MindsOne - Self RelianceUndergroundowi artyści są wysoko cenieni przeze mnie, głównie ze względu na to, iż łatwo można u nich wyczuć pasję i miłość do hip hopu. W przypadku stricte niezależnych raperów i producentów, nieznanych szerszemu spektrum odbiorców, szybko dostrzeżemy oddanie temu, co robią. Jednym ze świeżych przykładów na zespół, dla którego hip hop przewija się przez całe życie, będąc nieodłącznym elementem każdego dnia, jest rezydujący na co dzień w Północnej Karolinie kolektyw MindsOne. Poniżej zamierzam bliżej przedstawić grupę i ich ostatni album – „Self Reliance”.

MindsOne to doskonały przykład na to, że w dzisiejszym hip hopie jest miejsce na świeżość i stricte undergroundowy pazur. Początki zespołu przypadają na 2002 rok, kiedy to Konscience i Tronic postanowili założyć duet i zacząć nagrywać, dzieląc się przy tym produkcją i pisaniem zwrotek. Pierwszy oficjalny materiał duetu – „Mindsone EP” – ukazał się rok później, powoli rozpoczynając drogę artystów do wydania debiutanckiego albumu. W dalszej kolejności zespół opublikował w 2006 roku „The Time Space Continuum”. Pierwszy pełnoprawny album nie przyszedł jednak tak szybko, gdyż dopiero w 2008 roku słuchacze mogli zapoznać się z longplayem „Transitions”. Krążek wydany we współpracy z MussGrov Productions pokazał spory potencjał drzemiący w MindsOne, przynosząc uznanie na lokalnej scenie hip hopowej oraz umożliwiając grupie odbycie trasy koncertowej od Północnej Karoliny po Nowy Jork. Dzięki temu otworzyły się przed zespołem nowe możliwości, przez co łatwiej było zebrać materiał na drugą płytę, „Self Reliance”.

Nagrywanie albumu odbywało się w nowojorskim studiu Chung King Studios, co umożliwiło bezproblemowe dotarcie do zacnych artystów, z którymi współpracowała grupa. Skład MindsOne został uzupełniony o dwóch DJ’ów – DJ’a Slima Deluxe i DJ’a Noumenona, co nadało zespołowi old schoolowy wymiar. „Self Reliance” stanowi konceptualny krążek, który zabiera słuchaczy do codziennego świata członków kolektywu, skupiając się przy tym na dalekich od main streamu wartościach. Przy powstaniu materiału na ten longplay brało udział wielu znamienitych producentów, raperów i DJ’ów. KON Sci podzielił się warstwą muzyczną z Kevem Brownem, J. Rawlsem, Oddiseem, Jamacalousem, Illmindem i Dunciem. Z kolei John Robinson, Johnbeez i wspomniany Kev Brown wspomogli Konscience’a i Tronica, dogrywając swoje gościnne zwrotki. Korzenne brzmienie „Self Reliance” zostało uzupełnione scratchami i cutami przez DJ’a Noumenona, Roba Swifta (o ostatnim projekcie członka ILL Insanity pisałem w tym miejscu), DJ’a Excessa, J Smoke’a i DJ’a Spictakulara. Płyta ukazała się 21 września b.r. nakładem Soulspazm Records.

Poniżej zamieszczam teledysk zrealizowany do singla „Legion Of Doom”, który oddaje niewielką część tego, co znajdziemy na całym LP. Dodatkowo utwór można pobrać z profilu MindsOne na Bandcampie.

UPDATE: Również drugi singiel promujący „Self Reliance” umieszczono na Bandcampie. „Break” z udziałem Roba Swifta, DJ’a Excessa, J Smoke’a & DJ’a Spictakulara można pobrać za $1.

Tracklista

 1. Earth Sciences (prod. KON Sci)
 2. Legion Of Doom (prod. Kev Brown)
 3. Rearrange Everything (prod. J. Rawls)
 4. Shark Week feat. John Robinson & Johnbeez (prod. Kev Brown)
 5. State Of Mind (prod. Oddisee)
 6. Empty Alleyways (prod. KON Sci)
 7. Seven Signs (prod. Jamaculus)
 8. Keep Building (prod. Illmind)
 9. Does That Make Cents? (prod. KON Sci)
 10. Break feat. Rob Swift, DJ Excess, J Smoke & DJ Spictakular (prod. Kev Brown)
 11. Might Be feat. Kev Brown (prod. Dunc)
 12. Torchbearers feat. Seez Mics & Rcyn (prod. KON Sci)
 13. Physical Form (prod. Kev Brown)
 14. The Voices (prod. KON Sci)