K-Def - For Def's SakeW pierwszej połowie lat 90.tych ubiegłego wieku, scena hip hopowa przeżywała lata swojej świetności. Co rusz powstawały znaczące albumy, stające się w oka mgnieniu ponadczasowymi klasykami. Do głosu dochodziły nowe zastępy artystów, wśród których można byłoby przebierać i wybierać. Ze względu na bardzo silną konkurencję w branży muzycznej, nie wszystkim cenionym obecnie twórcom dane było zakosztować smaku sławy i uznania ze strony opinii publicznej. Jeden z zasłużonych, ale również pomijanych przez większość osób producentów, K-Def, postanowił przypomnieć o swojej osobie za sprawą dwóch nowych projektów. Beatmaker niedawno zaprezentował winylowy singiel „For Def’s Sake” oraz kompilacyjny album „The Most Underrated”.

Kevin Hansford nie posiada bogatej solowej dyskografii, zawierającej jedynie trzy instrumentalne albumy „Presents Willie Boo Boo „The Fool”, „Beats From The 90’s Vol. 1”, „Beats From The 90’s Vol. 2” lecz jego zasługi dla rozwoju rapu i karier muzycznych pozostałych postaci są niepodważalne. Początkowo nowojorski artysta ściśle współpracował z Marleyem Marlem, zajmując się postprodukcją jego tracków. Następnie przyszła kolej na wykonywanie remiksów dla m.in. Intelligent Hoodluma, Monie Love, Shabba Ranksa, Positive’a K. Dzięki temu, beatmakerów znacznie łatwiej uzyskał możliwość produkowania nagrań dla wielu przedstawicieli sceny hip hopowej w NYC.

K-Def miał duży wkład w sukces Lords Of The Underground, odpowiadając za produkcję znacznej części utworów zawartych na dwóch pierwszych płytach zespołu („Here Come The Lords” z 1993 i „Keepers Of The Funk” z 1994 roku). W końcu nieśmiertelny singiel „Chief Rocka” wyszedł właśnie spod ręki bohatera niniejszego artykułu. Poza kooperacją z DoItAllem i spółką, mieszkaniec Nowego Jorku ma na swoim koncie kolaborację z m.in. Nasem, A.D.O.R.’em, Da Youngsta’s, Real Live, El Da Senseiem, World Renown, Diddym, Mic Geronimo czy Ghostface’em Killah. Pomimo tego, artysta zawsze stał gdzieś z boku, nigdy nie był zaliczany do grona poważanych producentów. Przez wszystkie lata zupełnie inni twórców, nie raz znacznie mniej uzdolnionych od niego, cieszyło się większym szacunkiem w branży muzycznej. Jednak, nie zraziło i nie zniechęciło to K-Defa, który zdecydował się przypomnieć słuchaczom o swojej osobie. W lipcu i sierpniu b.r. producent wydał dwa wydawnictwa – „For Def’s Sake” i „The Most Underrated”.

Pierwszy z ww. projektów to wytłoczony na winylu singiel zawierający trzy nowe instrumentale autorstwa K-Defa. Artysta pokazuje swoją klasę w nagraniu „For Def’s Sake”, dokonując remake’u utworu „For Pete’s Sake” z kultowego LP znamienitego duetu Pete Rock & C.L. Smooth„Mecca And The Soul Brother”. Pozostałe dwie kompozycje – „Bird Flying High” oraz „Times Change” również trzymają wysoki poziom. Wydana przez Redefinition Records w lipcu b.r. siódemka to nie lada gratka dla kolekcjonerów płyt.

Tracklista

 1. For Def’s Sake
 2. Bird Flying High
 3. Times Change

K-Def - The Most UnderratedKilka tygodni po wypuszczeniu „For Def’s Sake”, K-Def wraz z Redefinition Records i 2 Dope Boyz, zaprezentował kompilacyjny album „The Most Underrated”. Tytuł projektu w należyty sposób odzwierciedla fakt niedocenienia postaci producenta ze strony dziennikarzy muzycznych i odbiorców muzyki. Darmowe wydawnictwo płytowe to przekrój przez twórczość beatmakera, wypełnionego utworami wyprodukowanymi przez gospodarza longplaya. Wśród wszystkich tracków na uwagę zasługuje ostatni na trackliście, „Year Of The Hip Hop” LL Cool J’a. Niepublikowane dotąd nagranie pochodzące z 1994 roku, to nie lada sensacja w świecie hip hopowym. Zagubiony singiel niedawno trafił do sprzedaży, a wielu ludzi z uznaniem wypowiada się o pracy K-Defa włożonej w powstanie tego nagrania.

„The Most Underrated” można pobrać korzystając z poniższego linka. Obszerne informacje dotyczącego tej płyty zostały umieszczone na stronie 2 Dope Boyz.

DOWNLOAD K-Def – „The Most Underrated”

Tracklista

 1. K-Def – Introducing The Magnificent
 2. Real Live – Real Live Shit Remix feat. Ghostface Killah, Lord Tariq, Killa Sin & Cappadonna
 3. World Renown – How Nice I Am
 4. K-Def – Axel’s Replay
 5. Tragedy Khadafi – Funk Mode
 6. De’1 – Rather Uneke
 7. K-Def – Trunk Interlude
 8. Artifacts – It’s Getting Hot (Remix)
 9. Mic Geronimo – For Tha Family
 10. Lords Of The Underground – What I’m After (Remix) feat. Keith Murray
 11. K-Def – In This Cold World (Instrumental Version)
 12. Diddy – Come To Me feat. Notorious B.I.G. & Voice Of Harlem
 13. K-Def – Have A Clue
 14. Da Youngsta’s – Reality
 15. Ol’ Dirty Bastard – High In The Clouds feat. Black Rob
 16. K-Def – Times Change
 17. K-Def – Monty Interlude
 18. Ghostface Killah – It’s Over
 19. K-Def – Super Nigga Outro
 20. UGK – Next Up feat. Big Daddy Kane & Kool G Rap
 21. Lords Of The Underground – Chief Rocka
 22. LL Cool J – Year Of The Hip Hop (Snippet)