Kolejni wykonawcy na festiwalu Hip Hop Kemp 2011 - line-up cz. 6Już szósty tydzień trwa ogłaszanie artystów, którzy w dniach 18-20 sierpnia 2011 wystąpią podczas 10. edycji festiwalu Hip Hop Kemp. Towarzyszy temu przypominanie wykonawców, którzy napisali historie ubiegłych odsłon tego wydarzenia muzycznego. Tym razem przenosimy się do 2007 roku aby na nowo przyjrzeć się temu, co się działo wtedy w Hradec Kralove.

Szósta edycja imprezy odbyła się w dniach 24-26 sierpnia 2007 roku i mogłaby się wydawać zwyczajną, bo nie zmieniło się ani miejsce, a 6. jubileusz zwykle nie jest hucznie obchodzony. Jednak nie w przypadku Hip Hop Kemp, ponieważ kolejne spotkanie fanów niezależnego rapu z całego świata stało się jeszcze bardziej wielkoformatowe od jego poprzednich edycji. Na terenie dawnego lotniska wojskowego w Hradec Kralove zamieszkało blisko 20 tysięcy sympatyków hip hopu. Niektórzy z uczestników 6. wydania HHK pojawili się na terenie lotniska na kilka dni przed oficjalnym startem eventu. A na niebie przez 72 godziny trwania festiwalu na niebie (również nocą) królowało słońce (pomijając ulewę stulecia w noc podczas before party Hip Hop Kempu).

Aby zdementować pojawiające się w mediach pogłoski na temat  śmierci hip hopu, ponad 200 artystów miało nie lada trudne zadanie, z którym poradzili sobie bez zarzutu. Rozpoczęli Dave Ghetto, Mystic & Hezekiah, dalej HHK Polish Underground All-Stars, którzy wystąpili z m.in. premierowym pokazem „Polskiego Hymnu Hip Hop Kemp”. A każdy, kto spędził ten występ pod sceną, miał szansę złapać  płytę z HHK 2007 Polish Mixtape DJ’a Positive. W sobotę, mimo wczesnej pory, wydarzeniem był występ reaktywowanego na kilka koncertów Warszafskiego Deszczu. Później main stagem zawładnęli m.in. Bahamadia, charyzmatyczny i szalony Redman (niezapomniane show z dodatkiem w postaci skoków z dużej wysokości do publiczności), wybuchowi Dilated Peoples, undergoundowi Cunninlynguists, czy festiwalowego weterana, DJ’a Vadima z uroczą żoną Yarah Bravo w ramach projektu Soundcatcher Soundsystem.

Arsonists zagrają na festiwalu Hip Hop Kemp 2011Gigantyczną energię wskrzesili na koniec festiwalu w 2007 roku najbardziej uznani krzykacze w historii rapu. Nowojorski duet M.O.P. niemalże rozpalił ogień pod główną sceną, gdy zagrali jeden z najbardziej energetycznych utworów ostatniej dekady – „Ante up!”. Na festiwalu pojawił się także umiarkowanie wówczas znany Black Milk, który w kolejnych latach wypłynął na czołowy głos nowoczesnego, ambitnego undergroundu. Oprócz WFD Polskę bardzo godnie reprezentował stały bywalec Hip Hop Kemp, Eldo (wystąpił z Józkiem z Grammatika) oraz debiutant w Hradec Kralove – Molesta Ewenement. Kto by wówczas pomyślał, że za kilka lat pozornie biegunowo odmienne oblicza polskiej sceny stworzą wspólny projekt?

Random Axe wystąpią na festiwalu Hip Hop Kemp 2011Do grona gwiazd Hip Hop Kemp 2011 dołącza warszawski projekt Parias (Eldo, Włodi i Pelson), który 30 kwietnia wypuścił jakże długo oczekiwany debiutancki album. Do Czech wrócą także M.O.P. oraz Black Milk, tym razem przy wsparciu innych znanych bywalcom festiwalu ikon podziemia – Guilty Simpsonem oraz Seanem Price (Heltah Skeltah, Boot Camp Clik), w ramach nowego projektu o nazwie Random Axe (kolektyw zapowiedział wydanie płyty 14 czerwca b.r.). Oliwy do ognia doleją podpalacze, czyli Arsonists – legendy nowojorskiego undergroundu końcówki lat 90. XX wieku. Ponadto na hradeckiej scenie zameldują się Moja Reč, TyNikdy i Sedge Warbler.

Już przy następnej odsłonie tegorocznego line-upu, przypomnimy 7. edycję festiwalu Hip Hop Kemp. Wtedy, w 2008 roku, fani dobrego rapu spotkali się w  Hradec Kralove w dniach 22-24 sierpnia.

Bilety normalne i karnety VIP na festiwal w promocyjnych cenach można kupić w Polsce w przedsprzedaży przez internet oraz punktach sieci Eventim.