Kolejni wykonawcy na tegorocznym Białystok Up To Date FestivaluNa początku czerwca b.r. opublikowałem na stronie artykuł dotyczący pierwszej części artystów, którzy wystąpią na tegorocznym Białystok Up To Date Festivalu. Po kilku tygodniach organizatorzy ujawnili kolejne szczegóły line upu imprezy. Do ogłoszonych wcześniej wykonawców (m.in. Looptroop Rockers, Pariasu, Małpy, Zeusa, Roberta Hooda, Biosphere’a) dołączają: Dope D.O.D., Scratch Perverts, Robert Henke, Łona, Coco Bryce, Silent Servant, Aux88 pres. Black Tokyo, Diox & The Returners, Ed Cox, Yagya i Pleq. Poniżej szersze informacje o drugiej części artystów, którzy zagrają we wrześniu w Białymstoku.

Dope D.O.D.

Jedno z tegorocznych objawień europejskiego hip hopu. Fuzja hardcore’owego hip hopu z brzmieniami dubstepowymi (dubstep rap?). Trio holenderskich raperów – Dopey Rotten, Skits Vicious i Jay Reaper, wspartych przez producenta Petera Chimunyę w kilka miesięcy zaskarbili sobie sympatię wielu słuchaczy muzyki, głównie za sprawą niesamowitego teledysku powstałego do singla „What Happened”. Debiutancki album Dope D.O.D. zatytułowany „Branded” powinien ukazać się na rynku fonograficznym jesienią 2011 roku.

Scratch Perverts

Na Białystok Up To Date Festivalu zagości dwóch z trzech reprezentantów jednego z najlepszych crew turntablistycznych na świecie – Scratch Perverts. Wspólnie zdobyli mnóstwo nagród i wyróżnień na wszelakich zawodach DJ’skich na całym świecie, osiągając przy tym poziom turntablismu dostępny tylko dla niewielkiego grona ludzi. Po prostu używają gramofonów jako instrumentów muzycznych i w tym przypadku nie jest to określenie na wyrost. W Białymstoku na scenie pojawią się Tony Vegas i Primecuts (Plus One zostaje w Anglii).

Łona

Adam Zieliński, kiedyś kojarzony z grupą Wiele C.T., szerzej poznany dzięki kawałkowi „Złota Rybka” na „Kompilacji K2” O$ki. Niesamowicie trafne, zabawne i dające do myślenia teksty to arsenał Łony w walce z banałem codzienności, do którego należy jeszcze producenta jego nagrań – Webbera. Jego debiutancki album „Koniec Żartów” został wydany w listopadzie 2001 roku w Asfalt Records. Od tamtej pory Adam ciągle związany z tą samą wytwórnią podbija umysły chcących czegoś więcej Polaków. We wrześniu b.r. ukaże się czwarty longplay Łony i Webbera„Cztery i Pół”.

Diox & The Returners

Diox to członek zespołu Hi-Fi Banda, z którym to nagrał trzy nieoficjalne płyty oraz dwa oficjalne longplaye („Fakty, Ludzie, Pieniądze” i „23:55”)– wydane nakładem labelu Prosto. Reprezentował Polskę razem ze swoją grupą na czeskim festiwalu Hip Hop Kemp w 2009 i 2010 roku. Debiutancki solowy album Dioxa„Logika Gry” ukazał się w pierwszej połowie 2011 roku.  Towarzyszyć mu będą znani chociażby z zeszłorocznej edycji Białystok Up To Date Festivalu, bądź z produkcji wielu płyt (w tym dwóch longplayów nagranych wraz z El Da Senseiem„Global Takeover” i „GT2: Nu World”) – The Returners.

Bialystok Up To Date Festival 2011Robert Henke

Człowiek instytucja. Muzyk, artysta, wykładowca, programista, władca multimediów. Od czasów legendarnego Chain Reaction eksperymentuje w muzyce i sztuce dzięki inspiracji na pograniczu kultury klubowej i zaplecza akademickiego. Bez niego nie byłoby programu Ableton, jedynych w swoim rodzaju performance’ów audio-video, niezwykłych instalacji. Będziemy mieli wielki zaszczyt gościć Roberta Henke także na imprezie poprzedzającej Up To DateAmbient Park z live actem surround stworzonym specjalnie pod białostockie Planty.

Aux88 pres. Black Tokyo

Co się stanie, gdy zestawisz utytułowanego tancerza z zacięciem muzycznym ze świetnym DJ’em? Aux 88! Keith Tucker i Tommy Hamilton to legendy electro z 20-letnim doświadczeniem na scenie. To ludzie, którzy pchają ten gatunek do przodu, pamiętając o swoich korzeniach w old schoolowym hip hopie. Ich ostatni album to większy niż dotychczas ukłon w stronę techno. W Białymstoku możecie liczyć na premierowy, nieposkromiony live show z europejskiej trasy duetu. Artyści wystąpią po raz pierwszy w Polsce.

Coco Bryce

Młody stażem producent z Beneluksu. Kiedyś deskorolkowiec, pamięta jak glitch hop i dubstep nie istniały, a „Big Brother” był świetnym magazynem o sportach ekstremalnych, a nie kiepskim programem typu reality show w TV. Coco Bryce komponuje post hip hopowe beaty, zahaczające o różnych stylów elektronikę.

Silent Servant

Silent Servant to producent i DJ odpowiedzialny za jedne z najbardziej eklektycznych i innowacyjnych brzmień techno odkrytych w ostatnich latach. Będąc jednym z talentów wyciągających techno z kryzysu, szybko wylądował w szeregach kolektywu Sandwell District, w którym jest również twórcą oprawy graficznej. Historia twórczości Mendeza (jego prawdziwe nazwisko) nie jest jednak krótka. Już jako 16-latek, w latach 90.tych XX wieku, odpowiadał za najlepsze imprezy techno w centralnej części Stanów Zjednoczonych. W chwili obecnej nie ma już kontynentu, na którym nie zagrał, odwiedzając najbardziej prestiżowe kluby i festiwale Los Angeles, Berlina czy Osaki.

Ed Cox

Człowiek, który gra na akordeonie do przeróżnych połamanych breakcore’owo-jungle’owych beatów. Przebiera się przy tym za klauna, robi totalnie odjazdowe show – skacze, pływa, śpiewa i co nie tylko. Jest twórcą clowncore’u, współzałożycielem wytwórni Life4land, zajmującą się wszelkiej maści muzyką, od grime’u po rzeczone wcześniej mieszanki jungle’owo-core’owe.

Yagya

Jego islandzkie nazwisko brzmi tak dziwnie, że nawet nie wiemy jak je wymówić. Ale co z tego, skoro jego muzyka steruje uczuciami tysięcy słuchaczy ambientu i dub techno na całym świecie. Od dziecka uczył się jak wykorzystywać syntezatory do tworzenia nastroju w muzyce, dzięki czemu wydał trzy albumy: „Rhythm of Snow” (Force Inc.), „Will I Dream During the Process” i „Rigning” (Sending Orbs) – każdy z nich to podróż w intensywnie lekkie dźwięki. We wrześniu również na Węglowej.

Pleq

Pleq to solowy projekt Bartosza Dziadosza, muzyka, który eksperymentuje z dronem, down tempo, glitchem i nowoczesną klasyką. Jego prace opierają się niezależnie syntetyzowanych dźwiękach, często przy użyciu skrzypiec czy pianina. Cudownie ujmująca melancholia łączy się typowo technologicznymi dźwiękami. Pleq to artysta znany bardziej na świecie niż Polsce.


Od 11 lipca nastąpiła zmiana cen wejściówek na Białystok Up To Date Festival. Karnety dwudniowe kosztują teraz 59 zł, natomiast bilety na poszczególne dni imprezy są do nabycia po 30 (piątek) i 45 zł (sobota). Wejściówki można kupić za pośrednictwem Ticket Pro.