John Robinson & PVD - Modern VintageTematyka dotycząca niezależnej sceny hip hopowej często przewija się przez serwisy muzyczne. Odłóżmy na chwilę zagadnienia związane z obecnym stanem undergroundu i powróćmy do czasów przypadających na koniec poprzedniego stulecia i początek nowego wieku. Właśnie ten okres przypada na zdecydowanie najwspanialsze lata w rozwoju artystów stojących w opozycji do mainstreamu. Część z nich pozostawiła niewielki dorobek, ograniczony przeważnie do kilku singli i jednej EP-ki lub longplaya, po czym słuch po nich zaginął na dobre. Z drugiej strony, możemy wyróżnić liczne grono wykonawców, którzy nie poprzestali na kilku wydawnictwach nagrywając muzykę już od kilkunastu lat. W tym gronie umieścimy twórcę z New Jersey, Johna Robinsona. W połowie tego roku doświadczony artysta wypuścił nowy album – „Modern Vintage”. Wydawnictwo w całości wyprodukował PVD.

Niewielu niezależnych artystów pochodzących ze Wschodniego Wybrzeża USA, którzy zaczynali swoje kariery muzyczne jeszcze w latach 90.tych, nadal z powodzeniem wydają płyty. John Robinson (aka Lil’ Sci) powinien być śmiało wymieniony w tej kategorii. Przedstawiciel stanu New Jersey nigdy specjalnie nie usiłował przypodobać się opinii publicznej, nie zwracał uwagi na panujące trendy w branży, nie nagrywał projektów na odwal. Przez wszystkie lata ten raper (i sporadycznie beatmaker) trzymał równy poziom i prezentował klasę. Doświadczony wykonawca zrealizował przez ten czas kilkanaście pełnych wydawnictw, pozostając przy tym cały czas aktywnym i nie robiąc sobie dłuższej przerwy od sesji nagraniowych.

John Robinson może być kojarzony z solowymi wydawnictwami, jak i projektami tworzonymi wraz z innymi artystami. Jeszcze w latach 90.tych założył on wraz z ID 4 Windzem formację Scienz Of Life. W ten sposób powstała grupa wypuściła kilka udanych płyt („Coming Forth By Day: The Book Of The Dead”, „Project Overground: The Scienz Experiment”, „Leviathan”). Oprócz tego Lil’ Sci współtworzył wraz ze Stacy Epps (gdzie się ona podziała?) duet Sol Uprising; zespół opublikował w 2003 roku album „Sol Power”. Następne lata przyniosły kolejne kolaboracyjne projekty nowojorczyka. JR wydał 6 lat temu wspólnie z Jay Rawlsem jako Jay Are „The 1960’s Jazz Revolution Again”; również w 2008 roku światło dzienne ujrzało „Elevation”, które stworzył on z Carlosem Nino. Do tego wydawnictwa później dorzucił on materiały powstałe z Lewisem Parkerem („International Summers”), Robotem Kochem („Robot Robinson”) i Kyo Itachim („The Path Of Mastery”). Z kolei lista jego solowych płyt obejmuje „The Leak Edition Vol. 1-2”, „Who Is This Man?”, „I Am Not For Sale” czy beat tape’y „Brilliant Soundscapes Vol. 1-2”. John Robinson równie często i gęsto gra koncerty. Pewnego razu w 2008 roku na jednej z imprez poznał on akurat producenta Pata Van Dyke’a, występującego częściej pod pseudonimem PVD.

Obaj artyści szybko odnaleźli wspólny język i zaczęli razem występować na scenie w różnych klubach w Nowym Jorku i New Jersey. Współpraca tych twórców przebiegała wzorowo, co przełożyło się też na wydanie przez nich koncertowej płyty „All The Way Live”. PVD dobrze wypadał nie tylko na imprezach, ale również w studiu nagraniowym. Wychowanek Brick City ma na swoim koncie serię pomniejszych projektów, z których warto zapoznać się z „Down For The Get Down” czy z materiałami tworzonymi przez tego twórcę z 8th W1 w ramach działalności formacji Lux DeVille. Dodatkowo należy wyróżnić album „Technicolor Hi-Fi”. Instrumentalny longplay pochodzący z maja tego roku bezpośrednio poprzedził premierę „Modern Vintage”. Płytę opublikowaną w połowie br. stworzono w oparciu o standardy z ubiegłych dekad.

John Robinson & PVD ze wspólnym albumem Modern VintageWydanie materiału powierzono wytwórni płytowej z Bostonu, Brick Records. Głównym założeniem artystów było zrealizowanie albumu opartego w całości o wspólne sesje nagraniowe i niczym nieograniczoną improwizację. W dzisiejszych czasach niezbyt dużo projektów powstaje według powyższych wytycznych. John Robinson i PVD doskonale zdawali sobie z tego sprawę. Duet dołożył wszelkich starań do tego, aby końcowy efekt ich pracy wypadł w najbardziej przyswajalnej formie dla słuchaczy. Artyści nie wybrali drogi na skróty i nie zaserwowali nam niedopracowanego produktu; nie podążyli też za nowymi trendami, stawiając na klasykę w swoich utworach. Dzięki temu tytuł „Modern Vintage” nabrał dodatkowego znaczenia. JR przyznał, że wszystkie teksty napisał przebywając w jednym studiu z Patem Van Dyke’eim. Charakterystyczne flow i styl rapowania mieszkańca New Jersey idealnie wręcz pasują do podkładów PVD, które wykorzystują liczne żywe instrumenty i syntezatory. Wykonawcom udało się zachować balans pomiędzy starymi rozwiązaniami muzycznymi a współczesnością, co wcale nie jest łatwą sztuką. Wystarczy tylko posłuchać kilku utworów z LP – „All Of The World”, „Two Man Mob”, „Off The Wall”, „Vinyl Is Forever”, „Together We Are”, „Full Circle” – aby docenić niniejsze wydawnictwo. Wśród gości na tym longplayu znajdziemy El Da Senseia, Sadata X, ID 4 Windza, Shabaama Sahdeeqa i kilka wokalistek (Melindę Camille, Sam Barsh, Arin Mayę). Oby więcej takich płyt, jak „Modern Vintage”. Należy pamiętać, że w obecnych czasach nadal jest miejsce na takie materiały, jak właśnie ten.

Blisko godzinne wydawnictwo można odsłuchać za pośrednictwem Soundclouda. Brick Records wypuściło „Modern Vintage” na płytach kompaktowych i winylowych dorzucając do tego również wydanie elektroniczne. Album promuje kilka singli opublikowanych w różnym odstępie czasu – „Off The Wall”, „All Of The World” oraz „Know My Style”. Do pierwszych dwóch utworów dodatkowo powstały też videoclipy. Materiał rozszerzono o instrumentalne wersje wszystkich utworów z LP, które udostępniono na Bandcampie. Jeżeli poszukujecie płyty hip hopowej o korzennym i nostalgicznym posmaku, to naprawdę warto sięgnąć po projekt Johna Robinsona & PVD.

Tracklista

 1. Mic Check
 2. All Of The World
 3. Respect King
 4. Choose Your Words Wisely feat. Melinda Camille
 5. Two Man Mob feat. Sadat X & ID 4 Windz
 6. What’s The Point feat. Melinda Camille & Sam Barsh
 7. Off The Wall
 8. This Is Art
 9. Miles & Trane
 10. Live Golden
 11. Vinyl Is Forever feat. El Da Sensei & Shabaam Sahdeeq
 12. 10/11/12
 13. Know My Style
 14. We Rock
 15. Together We Are feat. Arin Maya
 16. Kiss The Sky feat. Melinda Camille
 17. Full Circle