Talib Kweli – Gutter RainbowsStyczeń zostanie wypełniony na U Call That Love przez informacje o nadchodzących oraz nieco starszych wydawnictwach płytowych, a także podsumowaniem ubiegłego roku, o którym szerzej pod koniec tego weekendu. Po przedstawieniu nowości płytowych RJD2 odwiedzimy równie uznaną postać na scenie hip hopowej, Taliba Kweliego, aby zaprezentować w serwisie jego kolejny album „Gutter Rainbows”.

Wywodzący się z Brooklynu Emcee, to postać doskonale znana fanom niezależnego, jak i mainstreamowego hip hopu. Talib Kweli Greene w branży muzycznej działa już od drugiej połowy lat 90.tych XX wieku. Przez ten czas dorobił się pokaźnej dyskografii, wystąpił gościnnie na całej masie albumów, zagrał setki koncertów na całym świecie. Lista osób, z którymi współpracował stanowi przykład na to, jak w ostrożny sposób łączyć oddanie korzeniom kultury, a zarazem brać udział w komercyjnych przedsięwzięciach na szeroką skalę. Z pewnością należy uszanować jego wkład w rozwój hip hopu i działalność społeczną (w 2000 roku wraz z Mos Defem stał się właścicielem księgarni Nkiru, przekształconej później w organizację non-profit o nazwie Nkiru Center for Education and Culture).

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat wydawnictwa płytowe Taliba Kweli spotykały się z różnymi opiniami i recenzjami. Oczekiwania wobec Emcee zawsze postawione były wysoko, nie inaczej stało się w przypadku wydanego w pierwszej połowie 2010 roku drugiego albumu Reflection Eternal „Revolutions Per Minute” (longplay pozostawiam do oceny Czytelnikom strony). Podkreślano również wpływ wytwórni płytowych (m.in. Warnera) na zawartość albumów brooklyńskiego artysty. Raper zdawał się być także znużony ingerencją przedstawicieli branży muzycznej w nagrywane produkcje. Rozwiązaniem na ww. przeszkody okazuje się najnowszy krążek artysty.

„Gutter Rainbows” to nic innego jak powrót do pełnej artystycznej niezależności i skupienie się na oddaniu płyty przedstawiającej w pełni pana Greene’a. Talib Kweli postanowił cofnąć się do swojego dzieciństwa, w naturalny sposób nawiązując do starych czasów i historii. Do pomocy dobrał sobie szanowanych w świecie artystów. Szczególnie interesująco wygląda lista producentów: 88-Keys, M-Phazes, Shuko, Marco Polo, S-1, Khrysis, 6th Sense, Ski Beatz, E. Jones, Nick Speed, Blaq Toven, Oh No i Maurice Brown. Jeżeli do tego dodamy wokale Seana Price’a, Jean Grae, Chace’a Infinite’a, Outasighta, Nigela Halla i Kendry Ross, to otrzymamy doprawdy interesujący zestaw gości na „Gutter Rainbows”.

Wydaniem czwartej solowej płyty Taliba Kweli zajmie się nowo powstały label Javotti Media/3D. Oficjalnie „Gutter Rainbows” trafi do sprzedaży 25 stycznia, z tym, że próżno będzie szukać płyty na sklepowych półkach. Początkowo informowano o tym, iż krążek ukaże się na terenie Stanów Zjednoczonych tylko w formacie digital, a wersja winylowa i CD trafi na rynek europejski i azjatycki. Jednak, plany zostały zmienione i również na rynku amerykańskim album będzie dostępny we wszystkich formatach (sprzedaż płyt CD i limitowanej wersji winylowej za pośrednictwem Underground Hip Hop).

UPDATE #1: Pojawiły się również teledyski promujące „Gutter Rainbows” zrealizowane do utworów „I’m On One” oraz „Cold Rain”, które prezentuję poniżej tracklisty.

UPDATE #2: W kolejnych miesiącach wypuszczono trzy nowe klipy, odpowiednio do singli „How You Love Me”, „Mr. International” i „Uh Oh”.

Tracklista

 1. After The Rain (prod. 88-Keys)
 2. Gutter Rainbows (prod. M-Phazes)
 3. So Low (prod. Shuko)
 4. Palookas feat. Sean Price (prod. Marco Polo)
 5. Mr. International feat. Nigel Hall (prod. S-1)
 6. I’m On One (prod. Khrysis)
 7. Wait For You feat. Kendra Ross (prod. S-1)
 8. Ain’t Waiting feat. Outasight (prod. 6th Sense)
 9. Cold Rain (prod. Ski Beatz)
 10. Friends & Family (prod. E. Jones)
 11. Tater Tot (prod. Nick Speed)
 12. How You Love Me feat. Blaq Toven (prod. Blaq Toven)
 13. Uh Oh feat. Jean Grae (prod. Oh No)
 14. Self Savior feat. Chace Infinite (prod. Maurice Brown)