DJ Stitchies & Rhyme Valore - Another Sleepless NightW dzisiejszych czasach mocno cieszy fakt, że powstają wytwórnie lubujące się w odgrzebywaniu zaginionych taśm z okresu lat 90.tych. Jedną z nich, a była to Chopped Herring Records, wspominałem przy okazji projektów Shadez Of Brooklyn czy Dysfunkshunal Familee, których wznowione materiały pojawiły się w katalogu owego labela. Kolejnym wydawnictwem muzycznym, które specjalizuje się w rzadkich, niewydanych wcześniej projektach jest Dope Folks Records.Pomimo tylko 4-letniego stażu wytwórnia może pochwalić się całkiem niezłym, jak na underground, katalogiem płytowym (ponad 80 pozycji). Jedną z ostatnich pozycji, które ukazały się spod szyldu Dope Folks, jest wspólny album duetu DJ Stitches & Rhyme Valore zatytułowany „Another Sleepless Night”.

Charlie Rock, znany szerzej jako DJ Stitches, jest idealnym przykładem jak brutalny może być przemysł muzyczny. Wszystko zaczęło się w późnych latach 70.tych, kiedy to zafascynowany gramofonami Charlie postanowił na poważnie zając się DJ’ingiem. Na Long Island poznał Rakima, z którym chodził do jednej szkoły, natomiast po przeprowadzce na północ do Amityville wpadł na chłopaków z De La Soul. Wspólne jamy w domu należącym do matki Charlie’ego przyniosły rezultaty w postaci takich nagrań, jak „Plug Tunin'” czy „Potholes” (późniejsze „Buddy”) dobrze znane z dyskografii De La. W momencie, gdy zespołem zainteresował się Prince Paul, DJ Stitches został odsunięty na drugi plan. Złożyło się na to kilka historii, ale całą sytuację związaną z triem dobrze obrazują słowa zawarte w jednym z wywiadów udzielonych przez Rocka:

I’m always „the other member” that they mention but never mention my name, because there’s a little bit of bad blood. I felt, „Alright, you guy’s are taking the record deal, Prince Paul is hooking you up,” and me and Paul were never friends.

Kolejnym epizodem jest znajomość z Dumarem Israelem, co w efekcie doprowadziło do powstania Class A Felony. Podobno na wspólny album panowie mieli zaklepane pięć utworów z samym 45 Kingiem oraz współpracę z Diamondem D, jednak śmierć przyjaciela pokrzyżowała plany. Należy również wspomnieć, że duet dołączył do Mercury Records w tym samym czasie, co Black Sheep. Kto wie jak wyglądałaby obecna sytuacja, gdyby… no właśnie.

Wróćmy jeszcze na chwilę do wspomnianego wcześniej Rakima. Mówi się, że we wczesnych latach 90.tych po rozpadzie duetu z Erikiem B., raper szukał kogoś, kto będzie odpowiedzialny za warstwę muzyczną na jego nowym projekcie. Produkcje DJ’a Stitchesa wpadły w ucho Rakimowi, który jednak nie użył ich nigdy na żadnym swoim albumie.

Trochę historii za nami, skupmy się więc na „Another Sleepless Night”. Początki współpracy z Rhyme Valore datuje się na rok 1992. W tamtym okresie powstało sporo różnych nagrań, lecz jedynie dwa z nich ujrzały światło dzienne. Były to „These Are The Dayz” oraz „Top Emcee” wydane przez WaxWerkz… dopiero w 1997 roku. Mniej więcej w tym samym okresie Rhyme Valore można było trafić na projekcie… Prince Paula„Horror City 1995 Demos”. Po latach milczenia Dope Folks zebrało stare nagrania zespołu wypuszczając całość na limitowanej dwunastce (do sprzedaży przeznaczono 300 kopii). Cóż można powiedzieć o EP-ce? Kawał klasycznego rapu, znajome sample, Stitches w roli producenta wywiązał się bez zarzutów. W sumie zamieszczono 7 utworów i z tego, co zapewnia wytwórnia – dotłoczenie nie jest przewidziane.

Zachęcam do zapoznania się z „Another Sleepless Night”, a nawet do zakupu materiału, co można uczynić na Big Cartelu.

Discogs: DJ Stitchies & Rhyme Valore„Another Sleepless Night”

Tracklista

Strona A

A1 Sleepy Theme
A2 In Da World
A3 These Are The Dayz
A4 Method Of Madness

Strona B

B1 Top Emcee
B2 People
B3 Let It Rain

Zapisz