Homeboy Sandman - Kindness For WeaknessBranża fonograficzna rządzi się własnymi prawami. W tym niezwykle wymagającym środowisku przez dłuższy okres wytrwają tylko najlepsi i najsprytniejsi. Dotyczy to zarówno wykonawców, jak i wydawców. Specyfikę świata muzycznego dokładnie poznali szefowie tzw. majorsów, jak i mniejszych oficyn wydawniczych. Akurat niezależne wytwórnie płytowe przywodzą na myśl szereg rozmaitych zagadnień. Jeżeli przyjrzymy się firmom rozpoczynającym działalność w undergroundowych realiach, to szybko okaże się, że przez dłużej przetrwała jedynie garstka z nich. We współczesnych czasach nadal liczącymi się wydawcami pozostają Stones Throw Records, Rhymesayers Entertainment czy Fat Beats Records. Pierwsza z tych wytwórni opublikowała w tym roku sporo udanych materiałów. Wśród nich wyróżnimy „Kindness For Weakness” Homeboya Sandmana.

W dalszym ciągu alternatywni artyści potrafią pozytywnie zaskoczyć, spotykając się przy tym z sympatią mediów i słuchaczy. Z drugiej strony, niewielu współczesnych oryginalnych i niesztampowych twórców wypływa na szersze wody. Dlatego też tym bardziej należą się słowa uznania Homeboyowi Sandmanowi, który przeszedł długą zanim otrzymał należyty szacunek w środowisku muzycznym.

Wychowanek nowojorskiego Queens wiele lat spędził na lokalnej scenie hip hopowej, za każdym razem podejmując pracę u podstaw i ciężko pracując na swoje nazwisko. Wydana przez niego debiutancka płyta „Actual Factual Pterodactyl” nie zrobiła większego wrażenia nawet na sympatykach undergroundu, pomimo tego iż zasługiwała na znacznie więcej ze strony odbiorców. Po przeciętnym początku Homeboy Sandman nadal sukcesywnie rozwijał swój warsztat, co doceniła słynna oficyna wydawnicza Fat Beats Records. Drugi album artysty, „The Good Sun”, trafił do obiegu właśnie nakładem tego labelu. Szersza i skuteczniejsza promocja, a także lepsza zawartość materiału zdecydowanie pomogły na tym etapie kariery muzycznej nowojorczyka. Wydanie tej produkcji okazało się kluczowe dla dalszych losów Angela Del Villara II, gdyż dzięki tej płycie jego warsztat doceniła kultowa wytwórnia płytowa Stones Throw Records, proponując Homeboyowi Sandmanowi podpisanie długoterminowego kontraktu płytowego.

Od momentu wejścia bohatera dzisiejszego artykułu w szeregi STR minęło 5 lat. Przez ten okres wypuścił on pełno wartościowej i nieschematycznej muzyki. Do najważniejszych projektów oryginalnego rapera należą longplaye „First Of A Living Breed” i „Hallways„. Przede wszystkim pierwszy z tych albumów osiągnął znaczący sukces w środowisku muzycznym. Oprócz tego Homeboy Sandman opublikował pełno EP-ek, z których każda powstała przy udziale różnych producentów. „Chimera”, „All That I Hold Dear”, „Kool Herc: Fertile Crescent” czy „White Sands” trzymały równy poziom, pozwalając przy tym nowojorczykowi na zdobywanie uznania na scenie hip hopowej. Przy częstym koncertowaniu i udzielaniu się w sieci internetowej inni wykonawcy zwrócili na niego uwagę. Najmocniejszą nić porozumienia znalazł on z Aesop Rockiem. Osobliwy duet artystów wydał dwie wspólne EP-ki – „Lice” i „Lice Two: Still Buggin’„. Oba projekty są udanymi dodatkami do ostatnich pełnych albumów tych twórców. „The Impossible Kid” Aesop Rocka to jedno z najlepszych wydawnictw 2016 roku, zaś „Kindness For Weakness” to pod wieloma względami szczera i niestandardowa płyta.

Homeboy Sandman wydaje Kindness For WeaknessPremiera trzeciego longplaya mieszkańca Queens wydanego przez Stones Throw Records odbyła się 6 maja. Po nieco niższej formie na „Hallways” Homeboy Sandman zaprezentował na tegorocznym albumie pełną gamę swoich nieprzeciętnych możliwości. We współczesnym rapie niewielu może równać się z nim pod względem błyskotliwych gier słownych, zawierających niekiedy nie tylko podwójne dno, lecz również multum sprytnie ukrytych znaczeń i odwołań do otaczającego nas świata. Przez wszystkie teksty rapera o latynoskich korzeniach przemawia szczerość i skromność, czym zjednał on sobie dziesiątki fanów. Wszystko to pojawiło się na właśnie „Kindness For Weakness”.

Całość LP znakomicie koreluje ze świeżymi i odpowiednio dobranymi podkładami, stanowiącymi znak rozpoznawczy Homeboya Sandmana. Trudno zestawić z nim drugiego Emceego równie umiejętnie potrafiącego odnaleźć się w minimalistycznych i świeżych beatach. Co istotne, o warstwę muzyczną zadbali producenci kojarzeni z jakże odmiennymi klimatami i brzmieniami. Na uwagę zasługuje także fakt, kto odpowiada za beaty na „Kindness For Weakness”. Large Professor, J57, Jonwayne, Georgia Anne Muldrow, RJD2, Edan, Eric Lau, Paul White, El RTNC – takiej plejady beatmakerów na jednej płycie nie spotykamy zbyt często. Potencjał drzemiący w tych podkładach skwapliwie wykorzystał gospodarz albumu. Tematyka większości nagrań zawartych na LP krąży wokół szeroko rozumianej serdeczności, omawianej pod różnym kątem przez HS. Pomimo tego iż tytuł wydawnictwa posiada gorzki wydźwięk, to nie dominuje tutaj bezproduktywne narzekanie i posługiwanie się oklepanymi frazesami. Wręcz przeciwnie – „Kindness For Weakness” podaje przepis, w jaki sposób można stanąć w opozycji do współczesnego świata, pozostając przy tym szczerym i honorowym wobec siebie.

Album opublikowano na licznych stronach streamingowych (Bandcamp, Spotify, Deezer, itp.). Stones Throw Records wypuściło „Kindness For Weakness” na płytach kompaktowych i winylowych, a także w wersji elektronicznej. Wiosenny materiał promuje pełno singli. Do „Talking (Bleep)”, „Eyes” i „Nonbelievers” ukazały się videoclipy. Dodatkowo Homeboy Sandman wystąpił w jednym odcinku serii „Dungeon Sessions”, a w dniu premiery LP artysta tradycyjnie już udostępnił bonusowy utwór („Kindness For Weakness OUT NOW”). Nowojorczyk pozostaje wiodącą postacią alternatywnej strony rapu, będąc przy tym jednym z motorów napędowych STR.

Kup „Kindness For Weakness” LP w AsfaltShopie

Tracklista

 1. Heart Sings (prod. Jonwayne)
 2. Eyes (prod. Georgia Anne Muldrow)
 3. Real New York feat. I Am Many (prod. 2 Hungry Bros)
 4. Seam by Seam feat. Until the Ribbon Breaks (prod. Until the Ribbon Breaks)
 5. It’s Cold feat. Steve Arrington (prod. Large Professor)
 6. Talking (Bleep) (prod. Edan)
 7. Gumshoe (prod. RJD2)
 8. Keep it Real feat. Mystro (prod. Nin Vibe)
 9. Earth, Wind, Fire, Water feat. yU, Tah Phrum Duh Bush & Shad (prod. V-Man)
 10. Funhouse (prod. Eric Lau)
 11. Sly Fox (prod. Paul White)
 12. God (prod. Paul White)
 13. Nonbelievers (prod. El RTNC)
 14. Speak Truth feat. Kurious, Breeze Brewin & Aesop Rock (prod. J57)

Zapisz

Zapisz

Zapisz