Dysfunkshunal Familee - New Ruff FlavaBrooklyn, miejsce na muzycznej mapie, do którego powraca się z ogromną ciekawością i nieodpartą przyjemnością. Kolejnym powodem aby zatrzymać się dłużej w tej lokalizacji będzie grupa Dysfunkshunal Familee.

Trzon grupy stanowią Crazy DJ Bazarro, Braindead, D-Rock i Rebel Rhyme wspomagani przez Amayssa, Diverse’a, DJ’a Primetime’a oraz Migrain Insane’a. Tak uformowany zespół zadebiutował na początku lat 90.tych bardzo mocnym singlem, który z pewnością może posłużyć za ich znak rozpoznawczy.

Mowa o utworze „New Ruff Flava” wydanym w 1994 roku przez Armageddon Records. Do wysokiej klasy nagrania zrealizowano videoclip oraz wytłoczono 500 sztuk winylowych kopii. Nośnik ten w ilości 200 sztuk trafił w ręce Dana Smallsa, który wówczas pracował w Loud Records. Po tym jak płyty przedostały się do stacji radiowych o grupie zaczęto mówić coraz głośniej. Pozytywne opinie magazynu Gavin i recenzje słuchaczy zaowocowały telefonami z większych i mniejszych wytwórni.

Pomimo nagromadzonej dużej ilości materiału grupa nie wydała oficjalnego longplaya (przyczyny nie są znane po dziś dzień). W internecie można natknąć się na „Unreleased Album”, który zawiera zbiór wszystkich ścieżek nagranych przez zespół w najlepszym okresie działalności. Z gościnnych występów na owym bootlegu można wspomnieć Apani B Fly, Unique’a czy Finsta Bundy’ego.

W 2008 roku duńska oficyna wydawnicza Cipherzone Records wypuściła „Lost & Found EP” zawierającą 6 utworów znanych m.in. z wspomnianego wcześniej bootlegu. Rok później już za pomocą dobrze znanego brytyjskiego labela Chopped Herring Records ukazała się demo EP-ka „Mixed Emotions ’96”, na której zebrano niepublikowane wcześniej utwory zespołu. Również w 2009 roku nakładem CHR trafiła do sprzedaży kolejna płyta z archiwalnymi nagraniami formacji – „Civilized Savages 94 EP”.

Rok 2010 przyniósł reunion Dysfunkshunal Familee. Nowy album zatytułowany „Family Reunion” (Variation Music / Narcata Records) zawierał 17 nowych ścieżek, na których gościnnie wystąpili m.in. 5FT z Black Moon, O.C., Craig G czy Sadat X z Brand Nubian. Krążek nagrano w dość okrojonym składzie, reprezentowanym przez DJ’a Bazarro, Amayssa, D-Rocka oraz DJ’a Skinniego.s

W ostatnim czasie również dało się odczuć zainteresowanie zespołem, a to za sprawą EP-ki „Shit Iz On Point 1994-1997” wydanej ponownie przez Chopped Hearring Records. Do sprzedaży trafiło 350 sztuk winylowego nośnika, z czego pierwsze 75 w kolorze zielono-białym, kolejne 75 w czarno-czerwono-białym a pozostałe 200 utrzymane w klasycznym czarnym kolorze.

Discogs: Dysfunkshunal Familee – „Family Reunion”

Tracklista

 1. Intro
 2. Separate Ways feat. 5FT
 3. Step Up My Game feat. Finsta Bundy
 4. Be A Star feat. Agony
 5. Fuck All Y’all
 6. Just Keep Holding feat. O.C. & Agony
 7. C.H.A.M.P. feat. Larry Thomas & Ced Tha Don
 8. Don’t Leave Me feat. Larry Thomas
 9. Can’t Help It
 10. So Phony feat. Craig G
 11. Start Scheming feat. General Steele & Jean Grae
 12. I’m Dysfunkshunal feat. Sadat X & Larry Thomas
 13. Smoke Weed
 14. Can’t Be Your Lover
 15. Making Moves feat. Supreme & J-Mac
 16. Can’t Faze Us feat. Larry Thomas & Supreme
 17. The Grind The Hustle feat. Dollamentary, Poison Pen, Miss G & Larry Thomas