Down To Erf - Down Ta ErfZakładając cykl „Lost and found” przyzwyczaiłem wszystkich do prezentowania rzeczy ulokowanych w granicach Wielkiego Jabłka. Nie przeczę, był to celowy zabieg, gdyż niezmiernie fascynuję mnie to, co działo się na undergroundowej scenie połowy lat 90.tych właśnie w Nowym Jorku. Idąc dalszym tropem postanowiłem trochę wychylić nosa spoza granic Stanów Zjednoczonych, trafiając na ich sąsiada – Kanadę.

Toronto – największe miasto Kanady i stolica prowincji Ontario. To tutaj wychowali się i stawiali pierwsze kroki na muzycznej scenie bohaterowie dzisiejszej odsłony „Lost and found” – formacja Down To Erf. Grupa założona na początku lat 90.tych w składzie Mathematik (raper) oraz duet producentów – Wall & Steel. Pierwszym poważnym zaangażowaniem w kanadyjską scenę było wyprodukowanie przez Erf Productions singli dla takich wykonawców, jak Citizen Kane, Brass Tracks czy Sic Sense, którzy równie dobrze mogliby odwiedzić moją rubrykę. Wspólne nagrania skutecznie przyszykowały grunt do EP-ki zespołu, która ukazała się w 1997 roku.

Materiał zatytułowany „Down Ta Erf (EP)” (w sieci można spotkać inny tytuł płyty – „Down To Erf”) wypuszczony został przy współpracy z BeatFactory Music, wytwórni skupiającej w swoich szeregach stricte undergroundowych twórców. Oficjalne demo prezentowało bardzo wysoki poziom i odbiło się dość szerokim echem w podziemnych kanałach. Za dobry, aby go przeoczyć – tak pokrótce można opisać tę EP-kę. Mathematik odpowiada tu za wszystkie rymy, błyszcząc swoją inteligencją, którą dostarcza w bardzo gładki sposób. Produkcja duetu to klasyczny do szpiku manewr, eksploatujący jazzowe sample, okraszone odpowiednimi bębnami, zmuszające do bujania głową. Całość stanowi bardzo ambitny, ale również laid backowy produkt.

Moim faworytem jest bezsprzecznie utwór otwierający demo „Insertion Of Thought” poprzedzony intrem z nieco chaotycznym podkładem. Najbardziej esencjonalne nagranie grupy, które tworzy wizytówkę zespołu. Jednak nie bójcie się, dobrych momentów na tym wydawnictwie jest o wiele więcej.

Grupa kontynuowała pracę przy okazji solowego materiału Mathematika. Trochę trudno mówić tu o solo, gdyż większość materiału wyprodukowana została przez Erf Productions. Jako ciekawostkę można dodać, że na „Ecology” jedynym gościem była Bahamadia. Co prawda Mathematik wydał jeszcze jeden longplay „No Division 2.1.” (Project: Mooncircle, 2005) jednak już bez udziału swoich producenckich przyjaciół.

Niebywałą gratka dla fanów zespołu było wypuszczenie w bieżącym roku „Treehouse Presents The Rare & Unreleased EP Vol 2”, do którego przyczyniła się tak namiętnie przeze mnie wspominana oficyna Chopped Herring Records. Na materiale pojawiły się dwie ścieżki, których nie zamieszczono na EP-ce – „Mime” oraz „It Was I”. Winyl ukazał się w limitowanej ilości 150 kolorowych płyt oraz 200 utrzymanych w klasycznej, czarnej kolorystyce.

Discogs: Down To Erf – „Down Ta Erf”

Tracklista

  1. Insertion Of Thought
  2. Formation
  3. Rhyme Trainin’
  4. Ta Each Iz Own
  5. Learn To Earn
  6. On My Mind
  7. Relative Evidence
  8. State Of The Art

,p>