Joe Kickass - The Average JoeOd lat Project: Mooncircle należy do wyróżniających się w branży wytwórni płytowych nastawionych na wypuszczanie szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Niemiecka oficyna wydawnicza przywodzi na myśl projekty stojące na wysokim poziomie. Label powstały przy sklepie płytowym o międzynarodowej renomie – HHV.DE – to prawdziwy gwarant jakości publikowanych materiałów. Dbałość o każdy szczegół dotyczący poszczególnych wydawnictw oraz prezentowanie twórczości wielu różnych artystów zostały docenione przez setki słuchaczy na świecie. Większość osób kojarzy PM jako wydawcę głównie instrumentalnych projektów, ale trzeba również mieć na uwadze fakt, iż od czasu do czasu Niemcy wydają też korzennie brzmiące albumy rapowe. Do tej kategorii zalicza się wypuszczony ostatnio nakładem tej wytwórni longplay Joego Kickassa, „The Average Joe”.

Holenderscy artyści (około) hip hopowi przywodzą na myśl muzykę tworzoną na odpowiednio wysokim poziomie. Wykonawcy pochodzący z tego niewielkiego europejskiego kraju zdążyli zaistnieć w świadomości odbiorców z innych części starego Kontynentu. W ten sposób można wypowiadać się na temat bohater tego artykułu. Zamieszkały w Amsterdamie raper (udzielający się też czasem jako producent) ma licznych fanów w Niemczech, Czechach czy Polsce. Z tymi państwami są kojarzone także wszystkie dotychczasowe wydawnictwa Joego Kickassa, który rozpoczął działalność w undergroundzie w połowie ub. dekady.

Wykonawca wychowany na starym-dobrym jazzie wiele zawdzięcza duetowi producenckiemu Killing Skills. Jaap Wiewel i Chris van Rootselaar docenili taśmę demo nagraną przez tego rapera, proponując jemu stworzenie wspólnej płyty. W pierwszej kolejności trio holenderskie zrealizowało „Let Me Introduce”. Wypuszczona w pierwszej połowie 2010 roku darmowa EP-ka stanowiła znakomity początek w karierze muzycznej Joego Kickassa. Wydawnictwo opublikowane przy kooperacji z Project: Mooncircle w oka mgnieniu rozprzestrzeniło się po świecie. Kilka miesięcy po wypuszczenie tego materiału ukazała się debiutancka płyta Emceego, „Mind Joe”. Projekt wydany ponownie przez PM odbił się szerokim echem w niezależnych kręgach hip hopowych. W następnych latach raper powoli zbierał siły i pomysły na nagranie kolejnych materiałów. We wrześniu 2011 roku pojawił się wspólny singiel JK-a i O.S.T.R.-a, „Copycats”, który następnie trafił do sprzedaży nakładem Asfalt Records na limitowanej edycji płyt winylowych. Wszystkie egzemplarze wydawnictwa rozeszły się w przeciągu 24 godzin. W trakcie ostatnich kilkunastu miesięcy Joe Kickass pracował nad swoim drugim albumem. „The Average Joe” ujrzało światło dzienne 7 marca b.r., przynosząc 15 wartościowych utworów.

Joe Kickas przedstawia "The Average Joe"Od premiery debiutanckiego albumu Holendra minęły 4 lata. Przez ten czas wiele zmieniło się w branży muzycznej. Po takim okresie bez nowego wydawnictwa niektórzy artyści nie mogą liczyć na duże zainteresowanie serwisów muzycznych i słuchaczy, którzy nie raz podchodzą z rezerwą do materiałów wypuszczanych po kilkuletniej przerwie. W przypadku przedstawiciela Niderlandów nie zachodzą obawy, że ten projekt przejdzie bokiem. Dlaczego? Ano chociaż z kilku powodów. Przede wszystkim Joe Kickass rozwinął swój warsztat, co od razu można zauważyć po nagraniach zgromadzonych na „The Average Joe”. Progres jaki notują wykonawcy w stosunku do swoich poprzednich produkcji jest często komentowany w branży. Ponadto artysta zyskał nowych fanów (również dzięki koncertom w Europie), oczekujących jego świeżej płyty. Natomiast osoby dobrze pamiętające „Mind Joe” liczyły na udany follow-up do tego LP. Trzeba przyznać, iż po tygodniu od premiery wydawnictwa, wiele przemawia na korzyść autora longplaya. Raper uzbrojony w beaty  stworzone przez m.in. Killing Skills, Vinyl Frontiers, Chef Reda, Moodsa i O.S.T.R.-a przygotował naprawdę dobrą produkcję. Album zyskał również na tym, że JK obszedł się bez licznego zastępu gości, często wypadających lepiej niż gospodarze nagrań. Jedyne gościnne udziały na longplayu należą do Sachy Vee i DJ-a Haema – cała reszta niepodzielnie należy do holenderskiego rapera. Niech też nikogo nie zmyli tytuł płyty – amsterdamczyk nie jest wcale przeciętnym twórcą, a jego muzyka ma w sobie sporo uroku, co z pewnością docenią sympatycy korzennie brzmiącego rapu.

„The Average Joe” ukazało się na Bandcampie. Joe Kickass zdecydował się na bezpłatne udostępnienie wersji elektronicznej albumu (link poniżej). Natomiast wydanie fizyczne na płytach winylowych trafiło do sprzedaży nakładem Project: Mooncircle. Wydawnictwo holenderskiego artysty promują singlowe nagrania „Reach the Top”, „Switch” i „The Big Bang”. Do tego ostatniego utworu nakręcono również videoclip. Ponadto pojawił się w sieci film dokumentalny poświęcony temu wydawnictwu.

DOWNLOAD Joe Kickass – „The Average Joe”

UPDATE: Pojawił się drugi videoclip promujący płytę. Tym razem obraz nakręcono do tytułowego nagrania z „The Average Joe”.

Tracklista

 1. Reach the Top (prod. Loscobeats & Killing Skills)
 2. Switch (prod. Vinyl Frontiers & Killing Skills)
 3. Make A Move (prod. Joe Grimey & Killing Skills)
 4. Superhero Stuff (prod. Chef Red & Killing Skills)
 5. Crossfader feat. Sacha Vee (prod. Joe Kickass & Killing Skills)
 6. Feel Alright (prod. Killing Skills)
 7. Just So You Know (prod. Chef Red & Killing Skills)
 8. The Right Melody (prod. Killing Skills, Erjee & Sacha Vee)
 9. Gardener (prod. Bathtub Piracy)
 10. Splowg (prod. Joe Kickass)
 11. Shadow Knows feat. Sacha Vee (prod. Killing Skills, Joe Kickass & Erjee)
 12. The Big Bang (prod. Chef Red & Killing Skills)
 13. Hey Joe feat. DJ Haem (prod. O.S.T.R.)
 14. Holding On feat. Sacha Vee (prod. Vinyl Frontiers & Killing Skills)
 15. The Average Joe (prod. Moods)