One & One - PhenomenonPrzyszła pora na kolejny artykuł z cyklu „Lost and found” i przedstawienie kolejnej rapowej perełki sprzed lat. Duet One & One, który na tzw. hiphopowej mapie Złotej Ery pozostawił za sobą jedynie dwa single. Sunny Bumz i Harry Balz podjęli współpracę w połowie lat 90.tych, czego efektem był winylowy singiel „Phenomenon” uznany przez wielu za wizytówkę grupy. Zanim to jednak nastąpiło, warto wspomnieć o jednym znaczącym fakcie.

Harry Balz już wcześniej dał się poznać słuchaczom jako Doctor Ice, członek legendarnej rapowej formacji UTFO. Debiutował w 1985 roku, tworząc One & One mógł się pochwalić dziesięcioletnim już stażem na mikrofonie. Wypuszczony w 1996 nakładem niezależnego wówczas labelu Next Plateau Entertainment utwór „Phenomenon” zgromadził wiele pochlebnych opinii, zarówno ze strony słuchaczy jak i krytyków, w wyniku czego dość często gościł na undergroundowych listach. Nagranie zostało wyprodukowane przez Swing Of Things Productions i użyto w nim fragmentów z „Check Me Out” autorstwa Eddie Floyda. Sample należące raczej do tych bardziej znanych i dość często eksploatowanych przez producentów za oceanem jak i na naszej rodzimej scenie.

Rok później duet powrócił na scenę singlem „My Soul” b/w „Didn’t I”, jednak już nie tak dobrym jak pierwsze nagranie, po czym słuch o grupie zaginął. Poniżej video promujące „Phenomenon”. Trzeba przyznać, że całkiem „żywy” obrazek.

Discogs: One & One„Phenomenon”

Tracklista

Strona A

A1 Phenomenon (Radio)
A2 Phenomenon (Album)

Strona B

B1 Phenomenon (Instrumental)
B2 Phenomenon (Acapella)