Vast Aire - Best Of The Best Vol. 1Przenieśmy się w czasie do początku tego millennium i przyjrzyjmy się pokrótce undergroundowi z tamtego okresu. Kilkanaście lat niezależne kręgi hip hopowe przeżywały swój rozkwit. Właśnie wtedy ukazało się pełno wartościowych płyt autorstwa różnych artystów. Lista wartościowych produkcji sprzed dekady jest naprawdę długa, a niejedno wydawnictwo określa się obecnie mianem kultowego. W połowie ub.r. serwis muzyczny Pigeons & Planes utworzył ranking 30 najlepszych undergroundowych albumów. Nie zabrakło tam miejsca dla klasycznego longplaya Cannibal Ox, „The Cold Vein”. Po wydaniu tego projektu w 2001 roku, Vast Aire & Vordul Mega skupili się na karierach solowych, z czego większe dokonania na scenie muzycznej przypadły pierwszemu raperowi. W tym roku pojawiła się składanka najlepszych nagrań artysty wydana przez label Below System„Best Of The Best Vol. 1”.

Wśród postaci związanych z undergroundem i zaczynających swoją działalność kilkanaście lat temu, wiele osób dorobiło się mocnej pozycji w rapie. Bohater tego artykułu pochodzący z Nowego Jorku niewątpliwie zalicza się do szanowanych wykonawców i to nie tylko ze względu na wydanie albumu „The Cold Vein” czy prowadzoną aktywność w ramach grup Atoms Family, Mighty Joseph oraz The Weathermen. W przypadku Vast Aire’a dużą rolę odegrały jego solowe materiały. W kolejności chronologicznej ukazały się następujące płyty Emceego: „Look Mom… No Hands” (2004), „The Best Damn Rap Show” (2005), „Dueces Wild” (2008), „OX 2010: A Street Odyssey” (2010). Ostatni longplay wypuszczony przy współpracy z Fat Beats Records i Man Bites Dog Records spotkał się różnymi opiniami i recenzjami, jednak przeważały pozytywne opinie dotyczące tego wydawnictwa. Na przestrzeni tych wszystkich lat nowojorczyk uzbierał całkiem pokaźną liczbę nagrań. Najlepsze smakołyki trafiły na „Best Of The Best Vol. 1”, będący również uhonorowaniem jego dotychczasowej kariery muzycznej.

Za przygotowanie tego projektu odpowiada holenderski label Below System, mający na swoim koncie reedycję „Between A Rock And A Hard Place” Artifacts czy „Waiting for the Good Life” JR & PH7. Płyta z wybranymi trackami członka Cannibal Ox trafiła do sprzedaży w pierwszej połowie stycznia b.r. Kompilacja obejmuje 16 utworów pochodzących z różnego okresu w działalności Vast Aire’a. Większość kompozycji pochodzi z solowych materiałów wykonawcy, aczkolwiek nie brakuje również materiału z jego udziałów na projektach innych twórców. Gościnnie na „Best Of The Best Vol. 1” pojawili się Vordul Mega, Virtuoso, Del the Funky Homosapien, Diverse, Sadat X, French Montana, N.O.R.E., Double A.B. i Jadakiss, tworząc wybuchowe i różnorodne towarzystwo. Wśród producentów na tym wydawnictwie znajdziemy Melodiousa Monka, Blue Sky Black Death, Ayatollaha, Mighty Mi, Jake One’a, Bronze Nazaretha, RJD2, Thanosa oraz Harry’ego Frauda.

Wydawnictwo z początku tego roku trafiło na Bandcampa. „Best Of The Best Vol. 1” trafiło do sprzedaży w wersji elektronicznej oraz fizycznej. Płyty CD można nabyć za pośrednictwem sklepu Below System.

Przy okazji wypada poinformować o nie lada niespodziance związanej z Vast Aire’em. Artysta wspólnie z Vordulem Megą poinformowali o reaktywacji Cannibal Ox. Grupa reaktywowała własny label Iron Galaxy Records i szykuje się do wydania płyty zatytułowanej „Gotham (Ox City)”. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu umieszczono na Kickstarterze.

Tracklista

 1. Cold Vein feat. Vordul Mega (Da Cryptic One Mix)
 2. Back To Basics (prod. Melodious Monk)
 3. Bay Of Pigs feat. Virtuoso, Del The Funky Homosapien & Pidi T (prod. Blue Sky Black Death)
 4. Red Pill feat. Karniege (prod. Ayatollah)
 5. Taboo (prod. Mighty Mi)
 6. Buttafly Knife (prod. Mighty Mi)
 7. Ducking Shadows (Sweet Potato Mix) (prod. Melodious Monk)
 8. Why’sdaskyblue (Sky Blue Mix) (prod. Melodious Monk)
 9. Viewtiful Flow (prod. Jake One)
 10. T.V. Land (prod. Melodious Monk)
 11. Slow Blues feat. Byata, Timbo King & Prodigal Sunn (prod. Bronze Nazareth)
 12. Big Game feat. Diverse (prod. RJD2)
 13. The Crush (Falside Mix)
 14. Bargain With The Devil feat. Sadat X (prod. Thanos of Brother Hood 603)
 15. The Man Without Fear (prod. Melodious Monk)
 16. New York Minute feat. French Montana, Double A.B., N.O.R.E. & Jadakiss (prod. Harry Fraud)