Kazumi Kaneda - Beginning Of ThoughtPrzy niczym nieograniczonym dostępie do nowych płyt napływających z całego świata można pokusić się o masę spostrzeżeń. Choćby przy okazji tegorocznego lata w USA zmieniono dzień premier płytowych z wtorku na piątek. Amerykanie też starają się na ogół wypuszczać wiele singli zapowiadających każdą płytę. Natomiast u wydawców ze Starego Kontynentu można zauważyć większą dbałość o dokładne opisy projektów i międzynarodową promocję materiałów. W opozycji do nich stoją Australijczycy czy Japończycy, od których nierzadko trudno wyciągnąć większe wprowadzenia do poszczególnych wydawnictw. W związku z powyższym za każdym razem należy doceniać fakt, że wybrani tamtejsi twórcy decydują się na niestandardowe w ich przypadku działania promocyjne. W tym miejscu warto wspomnieć o „Beginning Of Thought” Kazumiego Kanedy, które przewinęło się przez sporo europejskich i amerykańskich stron muzycznych.

Japońscy producenci są na ogół szalenie ciekawymi postaciami. W przypadku beatmakerów podchodzących z Nippon niemal zawsze pojawia się mocno rozwinięty ich warsztat inspirowany muzyką rozciągającą się od jazzu po korzenny hip hop. Wielu tamtejszych twórców z powodzeniem łączy oba świata muzyczne, co wyraźnie pokazuje twórczość Kazumiego Kanedy. Tokijski multiinstrumentalista (kolejna istotna strona działalności tamtejszych muzyków) przez lata przygotowywał nagrania w domowym zaciszu. Blisko 40-letni wykonawca od dawna żywo interesuje się jazz-hopem i klasycznymi rozwiązaniami używanymi przez producentów pokroju Buckwilda czy J Dilli. Wszystko to znalazło miejsce na premierowej płycie. „Beginning Of Thought” jest utrzymane w świetnym klimacie, który czyni z tego wydawnictwa więcej, aniżeli porządną muzyczną strawę.

Kazumi Kaneda wydaje Beginning Of ThoughtPrzy wydaniu i promocji projektu Japończyk podjął współpracę z brytyjskim netlabelem Hard Jazz 7. Właśnie dzięki temu zabiegowi stało się jasne, że materiał trafi do europejskich i amerykańskich serwisów muzycznych, co byłoby mocno wątpliwe, gdyby album był promowany standardowymi metodami przyjmowanymi w Azji Południowo-Wschodniej. Głównym założeniem japońskiego muzyka było ukazanie na płycie dwóch odległych światów – analogowego (opartego na gramofonach Technicsa i syntezatorach) i współczesnego (kojarzonego z oprogramowaniem komputerowym). Zderzenie tych jakże odmiennych realiów przyniosło zaskakująco dobry efekt. „Beginning Of Thought” stanowi kapitalną fuzję brzmień pochodzących z różnego okresu w rozwoju muzyki. Wszystko to skrzętnie Kazumi Kaneda spiął klamrą jazz-hopową. Już od otwierającego longplay „Intro” rzuca się w oczy uszy rozległa wiedza muzyczna, która pozwoliła Japończykowi na odpowiednie dobranie poszczególnych składników na płycie. Wrażliwość, estetyka i odpowiednio przygotowane zaplecze również odegrały niemałe znaczenie na tym albumie. W końcu „A New Day”, „Effective Grid”, „Simple Key” czy „Patchworks” podano z dużym smakiem. Po bliższym zapoznaniu się z „Beginning Of Thought” nietrudno też o skojarzenia przywodzące na myśl projekty wydane naście lat temu. Wystawia to jak najlepszą laurkę produkcji Kanedy. Instrumentalny hip hop podany w jazzowej panierce w wydaniu tokijczyka brzmi znakomicie i wypada to docenić, gdyż teraz niewielu artystów podchodzi do tworzenia muzyki w tak właściwy sposób, jak właśnie bohater dzisiejszego artykułu.

Wydawnictwo można odsłuchać za pośrednictwem Spotify. Przedsmak pełnego albumu w postaci ponad 16-minutowego miksu znajdziecie na Bandcampie i Hearthis.at. „Beginning Of Thought” trafiło do sprzedaży w postaci cyfrowej (iTunes, Amazon) i fizycznej (płyty kompaktowe). Kazumi Kaneda stworzył w pełni udaną płytę, dzięki której właściwie przedstawił się międzynarodowej publiczności. Już teraz warto wypatrywać kolejnych projektów japońskiego producenta.

Tracklista

 1. Intro
 2. A New Day
 3. Ring Side
 4. Effective Grid
 5. An Incredible
 6. Simple Key
 7. Interlude
 8. Unity
 9. The Unexplored Region
 10. Patchworks
 11. ZEN
 12. Analog Is Pursued
 13. Sardis
 14. Moderate Lightly