IceRocks - Live From The BunkerArtyści hip hopowi nader często odwołują się do miejsc, z których pochodzą. W głównej mierze dotyczy to amerykańskich twórców, chętnie poruszających tę tematykę w swoich tekstach. W historii rapu powstało multum utworów skupiających się na najbliższej okolicy poszczególnych wykonawców. Wystarczy spojrzeć tylko na nowojorską scenę, aby przekonać się o istocie tego zagadnienia. Spośród wszystkich dzielnic Wielkiego Jabłka skupię się na Queens. Jeden z pięciu okręgów NYC stanowi nie tylko główny temat utworów wybranych artystów, ale nawet filmów (patrz: „Książę w Nowym Jorku” („Coming to America”) z główną rolę Eddie’ego Murphy’ego). Lista zasłużonych grup i solistów związanych z Queens i niewstydzących się tego w nagraniach jest naprawdę długa. Run D.M.C., LL Cool J, Nas, 50 Cent, A Tribe Called Quest, The Beatnuts, Kool G Rap, Mobb Deep, Large Professor, O.C., MC Shan, Chubb Rock i wielu innych twórców to dumni przedstawiciele tej części Nowego Jorku. Po latach inni wykonawcy nawiązują w swojej twórczości do Queens, jak choćby IceRocks. Współzałożyciel DXA wydał w tym roku nową płytę, „Live From The Bunker”.

Nowojorski underground posiada przebogatą historię. Od ponad dekady w tamtejszym środowisku obraca się formacja DXA. Jednym z pomysłodawców powstania grupy jest właśnie IceRocks. Oprócz niego do zespołu należą Calamity Chris (aka Triple C, aka Cold Cut Chris), Dface i Doam Peace. Dyskografia kolektywu obejmuje blisko 10 pozycji, na które składają się zarówno dwunastki, EP-ki, jak i longplaye. Wszystko rozpoczęło się od wydania w 2005 roku debiutanckiego albumu „Dont Xpect Answers”. Po nim przyszła kolej na najbardziej znane wydawnictwo DXA, „Progression”. Pełen materiał pochodzący z 2008 roku doczekał się reedycji przed 5 laty dzięki kooperacji nowojorczyków z doskonale rozpoznawanym sklepem i wytwórnią w jednym, HHV.DE. Pozostałymi longplayami grupy są „The Movement: Continued Progression” oraz „The Next Move”. W latach 2012-13 mieszkańcy Queens wypuścili kilka pomniejszych materiałów – „DXA (Self-titled)” EP oraz single „I Get Up” b/w „Ice’s Jazz” i „Rise Up”. Po tym produktywnym okresie członkowie zespołu ucichli na dłuższy czas. Najaktywniejszym z nich jest zdecydowanie IceRocks, prowadzący udaną działalność wydawniczą przez ostatnie 5-lecie.

Producent znany z zamiłowania do old schoolowego boom-bapu pokazał się z dobrej strony na różnych projektach. Szerszy rozgłos w świecie hip hopowym uzyskał dzięki współpracy z Meyhemem Laurenem. IceRocks w całości wyprodukował dwie płyty rapera – „Raw Cashmere EP” i „More Cashmere EP”. Oprócz tego beatmaker przysłużył się do wydania „Ghost” Eastkoasta czy „Stay True” Drumat!ca i T.R.A.C.-a. Przedstawiciel DXA cały czas szlifuje swoje brzmienie, sięgając przy tym po nowe rozwiązania. W połowie 2016 roku zadebiutowała jego pierwsza solowa płyta, „Bunker Beats”. Instrumentalny materiał o charakterystycznym brudnym posmaku stanowił przedsmak kolejnego przedsięwzięcia nowojorczyka. Podkłady producenta aż prosiły się o zestawienie ich z raperami, do czego doszło na drugim materiale IceRocksa. „Live From The Bunker” należy uznać za kontynuację konceptów z poprzedniego wydawnictwa artysty.

IceRocks wydaje Live From The BunkerPrzygotowania do wydania projektu rozpoczęły się na przełomie 2016 i 2017 roku. Wtedy to ukazał się singiel „Represent Queens” z udziałem Too Deepa, wprowadzający do pełnego albumu. IceRocks ogłosił przy tym, że można spodziewać się płyty producenckiej w pełnym tego słowa znaczeniu. Producent nie śpieszył się z opublikowaniem materiału, skupiając się na dopracowaniu poszczególnych elementów projektu. Ostatecznie „Live From The Bunker” trafiło do obiegu w połowie stycznia. Obsada płyty nie powinna nikogo dziwić. Gospodarz wydawnictwa dobrał sobie osoby, z którymi już wcześniej miał okazję współpracować (pozostali członkowie DXA, Meyhem Lauren, SicWitDaPen, AG Da Coroner, XP The Marxman), uzupełniając listę Emcees BlabberMoufem. Do najbardziej reprezentatywnych nagrań pochodzących z tego albumu należy ww. „Represent Queens”, „Timbs In The Summer” (oba nagrania silnie nawiązują do Queens), „Turn It Up” i „Forever Dignified”. Neo boom-bapowe brzmienie posiada tutaj odpowiednią siłę rażenia (przede wszystkim można to odczuć po utworze z BlabberMoufem). Piwniczne podkłady przygotowane przez IceRocksa zostały właściwie dopasowane pod poszczególnych raperów. Co prawda, część gości na „Live From The Bunker” nie jest dobrze kojarzona na scenie hip hopowej, lecz nie można zarzucić im braku umiejętności. IceRocks postawił na rodzinny charakter płyty, co zdecydowanie jest jednym z największych atutów longplaya. Wypada też wspomnieć o cutach dołożonych przez PF Cuttina, Propo ’88 i DJ’a M-Triego – zapomniana sztuka hip hopowa, nadająca nagraniom dodatkowego smaku. Całość uzupełnia remix „Worldwide”, pochodzącego ze wspólnego wydawnictwa George’a Fieldsa i Glad2Mechy, „Glad To Meet You”.

Wydawnictwo udostępniono do odsłuchu na wybranych serwisach streamingowych (Bandcamp, Soundcloud). „Live From The Bunker” do nabycia w formacie fizycznym i elektronicznym. Po płyty winylowe i kasety można sięgnąć w sklepie DXA. Album promują 3 nagrania – „Represent Queens”, „3 Eyes Closed” i remix „Worldwide” George’a Fieldsa. Do utworu z udziałem Too Deepa powstał również teledysk. Ponadto opublikowano krótkie video promocyjne LP. IceRocks zaserwował więcej niż tylko solidną porcję rapu na styczniowym materiale. Po płycie producenckiej pozycja amerykańskiego twórcy w środowisku hip hopowym powinna ulec poprawie.

Tracklista

  1. Represent Queens feat. Too Deep
  2. Timbs In The Summer feat. AG Da Coroner, cuty: PF Cuttin
  3. 3 Eyes Closed feat. Calamity Chris, Spit Gemz & SicWitDaPen
  4. Turn It Up feat. BlabberMouf, cuty: Propo ’88
  5. George Fields – Worldwide feat. Glad2Mecha & DXA (IceRocks Remix)
  6. Bring It On feat. SicWitDaPen, cuty: DJ M-Tri
  7. The Waltz feat. Calamity Chris
  8. Forever Dignified feat. Meyhem Lauren
  9. AND1 feat. XP The Marxman
  10. Smoke Signals feat. Al Boges & Ms. Anne