Dragon Fli Empire - Mission StatementPod koniec roku branża muzyczna w naturalny sposób zwalnia, ale i tak nie brakuje wielu interesujących informacji oraz nowości płytowych. Wystarczy tylko szybko rzucić okiem, aby przekonać się, iż wśród świeżych listopadowych wydawnictw znajdziemy co najmniej kilka znaczących tytułów. W pierwszych dwóch tygodniach tego miesiąca odbyły się premiery m.in. „The Marshall Mathers LP 2” Eminema, „Drown Out” Daedelusa, „Cult Classic” Denmarka Vesseya & Scud One’a, „PA2: The Director’s Cut” Marco Polo, „The Second Album” Latyrx czy „Look On The Blight Side” Louisa Logica. Jednak na tym nie kończy się lista Zco wypuszczonych projektów. W ub. tygodniu trafił do obiegu kolejny album Dragon Fli Empire, „Mission Statement”, będący pierwszym pełnym longplayem kanadyjskiej formacji po kilkuletniej przerwie.

Na łamach naszego serwisu często pojawiają się artykuły o wykonawcach Kraju Klonowego Liścia. W tym miejscu wystarczy wymienić Piece Of Mind, Factora, Notes To Self, Muneshine’a, Iana Kamau czy Souls Rest. W sierpniu ukazał się na stronie też wpis poświęcony wspólnemu wydawnictwu Infinito 2017 & DJ Cosm jako Eternel Cosmique, „Dope Fresh”. Właśnie drugi z tych twórców od ponad dekady tworzy wraz z Teekayem grupę Dragon Fli Empire. Duet wywodzący się z Calgary prowadzi działalność zgodną z korzeniami hip hopu, prezentując nagrania oparte o stare założenia przyjęte przez undergroundowych wykonawców. Muzyka zespołu zdobyła uznanie w oczach sympatyków korzennego rapu nie tylko w Ameryce Północnej, ale także w Europie i Japonii.

Największa aktywność DFE przypadła na lata 2003-09, kiedy formacja wydała przede wszystkim 3 albumy oraz EP-kę. „Conquest”, „The Invasion LP”, „Redefine” i „Intermission EP” ukazały się nakładem Makebelieve Records, wytwórni płytowej założonej przez Kanadyjczyków. Twórczość zespołu docenili właściciele japońskiego labelu P-Vine Records, wypuszczając w 2007 roku kompilację „Inquest”. W następnych latach Teekay & DJ Cosm skupili się głównie na solowych materiałach. Pierwszy z nich udowodnił, iż potrafi dobrze sobie radzić zarówno w roli rapera, jak i producenta. Artysta opublikował m.in. „Sunrise Soirée EP” i „TKTV Beat Tape”, do których dołożył w tym roku płytę producencką „psYYChology”. Z kolei jego partner muzyczny wydał „Time and Space” oraz ww. projekt z Infinito 2017 „Dope Fresh”. Jako Dragon Fli Empire kanadyjscy twórcy nagrali wraz z Def-Chapem „DFE vs DEF – EP”. Wydawnictwo trafiło do obiegu w styczniu b.r. i stanowiło wstęp do nowego longplaya grupy. „Mission Statement” okazało się kolejnym wartościowym materiałem DFE.

Dragon Fli Empire prezentuje Mission StatementPoczątkowo premierę wydawnictwa zapowiadano na październik, ale ostatecznie materiał ukazał się 5 listopada, co i tak w porównaniu do wielu innych płyt stanowi tylko drobny poślizg. Pomimo 4-letniej przerwy grupa nic nie straciła ze swojego wcześniejszego stylu i zacięcia do tworzenia rapu z duszą. Hasłem przewodnim projektu jest z pewnością udowodnienie odbiorcom, że Kanadyjczyków nadal stać na wydawanie więcej niż porządnego rapu, dedykowanego słuchaczom poszukującym czegoś więcej niż miałkich treści i chwytliwych beatów. Dragon Fli Empire na „Mission Statement” pokazuje klasę, co widać po całości utworów zgromadzonych na tym LP. Teekay prezentuje dojrzały rap; poszczególne zwrotki są dobrze złożone, tematy umiejętnie przedstawiane, w czym swoją rolę odegrali również zaproszeni na album goście (m.in. Birdapres, Sadat X, Qwazaar, Thaione Davis, Ghettosocks). DJ Cosm przy wsparciu Metawona (obaj producenci tworzą duet Metacosm) zatroszczył się o spokojne i wyważone brzmienie, idealnie pasujące do warstwy lirycznej płyty. Dzięki temu otrzymaliśmy kolejny dowód na to, iż kanadyjscy artyści hip hopowi potrafią dostarczyć rap utrzymany na odpowiednio wysokim poziomie.

„Mission Statement” opublikowano w całości na Bandcampie. Wydawnictwo w wersji elektronicznej i fizycznej (płyty CD) wraz z koszulkami można bezpośrednio nabyć za pośrednictwem tego serwisu (wydanie digitalowe póki co dostępne nieodpłatnie na BC). Dragon Fli Empire promuje nowy album poprzez dwa singlowe nagrania – „The Daily News Pt. 2” i „Back Up”. Oba utwory umieszczono bezpłatnie w sieci. Dodatkowo powstał też videoclip powstałe do drugiego z tych tracków, oparty o serial animowany „Black Dynamite”.

UPDATE #1: Kanadyjczycy przygotowali kolejne video promujące ich płytę. Tym razem obraz powstał do utworu otwierającego „Mission Statement”„Ain’t Goin’ Down”.

UPDATE #2: Dragon Fli Empire wypuściło trzeci teledysk do „Mission Statement”. DFE nakręciło obraz do zamykającego płytę nagrania „Train of Thought”. Wszystkie zdjęcia do tego klipu powstały w trakcie europejskiej trasy koncertowej Kanadyjczyków, która odbyła się w lutym 2014 roku.

UPDATE #3: DFE zorganizowało konkurs producencki na remix „Supreme”. Wybrane alternatywne wersje tego nagrania trafiły na „Supreme Remixes EP”.

UPDATE #4: Po upływie roku od premiery płyty, Dragon Fli Empire zdecydowało się wypuścić wersję deluxe „Mission Statement”. Wydawnictwo rozszerzone o remiksy znajdziecie na Bandcampie. Ponadto ukazał się czwarty klip promujący longplay, który nakręcono do utworu „All Wrong”.

Tracklista

 1. Ain’t Goin’ Down
 2. Mission Statement feat. Birdapres
 3. Supreme
 4. The Daily News Pt. 2 feat. Sadat X
 5. Superhero
 6. Was feat. royceBIRTH & Relic
 7. Back Up feat. Qwazaar & Thaione Davis
 8. The Way It Goes feat. Yolanda Sargeant
 9. Gimme the Mic feat. Ghettosocks & Def 3
 10. Fire on Ice feat. Lady C
 11. All Wrong
 12. Chop Chop
 13. Train of Thought