Gdańsk Dźwiga Muzę - 26-28.07.2013W letni krajobraz wpisało się wiele mniejszych i większych festiwali odbywających się na terenie całego kraju. Co prawda większość imprez ogranicza się do występów artystów muzycznych, ale można przy tym natknąć się na wydarzenia rozszerzone o dodatkowe elementy. Jednym z przykładów dobrego łączenia różnych dziedzin kultury i sztuki jest festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę. Kolejną edycję przedsięwzięcia łączącego muzykę i taniec zapowiedziano na 26-28 lipca. Największą atrakcją GDM 2013 dedykowaną fanom hip hopu będzie z pewnością koncert KRS-One’a. Poniżej obszerne wiadomości o tym nadchodzącym wydarzeniu.

26-28 lipca 2013 roku, Plac Zebrań Ludowych, ul. 3 Maja, Gdańsk
Gdańsk Dźwiga Muzę 2013
Koncerty:

Piątek 26 lipca (start o godz. 20:00):

  • JWP, Raggafaya, Marika, O.S.T.R.

Sobota 27 lipca (start o godz. 20:00):

  • KRS-One, Nemy, Te-Tris & W.E.N.A.

Niedziela 28 lipca (start o godz. 17:00):

  • Sidney Polak, Jelonek, Lao Che, Strachy Na Lachy, Happysad

Cena biletu:

  • bilety wstępu na imprezę jednodniowe: 15 zł
  • karnety wstępu na imprezę trzydniowe: 35 zł
  • bilety wstępu na warsztaty (godzinne): 15 zł
  • bilety wstępu na pole namiotowe: jednodniowe: 10 zł, karnety czterodniowe: 30 zł

Wejściówki dostępne w sprzedaży za pośrednictwem sieci TicketPro. Istnieje możliwość zakupu biletów w kasach przy wejściach na teren miasteczka festiwalowego w czasie trwania Gdańsk Dźwiga Muzę 2013.

W poprzednich odsłonach wydarzenia Gdańsk gościł uznanych artystów muzycznych z zagranicy – M.O.P., Das EFX, Chaliego 2nę, Nnekę czy Dilated Peoples. W tym roku organizatorzy festiwalu postarali się także o gwiazdę światowego formatu. KRS-One należy bezsprzecznie do ikon hip hopu i najbardziej znanych przedstawicieli tej kultury. Dyskografia oraz lista osiągnięć The Teacha jest nad wyraz bogata. Wychowankowi Południowego Bronksu poświęcono mnóstwo miejsca w licznych publikacjach pochodzących z całego świata. Życiorys nowojorskiego pioniera hip hopu zapewne przestudiowało większość fanów rapu, wiec ograniczę się do przybliżenia ostatnich lat Lawrence’a Krisny Parkera na scenie muzycznej.

KRS-One wystąpi na Gdańsk Dźwiga MuzęKRS-One po wydaniu 7 lat temu „Life” (Antagonist Records) skupił się na nagrywaniu płyt z innymi twórcami. W pierwszej kolejności artysta zrealizował wspólny longplay z Marleyem Marlem, z którym wcześniej przez dekady pozostawał w konflikcie. „Hip Hop Lives” (Koch Records) spotkało się głównie z pochlebnymi recenzjami i opiniami słuchaczy. Następnie przyszła kolej na album stworzony przez The Teacha z Buckshotem. „Survival Skills” ukazało się nakładem Duck Down Music, ale nie przyniosło już tak pozytywnego odbioru ze strony opinii publicznej. W 2010 roku otrzymaliśmy dwie produkcje legendy rapu – „The Just-Ice and KRS-ONE EP Volume #1” z Just-Ice’em i „Meta-Historical” (Fat Beats Records) z True Masterem. Z kolei „Royalty Check” (6.8.2 Records) i „Godsville” (D.I.T.C. Records) sprzed dwóch lat, KRS-One nagrał wraz z odpowiednio Bumpy Knucklesem oraz Showbizem. Do tego dochodzi solowy jego projekt nawiązujący do czasów Boogie Down Productions„The BDP Album” (6.8.2 Records).

Oprócz gościa ze Stanów Zjednoczonych na Gdańsk Dźwiga Muzę zaprezentują się również: JWP, Raggafaya, Marika, O.S.T.R., Nemy, Te-Tris & W.E.N.A.Sidney Polak, Jelonek, Lao Che, Strachy Na Lachy oraz Happysad.

W części tanecznej Gdańsk Dźwiga Muzę przygotowano ponad 30 godzin warsztatów tanecznych z udziałem światowej klasy choreografów. Zaproszeni do udziału w wydarzeniu taneczni artyści to plejada światowego streetdance’u z imponującymi umiejętnościami freestyle’u. Wśród gości znaleźli się m.in.: Henry Link – światowa legenda, autor choreografii dla Michaela Jacksona, Big Wave aka Kid Tight Eyez – choreograf polskiej edycji programu „You Can Dance”, Marvin Gofin – francuski tancerz współpracujący z Madonną czy młoda, podbijająca świat ragga i dancehallu Sonia z grupy Sensuafro. Style taneczne na GDM 2013 to: hip hop, popping, locking, walking, house, krump, dancehall, ragga oraz experimental. Listę wszystkich choreografów znajdziecie w tym miejscu.

Wszystkie dodatkowe informacje dotyczące Gdańsk Dźwiga Muzę 2013 znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia oraz na fan page’u festiwalu na Facebooku.