Murs zagra w Krakowie - 27.02.2015, CK RotundaW pierwszym kwartale roku sporo dzieje się w temacie koncertów zagranicznych artystów w Polsce. W ubiegłych tygodniach całkiem dużo wykonawców zawitało do naszego kraju. Swollen Members, Dope D.O.D., Looptroop Rockers, Edo G/Reks/Termanology/Akrobatik, The Black Opera i pozostali odwiedzili polskie miasta. Jednak to nie koniec ciekawie zapowiadających się imprez z udziałem utalentowanych twórców spoza granic Polski. Już jutro do Krakowa zawita uznany kalifornijski raper, Murs. Występ przedstawiciela Cali w Krakowie będzie zarazem jego pierwszą wizytą nad Wisłą.

27 lutego 2015 roku, Rotunda Centrum Kultury (dolna sala), Oleandry 1, Kraków
Murs po raz pierwszy wystąpi w Polsce
Support: Kamel/DJ Roka, Shoom, WOOFpaq, Oxon/Revo, DJ Noriz
Start: godz. 21:00
Cena biletu: 50 złotych w dniu koncertu.

Kilkanaście wydanych płyt, szacunek ze strony słuchaczy, niesłabnące zainteresowanie mediów, współpraca z dziesiątkami innych artystów i duża klasa towarzysząca każdemu wydawnictwu – tak w skrócie można podsumować działalność Mursa na scenie muzycznej. Wykonawca pochodzący z położonego w obrębie Los Angeles South Central pozostaje aktywny w branży już od dwóch dekad i jak pokazują jego ostatnie płyty, nie zamierza on wcale spocząć na laurach.

Murs (akronim rozwijający się jako Making Underground Raw Shit) jest kojarzony w kręgach hip hopowych zarówno przez pryzmat solowych wydawnictw, jak i materiałów nagrywanych przy współpracy z wybranymi artystami. Debiutancki album Nicka Cartera„F’Real” – trafił do sprzedaży w 1997 roku. Materiał został ciepło przyjęty na lokalnej scenie i pozwolił mu zaznaczyć swoją obecność w środowisku muzycznym także poza granicami Kalifornii. W następnych latach Emcee regularnie wydawał płyty. „Good Music” (1999), „Murs Rules the World” (2000), „Murs Is My Best Friend” (2001) i „The End of the Beginning” (2003) w szybkim tempie wywindowały jego w górę i przyciągnęły mnóstwo nowych fanów. Szczególnie ważnym longplayem był ten ostatni, który ujrzał światło dzienne dzięki Definitive Jux. „The End of the Beginning” okazało się pomostem łączącym wcześniejsze dokonania Mursa oraz jego późniejsze wydawnictwa. W dalszych latach publikował on następne produkcje – „Murs for President” (2008), „Love & Rockets, Volume 1: The Transformation” (2011) i „Yumiko: Curse of the Merch Girl” (2012). Wszystkie te płyty spotykały się z ciepłymi recenzjami i opiniami.

Jeszcze przed wypuszczeniem „The End of the Beginning” Kalifornijczyk rozpoczął wspólne sesje nagraniowe ze Slugiem z Atmosphere. Obaj charyzmatyczni raperzy zawiązali bliższą kolaborację i tak oto powstała grupa Felt. W latach 2002-2009 ukazały się 3 płyty dedykowane aktorkom – Christinie Ricci, Lisie Bonet oraz Rosie Perez. Dwa pierwsze materiały z lat 2002 i 2005, które wyprodukowali odpowiednio The Grouch i Ant, zrobiły dużą furorę w niezależnych kręgach hip hopowych. Jeszcze ważniejszą serią wydawniczą okazały się produkcje Mursa i 9th Wondera. Już przy pierwszym ich materiale – „Murs 3:16: The 9th Edition” – czuć było specyficzną chemię panującą pomiędzy tymi twórcami. W kolejnych latach duet potwierdzał dobrą formę na kolejnych albumach – „Murray’s Revenge” (2006), „Sweet Lord” (2008) i „Fornever” (2010). Wspólna ich droga zakończyła się na wydanym jesienią 2012 roku longplayu „The Final Adventure”.

Na tym nie kończy się jednak dyskografia Mursa. Jak ww. szanowany artysta zrealizował również projekty z innymi wykonawcami. Przez całą swoją karierę muzyczną raper był związany z wieloma różnymi przedsięwzięciami. Oprócz Felt na tej liście znajdują się następujące nazwy – 3 Melancholy Gypsys, All-Star Jam Session, The Invincibles, Living Legends, Log Cabin, The Netherworlds, The Righteous Brothers, The White Mandingos („The Ghetto Is Tryna Kill Me” to szalenie niedoceniane LP). Imponująco to wygląda, nieprawdaż? W ostatnich latach pokaźna dyskografia Kalifornijczyka powiększyła się też o wspólną płytę z Terrace’em Martinem („Are Melrose”), Fashawnem („This Generation”) oraz ¡Mayday! („¡MursDay!”). Natomiast w tym roku ma się ukazać następny solowy album Mursa, „Have A Nice Life”, którego premierę wstępnie zapowiedziano na kwiecień.

Przez wszystkie te lata kalifornijski raper dorobił się wielu fanów na całym świecie, w tym w Polsce. Jutro publiczność zgromadzona w krakowskim CK Rotunda będzie mogła przekonać się o tym, w jakiej obecnie formie pozostaje ten twórca.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertu Mursa znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.