Ground Floor - Dig On ThatDzisiaj będzie krótko, zwięźle i na temat. Spoglądając na poprzednie wpisy w rubryce „Lost and found” nietrudno zauważyć, że miejscem do którego wciąż nawiązujemy jest Nowy Jork. Cóż, stężenie podziemnych produkcji w tamtych czasach było naprawdę dosyć wysokie, a undergroundowe wytwórnie z chęcią wyłapywały rodzące się talenty prosto z ulicy. Przypomnijmy, że wiele z tych rzeczy nigdy nie zyskało należytego im rozgłosu, pomimo odpowiedniego poziomu nagrań przeszły bez większego echa. Dobrym przykładem może być kolejna grupa zamieszkała w mieście Wielkiego Jabłka.

Ground Floor to trójka Emcees, którzy w rapowej bibliotece odcisnęli swoją obecność jednym jedynym singlem. Wydania dwunastki podjęła się oficyna (notabene dość krótko funkcjonująca) Bandoola Records. Początkowo singiel miał zwiastować EP-kę zespołu, która z niewiadomych przyczyn nie ukazała się po dziś dzień. W każdym razie „One, Two” to doskonały przykład rapu z lat 90.tych w najlepszym wydaniu. Głęboki loop pianina, old schoolowe sample gitarowe okraszone hookami. Produkcyjnie majstersztyk. Lirycznie nie ma co szukać wzniosłych deklaracji, które wskażą Wam instrukcje do egzystowania na globie. To raczej spontaniczna jazda, zakrapiana freestyle’em o tym, czyj styl jest the freshest.

Natomiast na drugiej stronie winyla umieszczona nagranie z gościnnym udziałem Lord Finesse’a. Nieco mroczniejsze i cięższe w odbiorze „Dig On That” oparta na niskiej linii basu z nielicznymi próbkami sampli.

Doskonała chemia między twórcami z Newport a legendarną postacią z D.I.T.C. może tylko pobudzać nasza wyobraźnię do gdybania nad poziomem rzekomego wspólnego albumu. Dodatkowo na singlu zamieszczono wersje instrumentalne (a jakże!) do obu utworów.

Jakiś czas temu na zagranicznych aukcjach można było trafić ten wosk, o dziwo w rozsądnej cenie. Ponadto w dyskografii Ground Floor podobno można znaleźć jeszcze kasetę „For The Hustler In You” / „The Real M.C” jednak prawdopodobieństwo wyłapania tego graniczy z cudem.

Poniżej znajdziecie teledysk nakręcony do strony B tego singla.

Discogs: Ground Floor„Dig On That” b/w „One, Two”

Tracklista

Strona A

Dig On That (Main) feat. Lord Finesse
Dig On That (Radio) feat. Lord Finesse
Dig On That (Instrumental)

Strona B

One, Two (Main)
One, Two (Radio)
One, Two (Instrumental)