Jeru The Damaja zagra we WrocławiuWeterani hip hopowi z różnym powodzeniem radzą sobie obecnie w branży. Część z artystów rozpoczynających swoje kariery muzyczne w latach 80. lub 90.tych przeszłą na emeryturę. Niektórzy z niegdysiejszych ikon tego gatunku już nie cieszą się takim szacunkiem, jak wcześniej. Jednak nadal można trafić na wykonawców wydających nowe płyty i/lub często koncertujących, także na kontynencie europejskim. Jednym z takich twórców jest przedstawiciel Brooklynu, Jeru The Damaja. W przyszłym tygodniu amerykański raper ponownie zawita do Polski. Tym razem Emcee zagra koncert 5 listopada u boku Electro-Acoustic Beat Sessions we wrocławskim klubie Puzzle.

5 listopada 2013 roku, klub Puzzle, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
Wystąpią:

  • Jeru The Damaja & Electro-Acoustic Beat Sessions (w składzie: Marek „Student A” Pędziwiatr, Marcin Rak, Vojto Monteur, Adam Kabaciński, Spisek Jednego, Jan Michalec, Olaf Węgier)

Live Mix & recording: Filip Wojtowicz
Start: godz. 20:00
Cena biletu: 30 złotych w przedsprzedaży, 35 złotych w dniu koncertu.

Jeru The Damaja & Electro-Acoustic Beat Sessions na wspólnej imprezieJeru The Damaja to w świecie hip hopu postać nietuzinkowa i zasłużona dla rozwoju nowojorskiej sceny z połowy lat 90.tych. Artysta zadebiutował już jako 20-latek na kultowym albumie „Daily Operation” Gang Starr z 1992 roku. Wspomagany od strony producenckiej przez DJ’a Premiera stworzył blisko dwie dekady temu dwa albumy, które zostały uznane za istotne pozycje płytowe wydane przez artystów z Wielkiego Jabłka w tamtych czasach. Debiutancka płyta „The Sun Rises In The East” (Payday, FFRR) z 1994 roku okazała się ważnym głosem w walce o hip hopową supremację pomiędzy Wschodnim a Zachodnim Wybrzeżem USA. Materiał ten (zwróćcie uwagą na okładkę LP) ponownie skupił uwagę słuchaczy na dokonaniach nowojorskich raperów w epoce ewidentnej dominacji G-funkowego brzmienia rodem z Kalifornii.

Podobnie jak na późniejszym „Wrath Of The Math” Jeru The Damaja dał się poznać jako etosowy twórca, sprzeciwiający się postępującej komercjalizacji hip hopu. W swych utworach starał się dać wyraz nie tylko realiom życia w mieście, ale również ukazać szerszą perspektywę negatywnych zjawisk społecznych (patrz: „Scientifical Madness”). Kolejne wydawnictwa płytowe rapera już nie spotkały się z równie dobrym przyjęciem przez opinię publiczną, jak jego pierwsze dokonania. Do najbardziej rozpoznawalnych utworów mieszkańca Brooklynu należą: „Come Clean”, „D. Original”, „You Can’t Stop the Prophet”, „Me or the Papes”, „Ya Playin’ Yaself” czy też „99,9%”. W pierwszej dekadzie XXI wieku ukazały się albumy „Divine Design” oraz zamykający dyskografię artysty „Still Rising” z 2007 roku.

Electro-Acoustic Beat Sessions stanowi grupę wykształconych muzyków jazzowych kochających hip hop łączony z różnymi wariacjami muzycznymi. Dlatego też grają klasyki tej muzyki w wersjach instrumentalnych utrzymanych w klimacie jazzu, funku i soulu. Marek „Student A” Pędziwiatr (pianino, wokal), Marcin Rak (perkusja), Adam Kabaciński (bas), Piotr Skorupski a.k.a. Spisek Jednego (scratch) wraz ze swoimi partnerami muzycznymi dali się poznać jako kolektyw dobrze wypadający na eventach. Ich cykliczne imprezy we wrocławskim klubie Puzzle to już konkretna marka i cieszą się ogromną popularnością. Na swoje koncerty często zapraszają znanych raperów, którzy rapują do ich granej na żywo muzyki. Formacja występowała już z takimi artystami, jak Raashan Ahmad, Te-Tris, AbraDab czy Natalia Lubrano z zespołu Miloopa.

Wszystkie dodatkowe informacje o koncercie znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.