Rec Center - Lonely PeopleW kolejnej odsłonie serii „Lost and found” trafiamy nie na nowojorskie podwórka, jak to zazwyczaj u mnie bywa, lecz oddalone o 65 km od Chicago – Elgin w stanie Illnois. Jakiś czas temu znajomy trafił na debiutancki album jednej z grup, zasłużonych grup hip hopowych z tamtejszych rejonów.

Mowa o Rec Center, formacji złożonej z dziewięciu Emcees, choć znalazłem też informację, że przy nagrywaniu debiutanckiego krążka liczba członków uderzała w okrągłą „dyszkę”. Grupa reprezentuje hip hop zakorzeniony w tradycyjnym brzmieniu, wychowany na piwniczych cypherach we wczesnych latach 90.tych. Zanim jednak pojawiło się „Lonely People” w pierwszej kolejności były single.

Rok 1997 wiąże się dla grupy z oficjalnym debiutem za sprawą dwunastki zawierającej nagranie „Who’s Who”. Druga strona singla zawierała alternatywną wersję autorstwa DJ’a Emmaculate’a. Po dobrze przyjętym nagraniu, grupa skupiła się na nagrywaniu pełnego LP.

Album „Lonely People” ujrzał światło dzienne pod koniec 1999 roku i zawierał czternaście wyselekcjonowanych przez zespół ścieżek. Płyta została wydana przez Rotten Soil Entertainment, label założony i prowadzony przez Rec Center. Emcees z łatwością dysponowali szerokim zakresem tematycznym począwszy od bitewnych linijek, edukacyjnych tematów, ciekawych storytellingów a kończąc na imprezowych wspominkach. Muzykę praktycznie w całości wyprodukował DJ Emmaculate, wyręczony przy jednym utworze przez Bumpasa i Mad Thinkera. Płyta charakteryzuję się również kilkoma porządnymi tzw. posse-cuts jak np. zamykający krążek „After Existance”. Po bardzo dobrze przyjętym LP, grupa zyskała status jednej z najbardziej wyróżniającej się nie tyle co na lokalnej, ale również krajowej, undergroundowej scenie hip hopowej.

Po wydaniu „Lonely People” nastąpiły długie lata przerwy. Nie wiadomo do końca czym było to spowodowane, wiadomo natomiast, że fani Rec Center musieli czekać prawie 11 lat (!) na nowe nagrania. To właśnie w 2010 roku grupa powróciła do studia nagrywając EP-kę „RECognize” by w dwa lata po tym uraczyć fanów mixtape’em „Real Recognize Real”.

Obecny skład formacji liczy sześciu członków: G-No, Mozes GunzXclusive, Maintain, Reality oraz DJ B.B. Famous. Warto również wspomnieć, że sam proces tworzenia, jak i również promocja czy okładki płyt leżą w zakresie obowiązków zespołu, który sprawdza się na każdej z tych płaszczyzn.

Poniżej znajdziecie moje dwa ulubione utwory z „Lonely People”: „Come Shop With Me” oraz „Traces Of Faces”.

Discogs: Rec Center„Lonely People”

Tracklista

 1. Mental City
 2. Lonely People
 3. Mind, Body, and Soul
 4. Verbal Abuse
 5. The Essence
 6. Takin’ Rap For a Joke
 7. Playin’ The Field
 8. Come Shop With Me feat. Bumpas
 9. The Cipher (Skit)
 10. The Tightest
 11. Traces of Faces
 12. Bread and Water
 13. Don’t You Know feat. China
 14. After Existence feat. China