Lamb na dwóch koncertach w Warszawie i Krakowie - 7-8.02.2012Większość tematów poruszanych w serwisie muzycznym dotyczy szeroko pojętej kultury hip hopowej. Z drugiej strony, działalność strony nie utrzymuje się w sztywnych ramach hip hopowych, wychodząc także do innych sfer muzycznych. Szczególnie eksponowane poza rapem są brzmienia instrumentalne oraz wszelkie fuzje downtempo, instrumentalnego hip hopu, trip hopu, ambientu i pochodnych. Oprócz informacji o wydawnictwach płytowych z tego kręgu muzycznego, przypatruję się wydarzeniom kulturalnym z udziałem znaczących przedstawicieli ww. brzmień muzycznych. W pierwszej dekadzie lutego do Polski zawita uznany na świecie duet Lamb, łączący w swojej twórczości bristol sound, trip hop i drum’n’bass. Andy Barlow i Louise Rhodes odwiedzą w trakcie trasy koncertowej Warszawę, Kraków i Wrocław.

7 lutego 2012 roku, klub Palladium, ul. Złota 9, Warszawa
Start: godz. 20:00
Cena biletu: 120 zł od 1 stycznia 2012 roku.

8 lutego 2012 roku, klub Studio, ul. Witolda Budryka 4, Kraków
Start: godz. 20:00
Cena biletu: 120 zł od 1 stycznia 2012 roku.

9 lutego 2012 roku, klub Eter, ul. Kazimierza Wielkiego 19
Start: godz. 20:00
Cena biletu: 90 zł (pierwsze 300 sztuk) – wyprzedane, 1o5 zł w przedsprzedaży, 120 zł w dniu koncertu, w cenie 130 zł wejściówki na balkon.

Wejściówki do nabycia za pośrednictwem: bileterii EMPiK, sklepów Media Markt i Saturn, punktów Ticketpro i Eventim na terenie całego kraju.

Lamb to legendarny i kultowy brytyjski duet, wyrosły na popularnej kilkanaście lat temu stylistyce bristol sound i trip hopu. Obok Massive Attack, Portishead i Hooverphonic grupa udowadnia, iż brzmienia muzyczne skupione wokół elektronice, mogą posiadać romantyczną twarz. Charyzmatyczna wokalistka i autorka tekstów, Lou Rhodes oraz producent muzyczny i multinstrumentalista Andy Barlow, stworzyli niepowtarzalny i doskonale rozpoznawalny styl formacji. Zespół łączy liryczną wokalistykę z trip hopowo jazzowymi kompozycjami. Ich niezwykłe produkcje oscylują pomiędzy lirycznymi, ambientowymi balladami, mrocznym trip hopem, aż po drapieżny i nieokiełznany drum’n’bass.

Andy Barlow i Louise Rhodes mogą pochwalić się zacną dyskografią, na którą przypada 6 albumów (w tym jeden koncertowy) i 3 kompilacje. Debiutancka płyta zespołu, „Lamb” (Fontana) z 1996 roku, zawierała pierwsze przeboje grupy – „God Bless”, „Cotton Wool”, „Gold”, „Górecki”. Wraz z ukazywaniem się następnych wydawnictw, powiększała się lista kultowych utworów: „Gabriel”, „Heaven”, „Angelica”, czy „Lullaby”. W 2004 roku duet oficjalnie zawiesił swoją działalność, zaś jego twórcy skoncentrowali się na własnych, solowych projektach. Ostatni wspólny koncert artyści zagrali w amsterdamskim klubie Paradiso we wrześniu 2004. Pamiętny występ został zarejestrowany na potrzeby płyty DVD (materiał nie został później wydany).

Na początku 2009 roku świat obiegła sensacyjna wiadomość o reaktywowaniu się Lamb i wznowieniu działalności koncertowej duetu. W ramach trasy w tym samym roku zespół po raz pierwszy odwiedził Polskę, występując w warszawskim klubie Palladium. Ogromny sukces trasy koncertowej zachęcił duet do powrotu do studia nagraniowego i pracy nad swoim piątym studyjnym albumem. W ub.r. trafiła do sprzedaży nowa płyta grupy, zatytułowana po prostu jako „5”.

Po wyprzedanym koncercie w ramach festiwalu Tauron Nowa Muzyka oraz FreeFormFestivalu, zespół ponownie zaprezentuje polskiej publiczności materiał z ostatniej studyjnej płyty. Koncerty odbędą się w warszawskim klubie Palladium (7 lutego), krakowskim klubie Studio (8 lutego) oraz wrocławskim Eterze (9 lutego).

Lamb zagra 9 lutego 2012 roku we WrocławiuWe Wrocławiu zespół wystąpi w ramach nowego cyklu koncertowego w tym mieście – „City Sounds”.