Blitz the Ambassador - Native SunOd dziesiątek lat kontynent afrykański przyciąga wielokulturowością i wyjątkowością. Czarny Ląd znalazł swoje miejsce w niezliczonej masie opracowań i powieściach, chętnie przenoszonych później na srebrny ekran. Historie o dawnych dziejach można poznać dzięki niejednemu pisarzowi czy reżyserowi filmowemu. Jednak nikt tak dokładnie nie odda afrykańskiego ducha niż rdzenni mieszkańcy tej części świata. Afrocentryzm oraz afrobeat cechuje mnóstwo artystów o korzeniach afrykańskich i należą do najczęściej występujących środków przekazu w nagraniach osób silnie powiązanych z tym kontynentem. Jeden z ważnych przedstawicieli około hip hopowych, Blitz the Ambassador, zbudował swój ostatni album właśnie wokół tych zagadnień. „Native Sun” to kontynuacja drogi obranej przez rodowitego Ghańczyka na początku swojej kariery muzycznej.

Jak dotąd artyści powiązani z Czarnym Lądem nie gościli zbyt często w serwisie, a jeżeli już to za sprawą wartościowych materiałów (patrz: Mo Kolours czy Akua Naru). Produkcje bohatera tego artykułu w niczym nie ustępują ww. twórcom, a pod względem popularności pozostawia ich z tyłu. Urodzony w Ghanie Blitz the Ambassador pobierał muzyczną edukację w Stanach Zjednoczonych na Kent State University. Po zakończeniu nauki na tej uczelni, młody muzyk przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie osiadł na Brooklynie i postanowił szybko wydać debiutancką płytę. Po serii niepowodzeń i bezskutecznych prób nawiązania współpracy z wydawcami, zdecydował się na wypuszczenie albumu własnym sumptem. W ten sposób „Soul Rebel” z 2004 roku trafiło do obiegu. Podobną drogę przebył drugi jego projekt, „Double Consciousness”, wydany rok później (oba wydawnictwa ukazały się nakładem Reprisal Records). Po przetarciu szlaków i zebraniu pierwszych doświadczeń w branży muzycznej, niezależny artysta podjął decyzję o założeniu własnego zespołu, Embassy MVMNT. Powstały wokół niego label wypuścił płytę „Stereotype” (2009), dzięki której Blitz przebił się w undergroundzie i dotarł do tysięcy słuchaczy na całym świecie. Opinia publiczna doceniła głównie eklektyzm całości materiału oraz wymykający wszelkim schematom styl gospodarza LP. Po sukcesie odniesionym przez 3 longplay mieszkańca Brooklynu oraz EP-kę „Stereolive”, premiery „Native Sun” oczekiwało mnóstwo sympatyków jego twórczości.

Przy wydaniu czwartej płyty, Blitz the Ambassador zdecydował się podjąć współpracę z Jakarta Records, co jak się szybko okazało, przyniosło obopólne korzyści. Niemiecki label wypuścił projekt utalentowanego artysty 3 maja 2011 roku w Ameryce Północnej, zaś 3 dni później materiał trafił na pozostałe kontynenty. Ogólny zamysł „Native Sun” polegał na wrzuceniu do kotła różnych nurtów, środków ekspresji, wymieszania wszystkich składników i podania dania złożonego z masy różnych dźwięków. Autor projektu swobodnie operuje pomiędzy concious rapem, karaibskim soundsystemem, afrobeatem, dodając przy tym szczypty bogatego instrumentarium. Spoiwem łączącym wszystko jest kultura Czarnego Lądu, w szczególności ojczyzny muzyka, Ghany. Blitz nie ukrywa swojego afrocentryzmu, momentami wręcz nim emanuje, a swoboda z jaką porusza się po instrumentalach poszczególnych utworów budzi podziw. Wśród gości zaproszonych na LP warto wyróżnić Les Nubians w „Dear Africa”, Corneille w „Best I Can” oraz Shada występującego w tytułowym nagraniu. Symboliczne znaczenia ma również epizod Chucka D w „The Oracle (Chuck D PSA)”, gdyż właśnie kultowy album Public Enemy„It Takes A Nation of Millions to Hold Us Back” – odegrał znaczącą rolę w rozwoju muzycznym Blitza the Ambassadora.

Przy promocji wydanego ponad rok temu albumu, pokuszono się o naprawdę świetne i kreatywne rozwiązania. „Native Sun” uzyskało godną oprawę wizualną, na którą składają się dwa filmy. Pierwszy z nich trafił na YouTube na kilka dni przed premierą płyty i stanowi niejako dokument będący tłem dla całej zawartości wydawnictwa. Natomiast już po wydaniu materiału Blitz the Ambassador wraz z Terence Nance, Embassy MVMT, Jakarta Records, Urban Entertainment & MoCADA zaprezentował film krótkometrażowy ściśle powiązany z jego projektem. W tej chwili nieszablonowy artysta odbywa tournee po Europie, a o następnych nagraniach rezydującego na Brooklynie muzyka z pewnością napiszę na stronie.

Tracklista

 1. En-Trance (prod. Blitz The Ambassador)
 2. Dear Africa feat. Les Nubians (prod. Blitz The Ambassador)
 3. Akwaaba (prod. Blitz The Ambassador)
 4. Best I Can feat. Corneille (prod. Optiks & Blitz The Ambassador)
 5. Instrumentalude (prod. Blitz The Ambassador & Optiks)
 6. Accra City Blues (prod. Blitz The Ambassador)
 7. Free Your Mind (prod. Blitz The Ambassador)
 8. Wahala feat. Keziah Jones, Baloji, Bnegao, Bocafloja (prod. Blitz The Ambassador)
 9. The Oracle (Chuck D PSA) (prod. Blitz The Ambassador)
 10. Victory (prod. Blitz The Ambassador)
 11. Native Sun feat. Shad (prod. Blitz The Ambassador)
 12. Ex-Itrance (Outro) (prod. Blitz The Ambassador)