Constellations”, który znalazł się na UCTL dzięki uprzejmości Concepta. W ciągu nadchodzących tygodni spodziewajcie się następnych ciekawostek odnośnie współpracy z mieszkańcem Auckland.

Odsłuchaj/kup „Impromptu Notes” na Bandcampie

DOWNLOAD Concept – Constellations feat. John Robinson

Tracklista

 1. Intro (Another Note)
 2. Bad Notes
 3. Breakthrough feat. John Robinson
 4. Nightfall
 5. Constellations feat. John Robinson
 6. Nita’s Reprise
 7. Voyage feat. Scienz Of Life
 8. The Proof
 9. All I Got feat. Stahhr
 10. Universal
 11. The Onset
 12. Low Key
 13. Daybreak
 14. Sentiments
 15. Outro (History)