Dead Poetz Society - KlockuzPo dłuższej nieobecności powracamy do naszego cyklu „Lost and Found”. Brak aktywności nie był spowodowany lenistwem a raczej jakością sprawdzanych ostatnio przeze mnie płyt. Długo nie mogłem natrafić na coś, co z dumą mógłbym Wam zaprezentować aż do czasu, gdy w moje ręce (a dokładniej uszy) trafił winyl od chłopaków z Dead Poetz Society.

Dość ciężko wygrzebać jakiekolwiek informację na temat tej nowojorskiej formacji, ale z tego, co udało mi się ustalić Dead Poetz Society stanowi obszerne grono artystów. Pierwszy plan tworzą producenci: Slomo oraz 7storm8, który również odpowiada za warstwę tekstową. Dalszą część kolektywu uzupełniają Emcees: Grymm, Tahborn Ba-Mik, Beef Mizer, Drama Lord, Las Revinu oraz Red Devil. W takim zestawieniu wydany został debiutancki winyl zespołu zawierający trzy premierowe utwory. Na stronie A zamieszczono tytułowe nagranie „Klockuz”, oparte na powolnym, partnerującym leniwemu tick-tock flow rytmie.

Obok radio i street version na dwunastce znajdziemy również instrumental oraz zamykający całość „Lick A Shot”, stanowiący wizytówkę grupy. Kawałek odbił się na tyle szerokim echem, że sięgnął po niego sam DJ Premier, tworząc playlistę mixtape’u „Crooklyn Cuts Volume III (Tape B)”. Niech za rekomendację posłużą wersy: „I hang my gun holster on the wall next to Rakim and my PE Poster”. Mocne?

Strona B oferuje słuchaczowi remix „Lick A Shot” w całkowicie zmienionej stylistyce autorstwa Slomo. Bardziej pozytywny wydźwięk jego podkładu stanowi idealny kontrast dla mrocznego, cięższego oryginału. W hołdzie DJ’om do obu nagrań dorzucone zostały również wersje instrumentalne.

Po 1996 roku słuch o grupie nieco ucichł. Przerwa wydawnicza trwała nieco ponad 3 lata i została zakończona wraz z ukazaniem się „Lick A Shot Pt. II” / „Must Be The Music” / „No Feelings”. Ponadto grupa zarejestrowała gościnny występ na mix przygotowany przez DJ’a JR Ewinga „Metro Veteran”. Tutaj należy wspomnieć, że towarzystwo w którym znaleźli się Dead Poetz Society było doprawdy zacne, wystarczy wymienić choćby KRS-One’a, Artifacts czy Company Flow.

Niestety, po 2000 roku grupa usunęła się w cień, prawdopodobnie jak wiele innych przed i po nich. Jednak to, co po sobie pozostawili szlachetnie broni tezy „nie ilość a jakość”

Discogs: Dead Poetz Society„Klockuz” bw „Lick A Shot”

Tracklista

Strona A

Klockuz (Radio Version)
Klockuz (Street Version)
Klockuz (Instrumental)
Lick A Shot (Street Version)

Strona B

Lick A Shot (Remix) (Radio Version)
Lick A Shot (Remix) (Street Version)
Lick A Shot (Remix) (Instrumental)
Lick A Shot (Instrumental)